Mevlana Aşk Sözleri

Sayfamızda Mevlana Celaleddin Rumi’ ye ait aşk sözlerine yer verdik. Hoşgörü ve barışın sembolü olan Mevlana ünlü bir din bilginidir. Beğendiğiniz sözleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.


”Aşk; sandığın kadar değil, yandığın kadardır.”

”O kadar yakınsın ki, seni ben sandım. Sana o kadar yakınım ki, beni sen sandım. Sen mi bensin ben mi senim şaşırdım kaldım.”

”Gerçek aşk’ı bilen kalp bir damla suya bile hürmetle bakar.”

”Dediler ki: Gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Dedim ki: Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

”Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur.”

mev2a

”Seni bağrıma değil, bağrımı ve başımı ayağının altına bastım. Gözüm toprak olacak, ama gönlüm daima aşk kokacak.”

”Her gönül bir tek sevgiliye dönüktür aslında lakin kıblesi yanlıştır bulduğunu sandığı şey gerçekte aradığı değildir. Kimisi bir gül yüzlü güzele meftun, kimisi bir ceylan bakışlıya mecnundur, bazısı dünyaya kanmış, bazısı mala mülke aldanmıştır oysa. Her biri bir sevgili tarafından sınanmıştır.”

”Mevlana’ya sormuşlar “sevgili” nasıl olmalı diye. Sevilecek biri olmadığı zamanlarda bile seni sevmeli. Sarılacak biri olmadığı zamanlarda bile sana sarılmalı dayanılmaz olduğun zamanlarda bile sana dayanmalı.”

”Ben hiç dilek tutmadım, hep dua ettim. Ömrün ömrüme nasip olsun diye!”

”Can’ı Canan’a teslime hazır değilsen ‘ben Aşk’ım’ deme kimseye.”

”Ey sevgili. Sen benim içten içe kanayan en derin yaramsın. Ne kadar özlendiğini bir bilsen, yokluğundan utanırsın.”

”Âah” kelimesinde, üst üste iki “a” harfi mevcuttur. Bunlar ebced hesabına göre; bir+bir= iki eder.”h” harfi de yine aynı hesaba göre beş rakamını gösterir o halde;”aah” = yedi yapar ki, âşıkların derinden çektikleri “aah” gönlün yedi kat semasından gelmektedir. İşte bu yüzdendir yakıcılığı.”

”Aşk deliliktir biz delinin delisiyiz.”

”Aşk nasip işidir, hesap işi değil! Aşk adayıştır, arayış değil! Sen adanmışsan ve yanmışsan bu uğurda, aşk seni bulmaya gelir!”

”Ey Aşık! Hani özlem çekiyorsun ya sevgiliye. Bil ki sevgilidendir özlemin özü.Odur asıl sana özlem duyan.Çünkü o tutuşturmayınca alevi,kimsede olmaz ateş. Ve Aşk ateşi önce sevilene, ondan sonra sevene düşer.”

”Ey sevgili. Düşüncelerim, ipliği kopan tesbih taneleri gibi dağılıveriyor sensiz. Şimdi gözyaşlarımdan inci yapmak isterdim sana.”

”Bir muammadır “Aşk”, kiminin vicdanına atılan taş, kiminin fakir gönlüne katılan aş, kiminin de gözünden akıtılan yaştır “Aşk”.”

”Aşk acısı taşımayan yürek; Ya deliye aittir, ya ölüye.”

”Üç şey seçildi cennetten: Kelimeler, aşk, annelik duygusu. Kelimeleri Adem aldı, annelik duygusu Havva’ya kaldı; ama aşk çok ağırdı.”

”Ey Gönül! En acı ilaç ayrılıktır; Zira onun içinde aşk gibi bir şifâ saklıdır.”

mev2b

”Mecnun değilim dost; lakin çağırırsan çöllere gelirim. Sana yalan halde gelmem, toplarım özümü yalın halde gelirim. Kapıyı çaldığında ‘kim o?’ dersen; ben olmam kapında sen olur gelirim. Sen gel de yeter ki,yola yük olmam,yol olur gelirim.”

”Yorulacaksan  zorlanacaksan şikayetçi olacaksan keşkelere sığınacaksan söze ama diye başlayacaksan girme. Aşk yoluna aşk yolunda U dönüşü yoktur! Aşk derki sana: Yolumdaysan başım feda yoluna ama bil ki senin de başını isterim yoluma! Kahir kapris gelecekse senden amenna! Ama ayağına diken batarsa yolumda ah edip vahlanma! Aşk bilek gücü değil yürek. Yüreğin yetmiş ki düşmüşsün bu yollara.”

”Aşk; Bilmektir Ey Sevgili! Bir tek yârı bilmek, onu candan daha aziz bilmektir. Ondan gayrı bildiklerinin hiçbir şey olduğunu,  dünyanın onunla mana bulduğunu bilmektir. Onun selamı ile gelen bela olsa eyvallah  diyebilmektir.”

”Aşık, sevgilisinden başkasını seyre dalarsa aşk değildir bu, boş bir sevdadır.”

”Aşk, kimseye niyazı ve ihtiyacı olmayan Allah’ın vasıflarındandır. Ondan başkasına âşık olmak, geçici bir hevestir.”

”Öyle bir ‘yâr’ sev ki evladım; elinde su tasıyla, iftarı bekleyen oruçlu gibi beklesin seni.”

”Ve ben; dilek tutmadım hiç. Hep dua ettim: ‘ömrün ömrüme nasip olsun’ diye.”

”Aşk; topuklarından etine kadar işlemiş bir nasırdır; ya canın acıya acıya adım atacaksın, ya da canını acıta acıta söküp atacaksın.İki yolda da tek bir gerçek olacak; canın çok ama çok acıyacak. ”

”Aşk da tıpkı Elif gibidir. İsminde gizlidir, ama okunmaz. O olmadan da besmele sese gelmez.O her şeyin içindedir ama hiçbir şeyde görünmez.”

”Aşk, öyle engin bir denizdir ki, ne başlangıcı ne de sonu vardır.”

”Aşığa bir anlık ayrılık, bir yıl gibi gelir. Bir yıllık vuslat bile onca bir hayalden ibarettir. Aşk susuzdur, susuzu arar. Bunlar geceyle gündüz gibi birbirinin ardına düşmüşlerdir. Gündüz geceye aşıktır, onsuz olamaz. Fakat bakarsan görürsün ki gece, ona, ondan ziyade aşıktır.”

”Acı, acıyla iyileşir, aşk ise daha büyük bir aşkla.”

”Ayağına batan dikenler, aradığın gülün habercisidir.”

”Allah’a ulaşacak birçok yol var. Ben Aşk’ı seçtim.”

”Gerçek aşkta ne vefa vardır ne cefa.”mev6a

”Aşıkların gönüllerinin yanışıyla gözyaşları olmasaydı, dünyada su da olmazdı, ateş de.”

”Aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer aşka öyleyse ne diye hayret ediyorsun etme.”

”Aşka yanmalı can dediğin. Ya canan olmalı; ya da canını almalı ‘yar ‘diyemezsin ki herkese; içindeki yaran olmalı.Herkesin de bir yüreği vardır amma yürek dediğin bir başka yanmalı!”

”Diyorsun ki âşık oldum; yalan! Aşk ile yanmadan gelme kapıma. Diyorsun ki yanıyorum; tamam ama, kül olmadan gelme kapıma!”

”Aşk’a yakalanan derman istemez. Aşk aman vermez, bir kere aşk’a yakalanan bir daha onun pençesinden kurtulamaz: Ey aman bilmez aşk; senin elinden el aman, el aman!”

”Kimin aşka meyli yoksa o, kanatsız kuş gibidir.”

”Aşk abdest gibidir. Şüpheye düşersen bozulur.”

”Aşk, her şeydedir ama hiçbir şeyde görünmez.”

”Neyi arıyorsan sen O’sun der Mevlana. Zulmün peşindeysen zalimsin, Aşkı arıyorsan Aşık.”

”Şehvetin adını aşk koydular, eğer şehvet aşk olsaydı eşekler aşkın şahı olurdu!”

”Bakmakla görmek, aşık olmakla sevmek arasındaki fark? Diye sormuslar Mevlana’ya. Cevaplamış; Senin baktığına herkes bakıyor; ama ya görebildiğini herkes görebiliyor mu? Herkes aşık olabiliyor; ama herkes senin gibi sevebiliyor mu? Aralarındaki tek fark sensin.Seni özel kılan görebildiğini ve sevebildiğini bilmektir.”

”Hiçbir yere sığmadı aşkın, gönlüme sığdı yalnız. Şimdi gönlüme de sığmıyor, gözlerimden sızıyor.”

”Ey gönül. Ne tuhaf değil mi? Bir ömür, şah damarından daha yakın bir sevgiliyi aramakla geçiyor.”

”Ben bir balığım, aşk ise daldığım bir derya. Aşktan gözlerim yaşlı olsa da o derya gözyaşımı nerden bilir. Başımı o denizden çıkarayım desem, balığım ya; Nefesim kesilir.”

”Fani aşk yoktur, aşkların hepsi baki olanadır. Tek fark şudur ki; kimi sanatı görür, kimi sanatçıyı.”

mev4a

”Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki!”

”Yağmurların da ıslandığı bir yağmur vardır. Adı aşk. Ateşlerin de yanıp kül olduğu bir ateş vardır. Adı aşk. Kelebekleri intihara sürükleyen, yıldızları da kaydıran aslında aşk. Gölgelerin gölgede kaldığı bir durumdur, sırların sır verdiği bir haldir aşk. Ve aslında aşkın da aşık olduğu bir aşk vardır ilahi aşk.”

”Ben aşıklığı senin kemalinden öğrendim. Beyit ve gazel söylemeyi cemalinden öğrendim. Gönül perdesinde hayalin raksetmede; Ben en güzel raksı senin hayalinden öğrendim.”

”Aşk öyle engin bir denizdir ki, ne kenarı vardır, ne de ucu bucağı.”

”Ben kimim. Beni söylediklerimde arama. Ben söylemediklerimde gizliyim görmediğin koskoca derya gönlümdür. Gördüğün sahil ise dilim. Kıyılarıma vuran dalgalarıma şaşma. Onlar Aşk’tan gel-git’im. Beni mecnundan Leyla’dan sorma. Ben yalnız Mevla’dan bir izim.”

”Ey gönül. Ateş için rüzgâr ne ise, aşk için de ayrılık öyledir; küçük olanı söndürür, büyük olanı ise daha da güçlendirir ve iyi bil ki, ey gönül. Aşk; ateşten bir denizi, mumdan kayıkla geçmektir yanıp kül olmadan asla geçemezsin.”

”Senin aşktan yana nasibin varsa; dokunsan da yanacaksın dokunmasan da. İyi bil ki; bazıları hasrette yanar, bazıları vuslatta.”

”Ey Gönül! Şimdi sorarım sana, hangi Aşk daha büyüktür. Anlatılarak dile düşen mi, anlatılmayıp yürek deşen mi?”

”Dilin aşkı yorumlaması güzeldir ama dile gelmeyen aşk daha güzeldir.”

”Birini seviyorsanız, onu Allah’tan isteyin. Kalpler Allah’ın elindedir.”

” Sen benim; bugünüme şükür ve yarınıma dua edişim, azla yetinişim, çoğa göz dikmeyişimsin.”

”Aşk bir uçurumdan düşmek gibidir, bunun için sevgiliye “yar” denilir.”

”Uğruna fedakârlık yapmadığın sevgiyi, yüreğinde taşıyıp da kendine yük etme.”

”Bilmeyen ne bilsin seni gamlanma deli gönül, gönülden anlamayana bağlanma deli gönül.”

”Aşk nedir bilmiyorsan gecelere sor, şu sapsarı yüzlere, şu kupkuru dudaklara sor.”

”Hüzün taze tutar aşk yarasını. Yaramdan da hoşum, yârimden de…”

”Sen sadece sen değilsin; bensin, benimsin, bendesin.”

”Aşk makamında “sus”la başlıyor tüm iç yanışlar. Yak bütün kelimeleri. Bir kelime kalsın avucunda. Onu da sımsıkı sar rüzgârlar savurmasın. Susmak olsun aşkın bir diğer ismi. Bil ki ne kadar suskunsan aşkın o denli güzel kalacaktır.”

”Aşk ebedi olan sevgiden gayrı her şeyi yakmaktır.”

”Ey Gafil! Sen kendi şehvetine ‘aşk’ adını koymuşsun. Şu halinle o namusu ekberi soymuşsun. Aşkın asıl manasının altını oymuşsun. Bir bilebilsen küstahlığa nasıl doymuşsun.”

”Aşk kalpten vurur, dost ise sırttan. Kalp iyileşir ama sırt hep kambur kalır.”

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir