Acizlik ile İlgili Sözler

0
5194
Acizlik ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Acizlik ile İlgili Sözler, Acizlik Sözleri, Acizlik Üzerine Sözler, Acizlik ile İlgili Ayetler, Acizlik Hakkında Sözler, Acizlik Sözleri Facebook, Acizlik Hakkında En Güzel Sözler, Acizlik Sözleri Kısa, Etkileyici Acizlik Sözleri, En Güzel Acizlik Sözleri, Acizlik ile İlgili Sözler Facebook


Güzel sözler sitemizde ”Acizlik” ile ilgili sözleri bir araya getirdik. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Yorum bölümünden bizlere ulaşarak görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.


ACİZLİK ÜZERİNE EN GÜZEL SÖZLER

Kıskançlık, acizliğin isyanıdır. (Hz Ali)

İnsan; acizdir, muhtaçtır. Çok artistlik yapmamalıdır.

Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana. (Şeyh Edebali)
Sevgiye aç, sarılmaya muhtaç aciz bir beden. Ne işe yarar ki.

Sen acize acı ki; güçlüler de sana acısın. (Eyüp Sabri Osmanoğlu)

Ecdat tarih yazmış evlat okumaktan aciz. (Necip Fazıl Kısakürek)

Bir insanı sınava tabi tutmadan ona güvenmek acizliktir. (Hz. Ali)

İnsanların en acizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyendir.

Adi insan ihanet eder. Aciz insan şikayet eder. Asil insan idare eder.

Çığlıklarımızı içimizdeki sonsuz boşluğa atan aciz insanlarız nasıl olsa.

Acizliğini bilmeyen adam gerçekten kuvvetli değildir. (Cenap Şahabettin)

Hem acizliklerimi bildiğime göre aciz sayılabilir miyim? (Cemal Dindar)

”Gitme” demek âcizlik değil, hacizlik umutların gururlu çırpınışıdır. (Alaattin Çağıl)
Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. (Blaise Pascal)

İnsanların en acizi dost edinemeyen, ondan daha acizi ise dost kaybedendir. (Charles Eguone)

Sen kendinle başa çıkamayınca, senin gibi aciz düşmana kim ehemmiyet verir? (Sadi-i Şirazi)

Acizler için imkânsız, korkaklar için müthiş gözüken şeyler kahramanlar için idealdir. (Atatürk)

Kalpsiz oldum sonunda duygularım çürüdü, mutlu hayatımda acıyorum senin gibi aciz insana.

Ey nefsim! Kalbim gibi ağla, bağır ve de ki: Faniyim fani olanı istemem, acizim aciz olanı istemem.

Ayetlerimiz konusunda acze düşürücü çabalar harcayanlar, alevli ateşin halkıdır. (Hac Suresi, 51. Ayet)

Dedi ki: ”Eğer dilerse, onu size Allah getirir ve siz (O’nu) aciz bırakacak değilsiniz.” (Hud Suresi, 33. ayet)

Büyük günahların kefâreti, zulme düşenlere yardım etmek, acze düşenleri ferahlandırmaktır. (Hz Ali)

Hiç şüphesiz, size vadedilen mutlaka gelecektir. Ve siz aciz bırakılacak değilsiniz. (En’am Suresi, 134. Ayet)
İnsan kadar kendini güvenen bir aciz görmedim. İnsan kadar nankörünü bahsettiğiniz kedilerde bile görmedim.

Ya Rabbi! Şaşılacak olan, aciz bir kul olarak benim Seni sevmem değil, her şeye kâdir olarak Senin beni sevmendir.

Bazen içinde bulunduğunuz durumu anlatmak için kelimeler aciz kalır. Bazı durumlarda bazen sadece acı çekilir.

İnkar edenler, kaçıp-kurtulduklarını sanmasınlar; gerçek şu ki, onlar (Bizi) aciz bırakamazlar. (Enfal Suresi, 59. Ayet)

İnsanların en âcizi, insanlardan kardeş edinemeyenidir; ondan daha âcziyse kardeş edindikten sonra onu yitirenidir. (Hz Ali)

Aciz insan şikayet eder, asil insan idare eder, basit insan iftira eder, sabırlı insan azim eder, şükürsüz insan beddua eder.

İnkara sapanların, yeryüzünde (Allah’ı) aciz bırakacaklarını sanma. Onların son barınma yerleri ateştir. Ne kötü bir dönüştür o. (Nur Suresi, 57. Ayet)

Sakın kaybettiğin yerde bekleme, çünkü güçsüzler öyle yapar. Ve kapanan bir kapıyı bir daha çalma, kapanan kapıyı acizler çalar. (W. Butler)

Farkında olduğum halde susmak benim zayıflığımı göstermez. Farkında olduğum halde bunu benden saklaman senin acizliğini gösterir.

Siz yerde ve gökte (Allah’ı) aciz bırakamazsınız. Sizin Allah’ın dışında veliniz yoktur, yardım edeniniz de yoktur. (Ankebut Suresi, 22. Ayet)

Duydum ki gıybetimi yapmışsın, yüzüme söylemekten kaçmışsın. Benim gibi bir acizden korkmuş Allah’tan korkmamışsın. (Hz. Mevlana)

Siz yeryüzünde (O’nu) aciz bırakacak değilsiniz. Ve sizin Allah’ın dışında ne bir veliniz vardır, ne bir yardımcınız. (Şura Suresi, 31. Ayet)

”Bu bir gerçek mi?” diye senden haber soracaklar. De ki: ”Evet, Rabbime andolsun ki, şüphesiz gerçektir ve sizler aciz bırakacak değilsiniz.” (Yunus Suresi, 53. Ayet)

İnsan diyorum o kadar aciz ki. Ufak bir diş ağrısı onu elden ayaktan kesiyor ve yatağa mahkum ediyor. Hala kendini ne sanıyor Ademoğlu?

Her ne var dünyada şerh eyler kalem; aşkı anlat derseniz çatlar o dem. Aşkı tefsir et desek; aciz kalır beşer, aşkı tefsir etse ancak aşk eder.

Acz-i beşeri [insanın acizliği], fakr-ı insani çok şeye muhtaç oluşu] değişmiyor, ziyadeleşiyor. Beşer (insanın) yolculuğu kesilmiyor, sür’at peyda ediyor.

(Sözde) Aciz bırakmak için ayetlerimiz hakkında çaba harcamış olanlar, işte onlar; onlar için de (en) iğrenç olanından acı bir azap vardır. (Sebe Suresi, 5. Ayet)

Ya da onlar, dönüp-dolaşmaktalarken, onları yakalayıvermesinden (mi emindirler?) Ki onlar (bu konuda Allah’ı) aciz bırakacak değildirler. (Nahl Suresi, 46. Ayet)

Sen sadece karanlık kuyuların güneş görmeyecek kadar aciz, sevgiyi hak etmeyecek kadar şerefsiz, yalanlarla mutlu olabilecek kadar haysiyetsiz bir yaratıksın.

Akıllı kişi nefsine hâkim olup ölümden sonrası için iş yapandır. Aciz (gücü yetmeyen) kişi ise nefsini arzularına tabi kılıp sonrada Allah’a karşı temennide bulunandır.

”Biz şüphesiz, Allah’ı yeryüzünde asla aciz bırakamıyacağımızı, kaçmak suretiyle de O’nu hiçbir şekilde aciz bırakamıyacağımızı anladık.” (Cin Suresi, 12. Ayet)

Arzular dürtüler kötü hisler ve duygular aklı iptal eder ve mantıklı düşünmemizi engeller aklımızı ön plana alıp mantıklı düşünemiyoruz aklımız bu noktada aciz kalıyor ve hata ediyoruz.

Öyle ki kendimiz hakkında konuşmaktan, kendimizi eleştirmekten ve kendimize sormaktan bile aciziz. Varlığımız baştan aşağı acizliktir. (Ali Şeriati)

Ben; Seni, yanındakini ve milyarlarca insanı yoktan var edenin aciz bir kuluyum sevgilim. Ben sadece tutuklunum. Hadi azıcık sev beni. Sev ki utandırayım kendine Mecnun diyenleri. (Kahraman Tazeoğlu)

Bundan böyle yeryüzünde (size tanınmış bir süre olarak) dört ay dolaşın. Ve bilin ki Allah’ı aciz bırakacak değilsiniz. Gerçekten Allah, inkar edenleri hor ve aşağılık kılıcıdır. (Tevbe Suresi, 2. Ayet)

Ben kural tanımam aşkta seviyorsam ölümüne giderim ben kural tanımıyorum kalbimde sevdim seni adını yazdım kalbime kimse silecek www.incesoz.com kadar cesur olamaz kimseyi de kalbime yaklaştıracak kadar aciz olmam bu kalp bir senin sende atar bebeğim.

Hayat böyledir. Çaresizlik ve tehlike anları vardır ki, o zaman çırpınmaya ve haykırmaya gelmez. Batar insan ve boğulur. Marifet o anları geçirmektir. Sonrası gittikçe kolaylaşır. Kadere teslim olmak lazımdır o anlarda. Bu acizlik değildir. Dikkat et sözüme: Bu dünyada ölümden başka hemen her şeyin çaresi vardır. (Peyami Safa)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.