Adnan Menderes Sözleri

0
3665
Adnan Menderes Sözleri

SAYFA İÇERİĞİ: Adnan Menderes Sözleri, Adnan Menderes En Güzel Sözleri, Adnan Menderes’in İdamdan Önceki Son Sözleri, Adnan Menderes Son Mektubu, Adnan Menderes Kısa Sözleri, Adnan Menderes En Güzel Sözleri, Etkileyici Adnan Menderes Sözleri


Güzel sözler sitemizde İstiklal Madalyası sahibi merhum Cumhurbaşkanı Adnan Menderes sözleri bir araya getirilmiştir. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir, yayımlanmasını istediğiniz sözleri yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


ADNAN MENDERES SÖZLERİ

Her mahallede bir milyoner yaratacağız.

Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz.

Ben bu orduyu yedek subaylarla da idare ederim!
Ben odunu aday göstersem milletvekili seçtiririm.

Allah’ım bana bir daha böyle bir seçim gecesi yaşatma!

İsmet Paşa hastadır. Hastalığının adı da iktidar hastalığıdır.

Çalıyorlar birader vallahi çalıyorlar! (Savunmasının sonlarında)

Allah düşmanımı bile böyle bir muhalefetle karşılaştırmasın.

Mukadderatımı tamamen DP grubunun inisiyatifine bırakıyorum.

Atatürk demokratik inkılabı gerçekleştirmemiştir yarıda bırakmıştır.

1946 Türkiye’si ile 1954 Türkiye’si arasında asır farkı değil çağ farkı vardır.

Ben idamdan korkmuyorum. Tarihe hırsız başbakan olarak geçirmek istiyorlar, bunu önleyiniz.

Millete mal olmuş inkılapları muhafaza edeceğiz millete mal olmamış inkılapları tasfiye edeceğiz.
1950 ila 1960 arasında ortada ne diktatörlük vardı ne de diktatör. (Yassıada’da son müdaafasından bir kesit)

Hiç kırgın değilim. Hiçbir dargınlık duymuyorum. (Adnan Menderes idam sehpasına giderken son söylediği söz)

Allah’ım bana bir daha böyle bir seçim gecesi yaşatma! (DP ile CHP’nin atbaşı gittiği bir birinin bir ötekinin öne geçtiği 1957 Seçimleri gecesi.)

Bize göre hususi mülkiyet ve şahsi hürriyete dayanan bir iktisat rejiminde iktisadi sahanın asıl olarak ferde veya şirket halinde hususi teşebbüse ait olması lazımdır.

Bütün seçimlerde mağlup olurlar yine de memleket bizimledir derler. Hükümet işlerinde şimdiye kadar hiçbir başarı göstermemişlerdir. Gölge etmesinler biz başka ihsan istemiyoruz.

Dünyadan ayrıldığım şu anda ailemi ve çocuklarımı şefkatle andığımı kendilerine bildirin. Vatanı ve milleti Allah refah içinde bıraksın. (Menderes’e son arzusu sorulduğunda)

Gözüme bak Paşa gözüme bak! Senin kâzip şöhretinden çekinecek kimse yok burada! 1946’daki cinayetinin cezasını çekeceksin! (TBMM’de 1946 seçimlerini savunmaya kalkan İsmet İnönü’ye)

Türk milleti Müslüman’dır ve Müslüman kalacaktır. Bu memlekette din hürriyetine tecavüz etmek kimsenin haddi değildir. Hakiki mümin ve samimi Müslüman olanlar din hürriyetinden tamamen emin olabilirler.
Uzun seneler bir fetih hakkı olarak bu memlekete sahip oldukları zannında olanlar ruhlarına girmiş olan bu kanaati değiştirmek imkânını bulamazlar. Kendileri Allah tarafından memur olunmuş insanlardır! Telakkileri böyledir.

İsmet Paşa kendi zamanında ‘Ben memleketi idare ediyordum’ diyor. O devirde bu memleketi çocuklar da idare ederdi. Çünkü herkesi susturmuş bir tek kendisi konuşuyordu memleketi de böyle idare etti ve bu memleket senelerce olduğu yerde saydı.

Siz bu rejimi devraldığınız zaman darağaçları kurdunuz, o (İsmet İnönü) zannınca bu memleketin sahibidir. Tek başına memlekete tesahüb ediyor (sahip çıkıyor) ve tek başına bu memleket hakkında konuşuyor. Bunu, bu hakkı nereden alıyor? www.incesoz.com Biz sizin gibi istila veya fetih hakkına dayanarak mı geldik bu iktidara?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.