Allah Sevgisi ile İlgili Sözler

2
11382
Allah Sevgisi ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Allah Sevgisi ile İlgili Sözler, Allah Aşkı ile İlgili Sözler, Allah Sevgisi ile İlgili Hadisler, En Güzel Allah Sevgisi Sözleri, Allah Sevgisi Hakkında En Güzel Sözler, Allah Aşkı Sözleri Mevlana, Allah Sevgisi Üzerine Özlü Sözler, Allah Sevgisi Üzerine Sözler, Allah Sevgisi Sözleri


Güzel sözler sitemizde Yüce Yaratıcımız Allah’a olan sevgi sözleri bir araya toplanmıştır. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Sayfamızda yayımlanmasını istediğiniz sözleri yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


ALLAH SEVGİSİ ÜZERİNE EN GÜZEL SÖZLER

En zengin hazine, Allah sevgisi ile dolu kalptir. (Hz. Ali)

İman edenlerin Allah sevgisi çok sağlamdır. (Bakara 165)

Allah ile olduktan sonra, ölüm de ömür de hoştur. (Mevlana)
Allah’ı sevmenin belirtisi, O’na itaati sevmektir. (Ahmed Havarî)

Her kim Allah için olursa, Allah onun için olur. (Hz. Muhammed)

Allah, tevbe eden hatalı mü’min kulunu sever. (Ali Zeynelabidin)

İnsanların Allah’a en yakın olanı, O’nu en çok sevendir. (Hz. Ebubekir)

Allah kokusu olmayan gönülde, Allah sevgisi yaşanmaz. (M.Akif Ersoy)

Gerçek aşkı bilen bir kalp, bir damla suya bile hürmetle bakar. (Mevlana)

Aşkın madeni gönüldür. Allah’ın tecelligahı mahzarı da gönüldür. (Mevlana)

İçim Allah’a kavuşmayı isterse, Allah’ta ona kavuşmayı sever. (Hz. Muhammed)

Herkes korktuğundan kaçar, yalnız Allah’tan korkan O’na yaklaşır. (Ebu’l Kasım)

İmanın en sağlam temeli, Allah için sevmek Allah için buğzetmektir. (Ebu Davud)
Sevmek için Allah, arkadaş olmak için Kur’an, nasihat için de ölüm yeter. (İbn Şirin)

Zikrin en üstünü, Allah’ı anmanın yasak olduğu zaman ve yerde O’nu anmaktır. (Hz. Ömer)

Yüce Allah bir kulunu severse, onun kalbini sevdiği şeylerin sevgisi ile doldurur. (Ali Seyyidî)

Allah’ı sevenler meşhur olur, Allah’ın sevdikleri ise gizlenmişlerdir. (Muhammed Ebu’l Mevahib)

Allah’ı seven gönül, Allah için dikilmeyi, ayakta kalmayı, zorluklara katlanmayı da sever. (Malik bin Dinar)

Sözü Allah’ın yolunu göstermeyen, hali Allah’a ulaştırmayan kimse ile arkadaşlık etme. (İbn Atâullah İskenderî)

Kendi kendinize sebepsiz yere hüzünlendiğiniz anlarda biliniz ki, Allah’a yaklaşmışsınızdır. (Fethi Gemuhluoğlu)

Neye yaklaşsam, sonu uzaklık ve kırgınlık; Anla ki, yok, Allah’tan başkasıyla yakınlık… (Necip Fazıl Kısakürek)

Allah, kendisini sevenleri ölseler bile diri; kendisini sevmeyenleri yaşasalar bile ölü saymıştır. (Şakiki Belhi)

Allah dostları kimlerdir? Allah’ı her şeye tercih ettikleri için, O’nun tarafından her şeye tercih edilenler. (Zünnûn-i Mısrî)
Köpeklerin sahiplerine olan sadakati, senin Allah’a olan sadakatinden daha kuvvetli ise vay haline! (Vehb bin Münebbih)

Allah’ım! Sevgini ve seni sevenin sevgisini ve seni sevmeye beni yaklaştıranın sevgisini bana nasib et. (Hadis-i Şеrif)

Hoştur bana Senden gelen, / Ya gonca gül yahut diken, / Ya hil’at-ü yahut kefen, / Narın da hoş, nurun da hoş. (Yunus Emre)

Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir. (Mevlana)

Kalbinde Allah sevgisiyle, dünya sevgisini toplayabildiğini iddia eden yalancıdır; çünkü bir gönülde iki aşk olmaz. (İmam Şafiî)

Allah senin kapından aşk sarayına bir insan alacaksa, o insana sen nasıl ben seni sevmiyorum dersin? (Şems-i Tebrizi)

Allah’ım insanlar seni verdiğin nimetler yüzünden severler; bense seni verdiğin belalar yüzünden severim. (Hallac-ı Mansur)

Tek başına kaldığı zaman yabancılık ve gurbet hissini yaşayan, henüz Rabbiyle tam bir yakınlık oluşturamamıştır. (Hazreti Aişe)

Her şey, her şey şu tek müjdede; / Yoktur ölüm Allah diyene! / Canım kurban başı secdede, / İki büklüm Allah diyene! (Necip Fazıl Kısakürek)

Yüce Allah’ın bizden razı olup olmadığını neyle bilebiliriz? Senin O’ndan razı olman, O’nun senden razı olduğunun belirtisidir. (Yahya bin Muaz)

Her yolun bir adabı vardır. Allah’ı sevmenin de bir adabı vardır. Derviş sadece gönlü geniş ve ruhu gezgin bir sufi demek değildir ki. (Şems-i Tebrizi)

Edep bilenler başkadır, / Canı ruhu yanmış aşıklar başka. / Aşk şeriatı bütün dinlerden ayrıdır. / Aşıkların şeriatı da Allah’tır; mezhebi de. (Mevlana)

Aziz ve Celîl olan Allah’ın sevgisinin belirtisi, Allah’ın Sevgilisi’nin ahlakına, yaşama biçimine, emirlerine ve sünnetlerine uymaktır. (Zünnûn-i Mısrî)

İran ve Arap toplumlarında dine saygının temelinde ”Allah korkusu” varken; Anadolu’nun İslam anlayışında hep ”Allah sevgisi” öne çıkmıştır. (A. Taner Kışlalı)

Alemin kendisine boyun eğmesini isteyen kişi, sadece Allah’ı sevsin, Allah’ın sev dediklerini sevsin. O zaman tüm kainat ona itaat için seferber olur. (Ebu’l Hasan Ali bin Vefa)

Bir kul, yeryüzünün herhangi bir noktasında Allah’a secde ettiğinde kıyamet günü o yer, o adamın lehine şahitlik edecek ve öldüğünde üzerine ağlayacaktır. (Atâ bin Meysera)

Ey taatlerin kendisini sevindirdiği ve isyanların kendisine zarar vermediği Rabbim! bana Seni sevdiren şeyi ver, Sana zarar vermeyen şeylerden beni bağışla. (İsmail Hakkı Bursevî)

Şu gönülde, sevgi şimşeği parlayınca, bilmiş ol ki, o gönülde sevgi vardır. Senin gönlünde de Allah sevgisi iki kat oldu, arttı ise, şüphe yok ki Allah da seni seviyor demektir. (Mevlana)

Allah’ı sevmenin belirtisi, zikrini sevmektir. Allah kulunu sevince kul da Allah’ı sever. Daha önce Allah kulu sevmeden kul Allah’ı sevemez. Allah da kulunu, ”Kulum rızamı kazanmak için çabalıyor.” diye bildiğinden sever. (Ahmed Havarî)

Ulu ve Yüce Allah’ı seviyor musun?” diye sorduklarında, sükut et. Çünkü, eğer, ”hayır” dersen kafir olursun; ”evet” dersen, hareketlerin O’nu sevenlerin hareketlerine benzememektedir, o zaman da sahtekar olursun. (Fudayl bin İyad)

Allah’ım! Eğer cehenneminden korktuğum için ibadet edersem, beni cehenneminde yak. Eğer cennetin için ibadet edersem, beni ondan mahrum bırak. Eğer senin rızan için ibadet ediyorsam beni ebedî Cemalinden mahrum etme! (Rabiatü’l Adeviye)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.