Ayasofya ile İlgili Sözler

0
4386
Ayasofya ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Ayasofya ile İlgili Sözler, Ayasofya Sözleri, Ayasofya Hakkında Sözler, En Güzel Ayasofya ile İlgili Sözler, Etkileyici Ayasofya ile İlgili Sözler, Anlamlı Ayasofya ile İlgili Sözler, Ayasofya ile İlgili En Güzel Sözler, Ayasofya ile İlgili Kısa Sözler


Güzel sözler sitemizin bu sayfasında Ayasofya ile ilgili sözleri derledik. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilir, sitemizde görmek istediğiniz sözleri yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


AYASOFYA ile İLGİLİ SÖZLER

Ayasofya esirse İstanbul hür değildir. (Fatih Duman)

Ayasofya’yı açmak yeniden ayağa kalkmaktır. (Fatih Duman)

Osmanlı olmasaydı, Ayasofya yaşamayacaktı. (Erhan Altunay)
Ayasofya hüznün de sevincin de kutsal mekanıdır. (Erhan Altunay)

İnsan, Ayasofya’yı düşündü mü, bir açılıyor ki ayakları! (Nuri Pakdil)

Ayasofya açılacak Aziz bir kitap gibi açılacak. (Zerrin Zengin Dönmez)

Ey İslâmın nurû, Türklüğün gururu Ayasofya! (Osman Yüksel Serdengeçti)

Batı, İstanbul’un fethini ve Ayasofya’yı hiçbir zaman unutmadı. (Halil İnalcık)

Ve ne zaman yeniden inanırsak/ O zaman Ayasofya hür olucak. (Fatih Duman)

Milliyetçiliğimizin bayrağı Fatih tarafından Ayasofya’ya çekildi. (Nurettin Topçu)

Ayasofya kubbesiyle, sütunuyla İslâm’ındır, İslâm’ın kalacaktır. (Hüküm Dergisi)

Sofya bilgelik demektir. Yani Ayasofya kutsal bilgelik anlamına geliyor. (Ahmet Ümit)

Vatan Ayasofya, Hacı Bayram, Ak Şemseddin, Eyüp Sultan ve Hacı Bektaş’tır. (Mustafa Kutlu)
Ayasofya ruhtur, diğer camiler sadece bedendir. Ruhsuz bir bedenin ölüden farkı yoktur. (Gökhan Çayırlı)

Aziz İstanbul’un fethinin sembolü olan Ayasofya’ya çan takmak isteyenlere ateş ediniz. (Sultan Vahdettin)

Bu olacak Ayasofya, Bu muhakkak olacak… İkinci bir fetih, yine bir ba’sü ba’delmevt… (Osman Yüksel Serdengeçti)

Ben Ayasofya’yı saçımla örmüş, boynuma aşmış, tam göğsümūn üstünde muska gibi taşımıştım. (Nikos Kazancakis)

Yalnız manayı anlasak, yerine getirebilsek, Ayasofya’nın kapıları sabır taşı gibi çatlar, kendi kendisine açılır. (Necip Fazıl Kısakürek)

Ayasofya Sözleri

Değişmez ölçüyü millet taşırdı, Temel taşlarını küffara aşırdı, Bir sam yeli esti yolu şaşırdı, Karıncayı sandı fil, Ayasofya. (Eşref Ziya)

Bütün camiler , minareler âleme Allah’ın bir olduğunu haykırıyor lakin bir tek Ayasofya’nın dili lal , hakkı söyleyemiyor. (Fatih Duman)

Ayasofya’nın kapılarıyla beraber ruhumuzu kilitlediler Ayasofya açılmalıdır Türk’ün bahtıyla beraber açılmalıdır. (Necip Fazıl Kısakürek)

Ayasofya’yı kapalı tutmak, Yunanlıya ben yapamıyorum; sen gel de kendi hesabına aç! demekten farksızdır. (Necip Fazıl Kısakürek)

Ya Ayasofya’nın minarelerindeki ezan sesini kim susturdu? Bin haçlı ordusu bunları yapamazdı. Siz nasıl yaptınız? (Nurettin Topçu)
Ayasofya, Ey muhteşem mabet; Bizler, Fatih’in torunları, yakında putları devirip, Yine seni camiye çevireceğiz. (Osman Yüksel Serdengeçti)

Yani Ayasofya bir mabet olduğu kadar, aşktan gözü dönmüş bir imparatorun, sevdiği kadın için yaptırdığı devasa bir anıttır da. (Ahmet Ümit)

Yani Ayasofya bir mabet olduğu kadar, aşktan gözü dönmüş bir imparatorun, sevdiği kadın için yaptırdığı devasa bir anıttır da… (Ahmet Ümit)

Ayasofya’nın kapatılması, Türk tarihine, mukaddesatına, ruhuna ihanetlerin en büyüğü şeklinde meydana gelmiştir. (Necip Fazıl Kısakürek)

Ayasofya kılıç hakkıdır beyler; mademki bu hak ecdadımız tarafından kazanılmıştır torunları olarak bize düşen bu hakkın tesis edilmesidir. (Gökhan Çayırlı)

Ayasofya’yı kapalı tutmak, bu toprağın üstündeki 30 milyon ve altındaki 30 milyar Türk’ün semaları tutuşturan lanetine hedef olmaktır. (Hitabeler, Necip Fazıl Kısakürek)

Ayasofya’dan sonra ancak üç yapı bu büyüklüğü aşabildi. Londra’daki Aziz Paul Katedrali, Roma’daki Aziz Pier Katedrali ve Milano’daki Duo rno Katedrali… (Ahmet Ümit)

1370 yıl önce ana rahminde idik. Malazgirt’te dünyaya gözlerimizi açtık. Söğüt kırlarında çocukluğumuzu geçirdik. Ayasofya’nın minareleri altında büluğa erdik. (Nurettin Topçu)

İnsan aklıyla insan ruhunun birleşiminden doğan göksel mekana. O güne dek yapılmış tapınakların en büyüğüne, en genişine, en yükseğine, en aydınlığına… Ayasofya’ya… (Ahmet Ümit Söz)

Günümüze gelene kadar Ayasofya bir sevgi, bir model, bir düşkünlük, bir timsal, bir merak, hayranlık, bazen hınç bazen şaşkınlık, bazen de itiraz, çokça efsane olarak kaldı. (Sedat Bornovalı)

En Güzel Ayasofya Sözleri

Türkiye olarak başımız dertten kurtulmuyor. Bunun sebebi Fatih Sultan Mehmed’in bedduası olabilir! Ayasofya’yı tekrar Fatih’in vasiyetine uygun hale getirirsek, belki başımız dertten kurtulur. (Yavuz Bahadıroğlu)

Fethin sembolü, manası, kalbgâhı Ayasofya’dır. Ayasofya kapalı kaldıkça kalbimiz çalışmıyor demektir. Sultan Fatih’in fetihten muradı; Ayasofya’yı camiye tahvil ederek, hilâli salibe galebe kılmaktır. (Ahmet Haluk Dursun)

Hem bu kahraman milletin ebedî bir medar-ı şerefi ve Kur’an ve cihad hizmetinde dünyada pırlanta gibi pek büyük bir nişanı ve kılınçlarının pek büyük ve antika bir yadigârı olan Ayasofya Câmii. (Bediüzzaman Said Nursî)

Gençler! Bugün mü, yarın mı, bilemem; fakat Ayasofya açılacak! Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik etmiş sanılan kötülerle, kötülük etmiş sanılan iyilerin gizli dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek. (Necip Fazıl Kısakürek)

Mahzun Ayasofya ”Ulu mabed, neye hicrana büründün böyle, Fatih’in devrini bir nebzecik olsun söyle! Beş vakit loşluğunda saf saftık, Davetin vardı dün ezanlarda, Seni ey mabedim utansınlar, Kapayanlar da, açmayanlar da!” (Arif Nihat Asya)

O ne mutlu mübârek bir kulu imiş Allah’ın/ Belde-i tayyibeyi feth eden padişahın/ Hak yerine getirdi en büyük niyâzını:/ Kıldı Ayasofya’da ikindi namazını./ İşte o günden beri Türk’ün malı İstanbul./ Başkasının olursa yıkılmalı İstanbul! (Nazım Hikmet)

Divan-ı Hümâyûn toplantıları bütün İslam dünyası için bir numaralı camii olan Ayasofya’da üyelerin sabah namazını kılmalarından sonra başlar. Zaten Osmanlılarda mesai başlangıcı her zaman sabah namazı sonrasıdır. Bedestenler, çarşılar da bu düzene göre açılır. (İlber Ortaylı)

Ayasofya ayrıca padişahların çoğunlukla cuma namazlarını kıldıkları yerdir. Saray taşındığında da önemini yitirmemiş, Fatih’ten başlayan geleneklerin bir bölümü devam etmiştir. Padişah cuma veya bayram namazına başka bir camiye gidebilir ama Kadir Gecesi’nde mutlaka Ayasofya’da olurdu. (Erhan Altunay)

Ayasofya’yı ibadete açacak olan partinin memlekette fevkalade itibarı yükselir. Hayrettir, bu bile kimseyi kıpırdatmamıştır. Akla aykırı bir şey. Kedinin kedilik yapmaması gibi bir şey. Ters bir şey, insan düşünürken idrak etmekte bocalıyor. Ayasofya yeniden cami olarak açılsın için her ne söylenen olursa milletin arzusuna tercüman olur. (Cahit Zarifoğlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.