Batı ile İlgili Sözler

1
4124
Batı ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Batı ile İlgili Sözler, Batı Hakkında Sözler, Batılı Hakkında Sözler, Batılılık Üzerine Sözler, Batılı Olmak ile İlgili Sözler, Batı Üzerine En Güzel Sözler, Kısa Batı Sözleri, Batı Sözleri, Batı ile İlgili En Güzel Sözler, Batı Üzerine Kısa Sözler, Batıya Özenmek ile İlgili Sözler, Batı ile İlgili Ayetler, Batı Sözleri Facebook


Güzel sözler sitemizde ”Batı” ile ilgili sözler bir araya getirilmiştir. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Sayfamızda yayımlanmasını istediğiniz sözleri yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


BATI ile İLGİLİ SÖZLER

Batılı tasvir saf zihinleri idlal eder. (Bediüzzaman)

Batı, tarihin en büyük günahıdır. (Roger Garaudy)

Batı kalbi, Doğu aklı öldürdü. (Muhammed İkbal)
Boynumuz ağrıdı batıya bakmaktan. (Nuri Pakdil)

Batı’dan gelen hiçbir ”izm” masum değildir. (Cemil Meriç)

Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiyedir. (Hakan Günday)

Batıni müşahade, zahirde ki değerlendirmeyle netleşir. (A.F.Y.)

Batı her şeyin aslını bedava alır, sahtesini ise pahalı satar. (Selçuk Yaşar)

Batı’nın eşitliği nisbidir. Aslında her alana müthiş bir eşitsizlik hakimdir. (Yavuz Bahadıroğlu)

Batıcılık ulusumuzu yabancılaştırma girişimlerine kapsayan kabarık bir dosyadır. (Nuri Pakdil)

Batı medeniyetinin insanlığa pompaladığı zevkçiliğin feci sonu zevksizliktir. (Muhammed Bozdağ)

Batı’nın yaşam tarzını değil, çalışma tarzını kabul etmek gerektiğini anlamadılar. (Aliya İzzetbegoviç)

Batı, yalnızca şimdi değil, kendisini örnek almaya başladığımız dönemlerde de bozgun içindeydi. (Nuri Pakdil)
BATI SÖZLERİ

Doğu der ki Batı’ya, güneşi fethetsen de,/ Ruh gerçeği bendedir, madde yalanı sende. (Necip Fazıl Kısakürek)

Hiçbir zaman Batı’daki aydını yetiştiren tipte Batılı eğitim görmedik.Doğulu eğitimimiz de Doğulu gibi değil. (İlber Ortaylı)

Kimseye karşı değilim her ülkede de sevdiğim takdir ettiğim arkadaşlarım vardır ama kültür olarak Batı vahşidir. (Oktay Sinanoğlu)

Doğu da Allah’ındır, batı da. Her nereye dönerseniz Allah’ın yüzü (kıblesi) orasıdır. Şüphesiz ki Allah, kuşatandır, bilendir. (Bakara 115)

Batı’ nın yaptığı en büyük hile, neyin iyi neyin kötü olduğunu ancak kendilerinin bildiği konusunda dünyayı ikna etmeleridir. (Salman Sayyid)

Batı dünyasıyla çok dikkatli ve bilinçli olarak ilişkilerimizi sürdürmek zorundayız. Düzelmeler ani olamaz, en iyi hekim olan zamana bırakılmalıdır. (İlber Ortaylı)

AB, Batı uygarlığını geliştirmek amacı ile yapılmış olan bir projedir. Ne var ki, bu proje Türkiye’ye bir ”uygarlığını değiştirme projesi” olarak dayatılmaktadır. (Aytunç Altındal)

Bu günün Batı kültürüyle yetişmiş gerçek aydınları arasında, aşağılık duygusundan uzak küçük bir azınlık vardır ki bunların hepsi milliyetçi ve Türkçüdür. (Hüseyin Nihal Atsız)

Doğu felsefesinin temelinde ”Ben taşa, toprağa karışacağım ve dünyanın bir parçasıyım” var. Batı’daysa doğayı değiştireceğim düşüncesi, doğaya müdahale istemi var. (Zülfü Livaneli)

Mustafa Kemal ne Batı taklitçisidir ne de Doğu mistiği. O, Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi toplumsal özü, yani Anadolu kültürü üzerinden inşa etmeye çalışmış bir devrimcidir. (Zülfü Livaneli)
BATI HAKKINDA SÖZLER

Türk toplumunun Tanrı Janus gibi iki yüzü var. Biri Batı’ya, biri Doğu’ya dönük. Biz hem ikisiyiz, hem hiçbiri. Bu iki güçlü yüz arasında kendi yüzümüz gittikçe silikleşiyor. (Zülfü Livaneli)

Benim ülkem biraz Doğu’dur biraz Batı’dır. Doğulu gözüyle bakarsan Doğu’nun bittiği yerdir. Batılı gözüyle bakarsan Batı’nın bittiği yerdir.Bitiktir.Herkese göre ötekidir Öteki olmak zordur. (Bülent Usta)

Batı her zaman senin bildiğin gibi barış ve adalet diyarı değildi, kadın ve erkek haklarının, doğanın üstüne titrenmiyordu. Senden bir önceki kuşaktan olan ben, bambaşka bir Batı tanıdım. (Amin Maalouf)

Biz ha babam batı müziği dinliyor, çeviri roman okuyor, batılı gibi giyiniyor,bir türlü batılı olamıyoruz, adamlar Japon gibi yazıyor, Japon gibi yaşıyor, Japon gibi ölüyorlar, ama batıyı geçiyorlar. (Attila İlhan)

Bugün Batı’dan gelenler ne bilimdir ne insaniyettir ne özgürlüktür ne de kadına saygı temeli üzerine kurulmuştur. Aksine bunlar,burjuvazinin uyuşturucu ve yozlaştırıcı aşağılık güçlerinin rezil hileleridir. (Ali Şeriati)

Batı kültüründeki mutluluk bağımlılığının depresyon salgınına koşut gelişmesi, ironik olduğu kadar, apaçık bir gerçektir; tıpkı, zayıflığa duyulan hayranlığın obezite salgınına koşut gelişmesi gibi. (Elizabeth Farrelly)

Taş, insanın yerini tutamaz ki! Anımsamanın, saygı duymanın taşla bir ilgisi yoktur. Heykel, saçmalığın taşlaşmasıdır; ilkelliğin de simgesi. Ama Batılılar, akıl almaz bir bağnazlıkla koruyorlar bu simgeyi. (Nuri Pakdil)

Yalnızca güneş mi; uçurtma da, doğudan yükselmiştir. Çinli rahiplerin ruhlarla buluşup gelecekten haber vermek amacıyla gökyüzüne saldığı uçurtma, denizciler tarafından Batı’ya götürüldüğünde bir oyuncağa dönüşür. (Sunay Akın)

Uygarlığımızı çağdaş ölçülerle yeniden değerlendirmesini bileceğiz. Batılılık bu . Yoksa yarım yamalak bir yabancı dil belleyip bir yabancı uygarlığın kuyruğuna eklenmek değil. www.incesoz.com Baksanıza canım, İngiliz de, Alman da, Fransız da batılı, biri ötekine benziyor mu? (Attila İlhan)

Çağdaş ve gelişmiş denilen batı toplumu, yaşadığımız yüzyılı bir dünya savaşları dönemi yapmakla yetinmemiş, kendi içinde sürekli mutsuzluklar yaratarak kendi bireylerini kendisine yabancılaştırıp umutsuzluğun götüreceği en son iskeleye, ölüme sürüklemiştir. (Attila İlhan)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.