Cumhuriyet ile İlgili Sözler

0
6912
Cumhuriyet ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Cumhuriyet Üzerine Sözler, Cumhuriyet Hakkında Sözler, Cumhuriyet Üzerine Söylenmiş Sözler, Cumhuriyet ile İlgili En Güzel Sözler, Cumhuriyet Sözleri, Atatürk’ün Cumhuriyet ile İlgili Sözleri, Cumhuriyet ile İlgili Sözler Facebook, En Güzel Cumhuriyet Sözleri 


Güzel sözler sitemizde ”Cumhuriyet” üzerine söylenmiş sözler bir araya toplanmıştır. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Bizlere yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.


CUMHURİYET HAKKINDA EN GÜZEL SÖZLER

Cumhuriyet fazilettir. (Atatürk)

Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir. (Atatürk)

Cumhuriyet erdemli insanların rejimidir. (Montesquieu)
Cumhuriyetimizin dayanağı Türk toplumudur. (Atatürk)

Cumhuriyeti biz kurduk, onu siz yaşatacaksınız. (Atatürk)

Cumhuriyet ile cehalet bir yerde barınmaz. (Alphonse De Lamartine)

Cumhuriyet, hürriyeti sevenlere ve koruyanlara layıktır. (G. Washington)

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir. (Atatürk)

Merkeziyetçi bir cumhuriyet kıyafet değiştirmiş bir monarşidir. (Gustave Le Bon)

İyi bir yurttaş için Cumhuriyet’ten daha değerli bir şey olamaz! (Charles Dickens)

Özgürlüğü sevenlere ve koruyanlara ancak Cumhuriyet yaraşır. (George Washington)

Cumhuriyetler zenginlik, diktatörlükler de yoksulluk yüzünden yıkılırlar. (Montesquieu)

Cumhuriyet fikren, ilmen, bedenen kuvvetli, ahlaklı ve seciyeli muhafızlar ister. (Atatürk)
Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir. (Atatürk)

Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister. (Atatürk)

Türk ulusunun yaratılışına ve bilgisine en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyet yönetimidir. (Atatürk)

Cumhuriyet; mütefekkir, bilgili, kültürlü, sağlam vücutlu ve yüksek karakterli koruyucular ister. (Atatürk)

Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. (Atatürk)

EN GÜZEL CUMHURİYET SÖZLERİ

Cumhuriyeti,ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayınız. (Atatürk)

Bütün cumhuriyetlerde, ortaya çıkan her yeni bir meselede birtakım eski kanunlar yürürlükten kalkar, yerine başkaları konur. (Machiavelli)

Cumhuriyet, ilim ve ahlakın, adalet ve faziletin iktidarıdır. Bunların fiilen yaşanmadığı yerlerde şekil ve iddia ne olursa olsun cumhuriyet yoktur. (Seneca)

Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalnız muarızlarımızın insaflı olması lâzımdır. (Atatürk)

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. (Atatürk)
Cumhuriyet, demokratik idarenin tam ve mükemmel bir ifadesidir. Bu rejim, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, onlardan esirlik, soysuzluk, dalkavukluk hislerini uzaklaştıran bir yoldur. (Atatürk)

Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum. (Atatürk)

Her kişinin kendi bölge cumhuriyetinin ya da başka yüksek mercilerin idaresinde pay sahibi olduğu ve işlerin yönetimine, yılda bir gün sadece seçimde değil, fakat her gün katkıda bulunduğunu hissettiği yerde, devlet işlerinde yer alabilmek için. (Thomas Jefferson)

Bizim cumhuriyetimiz farklıdır; Ortadoğu’da gerçek bir evrimin neticesinde ortaya çıkmıştır. Biz meşrutiyeti, meclisi, anayasayı denedik. Cumhuriyet için konvansiyonel bir meclis oluşturduk, bir harp yaptık ve bütün bunların sonunda cumhuriyeti kurduk. (İlber Ortaylı)

Demokratik bir cumhuriyet, kapitalizmin mümkün olan en iyi siyasi kabuğudur ve bu yüzden de,sermaye,bu en iyi kabuğa bir kez sahip olduğunda,iktidarını öylesine güvenlikli,öylesine sağlam kurar ki,burjuva-demokratik cumhuriyetteki kişiler,kurumlar ya da partiler düzeyinde kalan hiçbir değişiklik onu sarsamaz. (Vladimir İlyiç Lenin)

Bugün Cumhuriyet’e tarihin yüklediği vazife budur. Cumhuriyet bu vazifesini tamamen başaramazsa, yalnız kendisinin varlığı değil, Türklerin bağımsız hayatı tehlikeye girer… Bu bakımdan herhangi sınıf ve zümreden olursa olsun, bütün Türkiyelilerin umumi ve kapsamlı menfaatleri Cumhuriyet’in muvaffakiyetini lüzumlu kılar. (Yusuf Akçura)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.