Doğan Cüceloğlu Sözleri

0
1648

”Mutluluk aramakla bulunacak bir şey değildir, onu inşa etmek gerekir.”

”Her çocuğun kalbinde kendinden daha büyük bir çocuk vardır.”

”Gerçeği olduğu gibi konuşmak, gerçeğe saygı duymak ilişki hastalıklarının en güçlü ilacıdır.”

”Kendi özüyle ilişkisi olmayanın gerçek anlamda kimseyle ilişkisi olamaz.”

”En temel özgürlük, insanın yaşamında kendisi olarak var olabilmesi ve kendi bütünlüğünü yaşayabilmesidir; dürüst insan özgürdür.”

”Ön yargı; arı soktu diye bal yememektir.”

”Çoğu insan kendini keşfedemeden ölür gider. Kendini bir tarafa itip başkalarının beklentilerine göre yaşamak çoğu kimseye kolay gelir. Ne var ki, kendisiyle ilişkisi kopuk yaşayan insan eninde sonunda bir iç yalnızlığa gömülür.”

”Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir.”

”Çocukluğunu doya doya yaşayamamış bir insanın  mutlu olması çok zordur.”

”Öğrenilmiş cehalet doğru bilinen yanlışların nesillere aktarılmasıyla oluşur. Tehlikelidir, çünkü gerçek doğruların öğrenilmesini engeller.”

doğan2

”İlişkilerinde sorumluluğunun bilincinde olmak, erdemli yaşamın temelidir.”

”Bilim doğayı anlama çabasıdır. O dili anlayan doğayı dost, anlamayan düşman bilir.”

”Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.”

”Aldanma, insanlar bencil olmaktan değil, bencil görünmekten utanırlar.”

”Kişi ancak uyandıktan sonra, daha önce uyuyor olduğunu kavrıyor. Uyuyan uyuduğunu bilmezse, gördüğünün rüya olduğunu anlayamaz.”

”Ölümün avcılık yaptığı bu dünya da kuşku ve pişmanlık için zaman yoktur,ancak kararlar için vakit vardır.”

”Kişinin mutluluğu fiziki durumundan çok beynindekilere bağlıdır. Belirleyici olan, engelli ya da engelsiz olsun, insanın yaşam karşısında duruşunun sağlamlığıdır.”

”Ancak farkında olan insan kendini keşfetme yolculuğuna çıkabilir.”

”Kaybetmekten korkan insan, daha çoğuna sahip olmak ister ki, sahip olduğu bazı şeyler kaybolursa, hiç olmazsa elindekiler geriye kalsın.”

”Hayır demesini bilmeyen kişi güçsüz kişidir. Hayır demesini bilmeyen kişinin evetinin de anlamı yoktur.”

”Olayların anlamı yoktur, onlara biz anlam veririz. Olgun insan, olaylara kendisinin anlam verdiğini bilir ve verdiği anlamdan sorumluluk alır.”
”Makam, mevki, rütbe, unvan; bunların hepsi cekettir. Ceketi asar bir yere gideriz. Arkamızda sadece insanlığımız kalır ve öldüğümüzde sadece çıplaklığımızı götürebiliriz bu dünyadan.”

”Çocukların kendi düşüncelerini söyleme ve uygulama olanağı verilmeyen ailelerde, çocuklar olgunlaşamazlar.”

”Aklına güvenen insan yaşamdan korkmaz; karşısına sorunlar çıktıkça bir yolunu bulup onları çözebileceğine inanır. Bu inanç onun kendine güveninin temeli olur…”

”İnsanın gerçek gücü sevgisinde açığa çıkar.”

”Farkına vardığın seçimleri uygulamak güç ister, kendini özgür olmaya adamış olmayı ister. Özgürlüğe kavuşmak, hızla gerçekleştirilen bir devrimle değil, basamakları sabırla çıkılan bir evrimle mümkündür.”

”Sağlıklı aile düzeninde aile üyelerinin hepsi görev ve sorumluluklarını doğal olarak yerine getirirler; aralarında olumlu duygusal bağlar vardır ve kişiler bağımsız oldukları halde, birbirlerine isteyerek ve zevkle yardım ederler. Sağlıklı aile düzeni içinde, anababa da dahil, herkes bilinçlenme yönünden ve duygusal yönden sürekli bir gelişim içindedir.”

”Kendisi olmaktan korkmayan insan güler yüzlüdür.”

”Hatırası olan ders akılda kalır.”

”İnsan sürekli hayatını daha anlamlı kılmaya çalışır. İnsanın gerçek kimliğini, hayatını nasıl anlamlı kıldığına bakarak, keşfedebilirsiniz. Bazı insanlar dünya beni görsün diye, bazı insanlar ise dünyayı görmek için dağlara çıkar.”

”Kendi yolculuğumuzu yapmak için buradayız; bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulmamız kolay değildir, ama kendimiz olmadan yaşamınızdaki hiç bir şey anlamını bulmaz..”

”Donanınca neyi, niçin düşünüp neden yapmaya çalıştığınızı anlamaya başlarsınız. Bir insan anlamaya başlayınca, başka türlü düşünme seçeneklerinin ve dolayısıyla farklı seçimlerin var olduğunu görür, kendi yaptığı seçimlerle hayatına yön verebileceğini fark eder.”

”Yaşam felsefesi, başka adıyla kişisel anayasa, sağlam bir temel oluşturacağından, değişen çevre ve olaylar insanı şaşırtmaz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.