Doğu ile İlgili Sözler

0
3956
Doğu ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Doğu ile İlgili Sözler, Doğu Sözleri, Doğu Hakkında Sözler, Doğu Üzerine Sözler, Doğu Üzerine En Güzel Sözler, Doğu Batı Sözleri, Doğu Hakkında Kısa Sözler, Doğu Üzerine Etkileyici Sözler, Doğu Sözleri Kısa, Etkileyici Doğu Sözleri, Doğu ile İlgili Sözler Facebook


Güzel sözler sitemizde ”Doğu” üzerine en güzel sözler yer almaktadır. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Yorum bölümünden bize ulaşarak görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.


DOĞU ile İLGİLİ EN GÜZEL SÖZLER

Doğu da Allah’ındır, Batı da… (Ahmet Ümit)

Batı kalbi, Doğu aklı öldürdü. (Muhammed İkbal)

Batıya giden bir trenle Doğuya varılamaz. (Anonim)
Güneş batıya doğru kayarken, doğu karşısında sessizce durur. (Ali Ural)

Doğulular ile temaslar sonucu batılılar medenileştiler. (Charles Seignebos)

Batı hafiflemek, Doğu ağırlaşmak için kaldırır kadehini. (Hakan Günday)

Kendini ve ötekini bilen kişi, Doğu ve Batı’nın ayrılamayacağının da farkındadır. (Goethe)

Doğu, ruhsal bağımsızlığı elde edemedikçe ekonomik bağımsızlığa kavuşamaz. (Alî Şeriati)

Doğu’nun bilginleri Batı gibi kitapla değil, sözle, şiirle, menkıbeyle, meselle konuşur. (Zülfü Livaneli)

Doğu’da tüm kötülüklerin kökeni günah değil cehalettir. Kötülük sen cahil olduğun için vardır. (Osho)

Ah! Doğu diye bir yer varsa oraya aittir ruh/ Hoyrat, delişmen, sevdalı, hep ıstıraba ayarlı. (Kemal Sayar)

Doğu, Hakkı gördü; dünyayı göremedi. Batı ise dünyayı gördü; ama Hakkı göremedi. (Muhammed İkbâl)

Doğu der ki Batı’ya, güneşi fethetsen de,/ Ruh gerçeği bendedir, madde yalanı sende. (Necip Fazıl Kısakürek)
Zorbalık Doğu’nun halklarını ezmeye ve yobazlık onların özgürlük çığlığını boğmaya devam ediyor. (Amin Maalouf)

Bir panelde ”doğu neresidir?” diye bir soru yöneltildi. ”Batının bombaları nereye düşüyorsa orası doğudur” dedim. (Nihat Genç)

Türklerin son iki asrı bütün Doğu dünyasında ve Balkanlarda dikkatle gözden geçirilmesi gereken büyük bir tarihi yolculuktur. (İlber Ortaylı)

Türkiye’de ”Aydın” geçinenler, Doğu’ya doğru seyreden bir geminin güvertesinde Batı yönünde koşturarak Batılılaştıklarını sanırlar! (Celal Yalınız)

Doğu böyledir, Batıda bir yaprak düşse o yaprağı düşüren rüzgarı Doğuda arar Batılılar ve o rüzgarı cezalandırmak için Doğunun tüm göğünü ateşe verirler. (Kaan Murat Yanık)

Biz Batılıların, Doğu düşüncesinden öğrenebileceğimiz o kadar çok değerli şey var ki! Hep aynı şeyleri arıyoruz… Kendimizi bilmeyi, kişisel büyümeyi, iç huzurunu. (Leo Buscaglia)

Doğu felsefesinin temelinde ”Ben taşa, toprağa karışacağım ve dünyanın bir parçasıyım” var. Batı’daysa doğayı değiştireceğim düşüncesi, doğaya müdahale istemi var. (Zülfü Livaneli)

Türk toplumunun Tanrı Janus gibi iki yüzü var. Biri Batı’ya, biri Doğu’ya dönük. Biz hem ikisiyiz, hem hiçbiri. Bu iki güçlü yüz arasında kendi yüzümüz gittikçe silikleşiyor. (Zülfü Livaneli)

Doğu son yırtıcı dönemini Cengiz Han ile kapamıştır. Osmanlı yırtıcı ve yıkıcı değildir. O gittiği yere refah ve düzen götürmüştür. Türklere mesken ve iskan getirmiştir. (Servet Somuncuoğlu)
Batıda konuları ölümden kurtarmak için kişiler ölmüş ve öldürmüşler. Doğuda kişileri kurtarmak için konular ölmüş ve öldürülmüşler. Ne batı konuyu kurtarabilmiş, ne de doğu kişiyi. (Özdemir Asaf)

Benim ülkem biraz Doğu’dur biraz Batı’dır.Doğulu gözüyle bakarsan Doğu’nun bittiği yerdir. Batılı gözüyle bakarsan Batı’nın bittiği yerdir. Bitiktir. Herkese göre ötekidir öteki olmak zordur. www.incesoz.com (Bülent Usta)

Doğu diyarında erkek kalbi, tıpkı sarkaç ucundaki küre gibi bir uçtan bir uca savruluyordu. Abartılı hayranlık ile abartılı hor görme arasında gidip geliyordu; daha dün “tutku” olan duygular anında ”nefret”e dönüşüyordu. (Elif Şafak)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.