Eşitlik ile İlgili Sözler

0
3276
Eşitlik ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Eşitlik ile İlgili Sözler, Eşitlik Hakkında Sözler, Eşitlik Üzerine Söylenmiş En Güzel Sözler, En Güzel Eşitlik Sözleri, Etkileyici Eşitlik Sözleri, Eşitlik ile İlgili Kısa Sözler, Eşitlik Hakkında Sözler Facebook, Eşitlik Üzerine En Güzel Sözler, Eşitlik Sözleri, Eşitlik ile İlgili Özlü Sözler, 


Güzel sözler sitemizin bu sayfasında ”Eşitlik” sözleri bir araya getirilmiştir. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Bizlere yorum bölümünden ulaşarak görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.


EŞİTLİK HAKKINDA EN GÜZEL SÖZLER

”İyi olmak kolaydır, zor olan eşit olmaktır.” (Victor Hugo)

”Ölüm karşısında hepimiz eşitiz.” (Publilius Syrus)

”Aşk, herkesi eşit kılar.” (Cervantes)

”İki günü, eşit olan ziyandadır.” (Hz. Muhammed)

”Özgürlük doruk ise, eşitlik temeldir.” (Victor Hugo)
”Eşitlik arayan, mezara gitmeli.” (Alman Atasözü)

”Eşitlik olmadan demokrasi olmaz.” (Noam Chomsky)

”Eşitlik kolay değildir ama üstünlük acı doludur.” (Serere)

”Eşitlik, her zaman adalet demek değildir.” (Semih Toygar)

”İnsanlar eşittir. Fark doğuştan değil erdemden doğar.” (Voltaire)

”Doğa birine başka diğerine başka davranmaz.” (Tao Öğretisi)

”Kadın erkekle bir kez eşit hale getirildi mi, artık ondan üstün olur.” (Sokrates)

”Eşitlik! Evet, kavramı anlıyorum ama örnek bulamıyorum.” (G. H. Supergeon)

”Eşitlik…İnsan örgütlenmesinin sonucudur. Eşit doğmayız.” (Hannah Arendt)

”Özgürlüğün de eşitliğin de adaletin de kaynağı ulusal egemenliktir.” (Atatürk)

”Ölüm her şeyi eşit yapan doğal sonuçtur.” (Orhan Pamukoğlu)

”İnsanlar kuvvetçe, zekaca olmasalar bile, anlaşma ve hak yolu ile eşit olurlar.” (Jean J. Rousseau)

”Eşitlik herkese aynı davranmak değil, herkese aynı özeni göstermektir.” (Ahmet Ümit)

”İnsanlığın başına ne geldiyse eşitlik olmaması yüzünden geldi.” (Pierre Leroux)

”AIIah’tan korkun ve çocuklarınızın arasını (ihsanda hatta sevmede bile) eşit tutun.” (Hz.Muhammed)
”Zayıf, daima adalet ve eşitlik ister, halbuki bunlar kuvvetlinin umurunda bile değildir.” (Aristoteles)

”Kadınlar bütün baskı ve zulüm zincirlerinden kurtulmadıkça özgürlükten bahsedilemez.” (Nelson Mandela)

”İnsanlar doğuştan eşittirler: ama bunu sonuna kadar sürdüremezler.” (Montesquieu)

”İnsanların en kötüsü, en fazla kabuğuna çekilendir, en iyisi de sevgilerini eşitçe herkesle paylaşandır.” (Jen J. Rousseau)

”Günümüzde eşitlik ”bir olmak” değil ”aynı olmak” anlamına geliyor.” (Erich Fromm)

”Eşitlik ancak daha iyi durumdakilerin özgürlüklerini kısıtlayarak sağlanabilir.” (Yuval Noah Harari)

”Eşitlik farklı şeylere benzer gözle bakmak değil. Eşitlik farklı şeylere farklı gözle bakmak.” (Tom Robbins)

”Komünizm insanları eşitlik adına köleleştirmişti, kapitalizm de ekonomik özgürlük adına köleleştiriyor.” (Amin Maalouf)

”Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit olabiliriz.” (Kızılderili Özdeyişi)

”Eşit haklar edinmiş kadınlar, oltadan kaçıp kurtulmak için karaya vurmuş balıklara benzerler. Balıkçıların en tembeli bile, ölü balık tutmaz.” (Karl Kraus)

”Eğer erkekler fiziksel olarak daha güçlü oldukları için kadınlardan üstünse o zaman hükümeti neden Sumo Güreşçileri yönetmiyor?” (Toshiko Kishida)

”Eşitliğin, tabiatın bir kanunu olduğu doğru değildir çünkü tabiat eşitliğin ne olduğunu bilmez. Onun en yüce kanunu bağımsızlıktır. Kanunlar bile insanı doğa karşısında eşit kılamaz.” (Vauvenargues)

”Cinsiyet eşitliği sadece bir hedef değildir. Cinsiyet eşitliği, yoksulluğu azaltmanın, sürdürülebilir bir kalkınma yaratmanın ve iyi yönetim oluşturmanın temelidir.” (Kofi Annan)

”Birbirlerini tanımayan, birbirlerinden şüphe eden kitlelerin bulunduğu yerde ne sulhüsalah yani barış, ne de onurlu bir eşitlik olur.” İlber Ortaylı)

”Huzuruna gelen herkese hürmet edip, eşit muamele yap.Ta ki zayıf senin adaletinden ümitsizliğe düşmesin. Kuvvetli de, hak etmediği bir nimeti elde etme hayaline kapılmasın.” (Hz. Ömer)

”Eşitlik, dostluk, demokrasi… Bunlar zayıfların uydurduğu saçmalıklar. Çünkü onların yaşayabilmek için bu gibi kavramlara ihtiyacı var. Güçlünün ise bir tek isteği vardır: Daha fazla güç!” (Zülfü Livaneli)

”Hümanist, şiddet içermeyen ütopya; o sözde “aydın” ve “ilerici” insanlar, eşitlik ve hak kavramlarını bu gezegeni beraber paylaştığımız canlıları da kapsayacak şekilde genişletene dek ikiyüzlü bir yalan olarak kalacak.” (Steve Best)

”Şu gerçeği aşikar kabul ederiz: Bütün insanlar yaratıcıları tarafından eşit yaratılmıştır ve bazı vazgeçilemez haklara sahiptir. Yaşamak, özgürlük ve kendi mutluluğunu arama hakkı böyle haklardandır.” (Thomas Jefferson)

”Toplumsal eşitlik ve uyum, sadece kamusal görev üstlenmiş kişilerin insanların çıkarları uğruna kendi çıkarlarından vazgeçmeleri ya da onları ertelemeleriyle mümkün olabilir.” (Cicero)

”Otuz yaşıma gelene kadar öyle olmayan yaratıklara eşitmiş gibi davranmaktan bıkıp usandım. Bir kedi genç olduğu sürece kağıt toplarla oynar, çünkü onların canlı ve kendine benzer bir şey olarak görür.İnsan denen iki ayaklı hayvanlar da benim için aynı şeyi ifade ediyor.” (Arthur Schopenhauer)

”Bir ülkenin ekonomisi beşeri sermayesine dayanır. Eğer kadınlara yeterli sağlık, eğitim ve iş olanakları sunmuyorsanız, potansiyelinizin yarısını kaybedersiniz. Cinsiyet eşitliği ve kadın hakları ekonomik kalkınmanın temelidir.” (Michelle Bachelet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.