Fidel Castro Sözleri

0
5004
Fidel Castro Sözleri

SAYFA İÇERİĞİ: Fidel Castro Sözleri, Devrimci Sözleri, Küba Lideri Fidel Castro Sözleri, Kısa Fidel Castro Sözleri, Unutulmaz Fidel Castro Sözleri, Etkileyici Fidel Castro Sözleri, Fidel Castro Atatürk ile İlgili Sözleri, Fidel Castro Atatürk Hakkında Sözleri, Fidel Castro Sözleri Facebook, 


Sayfamızda Küba lideri Fidel Castro’nun en etkileyici sözlerini bir araya toplamaya çalıştık. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızdan  yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Sayfamıza katkılarınızı bekliyoruz.


FİDEL CASTRO SÖZLERİ

Nato, askeri bir mafyadır.

Devrim için savaşmayana komünist denmez.

Beni suçlayabilirsiniz, sorun değil: Tarih beni aklayacaktır.
Atatürk’ün büyük bir asker, döneminin en önemli liderlerinden biridir.

Biz yenilirsek kalkar yine deneriz , Diktatör yenilirse sonları olur…

Soygun felsefesine son verirseniz, savaş felsefesi de ortadan kalkar.

Eğer büyük kitleleri ikna edebilmişse, fikirler silahlara ihtiyaç duymaz.

Eğer düşmanın sana ödül veriyorsa sende bi puştluk var demektir.

Yukarı yarım kürenin, aşağı yarım küreyi ezmesine küreselleşme denir.

Ben bir Marksist-Leninistim ve yaşamımın son anına kadar da böyle kalacağım.

Atatürk’ün büyük bir asker, döneminin en önemli liderlerinden biridir.

Tanrı’nın Türk Milletine en büyük hediyesi, Atatürk’tür.

Gelmiş geçmiş en büyük ahlaksızlık, empeyalizm ve kapitalizmdir.
Kadınları iyi eğitim görmüş ülkelerin çok daha refah hayatlar sürüyor olması tesadüf değildir.

Biz devrimciliği, devletinizin devrimcisi Atatürk’ten öğrendik.

Diğerleri lüks otomobillere binebilsin diye neden bazı insanlar çıplak ayaklarıyla yürümek zorundadır?

Sosyalizmin başarısızlığından bahsediyorlar. Peki kapitalizmin Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki başarısı nerede?

Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk’tür.

Dünya böylesine güzel olur muydu yine, diplomasını çerçeveleyip para kazanma derdine düşseydi Dr. Che, yüreğini dağlara asmak yerine.

Castro Atatürk’ü kastederek, ”O’ nun yaptıklarını ben başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk’tür. Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım.

Belirsizlikten bazı yararlar sağlayabilirdik; ama yalanlar, korkular, sahte yanılsamalar ve yalanlarla suç ortaklığı, hiçbir zaman devrimin silahları olmamıştır.

Bir devrimden daha önemli bir şey yoktur. İnsanlığın diyalektik gerçeği budur. Emperyalizme karşı sadece sosyalizm durmaktadır.

Ülkemiz insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa da; Onlara eşitlik duygusu ve insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir.
Dilenciye bir ekmek vermek yardımseverlik değildir. Asıl yardımseverlik, siz de dilenci kadar açken onunla ekmeğinizi paylaşabilmektir…

Bugün politikacılar ,halkın cehalet içinde kalmasıyla ilgilenmiyorlar, çünkü cahil bir halk ,fanatizm ve ön yargı ekicilerinin , kapitalizmden çıkarı olanların en iyi müttefiki ve ilerlemenin en büyük düşmanıdır.

Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.

Devrim hareketine 82 kişiyle başladım. Eğer bunu tekrar yapmak zorunda kalsaydım yanıma 10 ya da 15 sadık insan alırdım. Eğer sadıksanız ve hareket planınız varsa ne kadar küçük olduğunuzun hiçbir önemi yoktur.

Altmış gün boyunca açlık grevinde kalarak idealleri uğruna ölme kudretine sahip insanların huzurunda despotların eli ayağı titrer! Bunun yanında, yüzyıllar boyunca insani feda ruhunun simgesi haline gelen İsa’nın çarmıhtaki üç günü nedir ki?

Çocukken, babam bana iyi bir Katolik olmak için, aklıma kızlarla ilgili edeρsiz şeyler geldiğinde bunları kilisede itiraf etmem gerektiğini söylemişti. O gece koşa koşa günahımı itiraf etmeye gittim. Sonraki gece de, sonraki geceler de. Bir hafta sonra anladım ki, din bana göre değilmiş.

Yönetimin bir suçlu veya hırsız tarafından garanti altına alındığı bir cumhuriyette onurlu insanların öldürülmesi veya hapsedilmesi olağandır… Beni lanetleyin. Bunun hiçbir önemi olmayacak, çünkü tarih benim yanımda yer alacak.

İşçi sınıfı yaratıcı sınıftır. İşçi sınıfı bir ülkede maddi refahın gerektirdiği her şeyi üretir, iktidar işçi sınıfının elinde olmadığı sürece, işçi sınıfı, iktidarın sömürücü toprak sahiplerinin, haksız kazanç sağlayanların, tekellerin, yerli ve yabancı çıkar gruplarının elinde kalmasına izin verdikçe, silahlar işçi sınıfının değil de, çıkar gruplarına hizmet edenlerin elinde oldukça, bu çıkar gruplarının ziyafet sofralarından dökülmesine göz yumduğu kırıntılar ne denli çok olursa olsun, işçi sınıfı yoksul bir hayat sürmeye zorlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.