Gemiler Hakkında Sözler

0
9281
Gemiler Hakkında Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Gemi ile İlgili Sözler, Gemi Hakkında Sözler, Gemiler Hakkında Sözler, En Güzel Gemi Sözleri, Anlamlı Gemi Sözleri, Gemi ile İlgili En Güzel Sözler, Gemiler Üzerine Sözler


Güzel sözleri derlediğimiz sitemizde bu sayfayı ”Gemiler” hakkında sözlere ayırdık. Sitemizde yer alan sözleri sosyal medya hesabınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz.


GEMİLER HAKKINDA EN GÜZEL SÖZLER

Biz hiçbir gemiyi kaçırmadık; onlar eksik gittiler.

Tayfanın akıllısı, geminin dümeninden uzak durur. (Atasözü)

Gemisi batan kaptan su üstünde yürüse yine de sızlar içi. (Ados)
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. (Montaigne)

Ne bir gemi ne de bir hayat, tek bir umuda bağlanmamalıdır. (Epictetos)

Kendi gemisine kaptanlık etmeyen, vardığı limana şaşmamalıdır. (Tom Robbins)

Dünya; karşılaştığın fırtınalarla değil; gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir.

Gemilerin çoğu bir insan yüzünden batmıştır. Denizin yüzünden değil. (Özdemir Asaf)

Dünya bir derya, ahret sahil, gemi takva, bütün insanlar da yolcu. (Ebu Yakub İshak)

Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiç bir rüzgârdan hayır gelmez. (Michel de Montaigne)

Limandaki gemiler, güven içindedir. Fakat gemiler liman için yapılmamıştır. (Jhon A. Shedd)

Hakikat bir denizdir, şeriattır gemisi, çoklar gemiden çıkıp, denize dalmadılar. (Yunus Emre)

Batan bir geminin direklerini boyamaktan vazgeç, sorunlarının çözümü için daha çok fikir üret.
Küçük masraflardan kaçınmayın, bazen ufak bir delik koca gemiyi batırır. (Benjamin Franklin)

Gemi leşlerinin yüzdüğü bulanık insanlık denizinde bembeyaz bir fenerdim ben. (Knut Hamsun)

Çok büyük bir ihtimalle, bir gemiye kaptan olarak, o gemide doğmuş birini seçmeyiz. (Blaise Pascal)

Eskiye geri dönemeyiz, gemileri yaktık; yapılabilecek tek şey, sonuç ne olursa olsun cesur olmaktır. (Nietzsche)

Hırs, bir sandalın yelkenini şişiren rüzgara benzer; fazlası gemiyi batırır, azı da gemiyi olduğu yerde tutar. (Voltaire)

Hayatın enginliğinde lüks bir gemi olmak yetmez. Rotan belli değilse suda yüzen tahta parçasından ne farkın kalır.

Her gemi sadece kaptanın istediği limana gider. Kendi limanına gitmek istiyorsan kaptanlığını yaptığın gemiye bin.

Geminin tek bir kaptanı vardır, gerisi mürettebattır. Yüreğinde tek bir sahibi vardır gerisi teferruattır. (Necip Fazıl Kısakürek)

Onlar korkularından denizi zincirleyecek kadar akıllı ise, biz gemileri karadan yürütebilecek kadar deliyiz. (Fatih Sultan Mehmet)

Her şeyden önce plan. Nuh Peygamber, gemisini yapmaya başladığı zaman daha yağmur başlamamıştı. (General Features Corp)
Buraya isteğin dışında getirildin, tıpkı benim gibi. Eğer bana sorarsan hepimiz aynı gemideyiz ve gemi su alıyor. (John Boyne)

Limanlar eski ya da yeni tüm gemiler için en güvenli yerlerdir. Fakat hiçbir gemi, limanda demirlemek için yapılmamıştır. (Murat Menteş)

Biz o geminin giderken, arkasında bıraktığı izi sevdik. Kıyıya vuran dalgaları sevdik. Biz beklemeyi seviyoruz, mevzu gemi değil… (Anonim)

Büyüklüğün belli bir ölçüsü yoktur. Yükselten veya alçaltan şey kıyaslamadır. Bir nehirde büyük görünen bir gemi, denizde küçüktür. (Seneca)

İyi bir kaptanı olan kötü bir gemiyle denize açılmayı kötü bir kaptanı olan iyi bir gemiyle denize açılmaya tercih ederim. (Mehmet Murat İldan)

Batık bir gemiymiş aşk limanında, kader bu deyip de avutma beni. Ayrılık kapımızı çaldı sonunda senden son dileğim unutma beni. (Attila İlhan)

En uzağa giden adam en çok şeyi yapan ve en zor cesaret edendir. Her şeyden emin gemisi kıyıdan hiçbir zaman fazla uzaklaşamaz. (Dale Carnegie)

Git gidebildiğin yere kadar. Bu liman da kayıp ettiğim ilk gemi sen değilsin. Ama şunu unutma! Rıhtımda kalanı değil, çekip gideni vurur fırtına.

Her gün yeni bir gemi kalkar insanın umut limanından özgürlük için, yaşamak için ve fırtınaya inat, dalgaya inat, ölüme inat! (Ernesto Che Guevara)

Bir gemi için iki seçenek vardır: Ya denize açılıp dalgalarla boğuşmak ya da bir limanda çürümek! Aynı şey insan için de geçerlidir! (Mehmet Murat İldan)

Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsanız yelkenlerinizi değiştirin. Çünkü dünya sizin karşılaştığınız fırtınalarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştırmadığınla ilgilenir.

Ne azap ne sitem yalnızlıktan. Kime ne; aşılmaz duvar bendedir. Süslenmiş gemiler geçer açıktan, sanırım, gittiği diyar bendedir. Yaram var, havanlar dövemez merhem. (Necip Fazıl Kısakürek)

Pek çok güya muhteşem ve yenilmez gemiler şimdi okyanusların altında çürüyorlar! Onların çoğu yüksek bir kibirle altın seyahatlerine her zaman devam edeceklerini düşünmüştüler! (Mehmet Murat İldan)

Belki de insanlar sisli bir denizde sürüklenen birer gemiden başka bir şey değiller, ara sıra uzaklarda birbirlerinin ışıklarını görüyorlar ve yan yana geçip giderken kısacık bir süre selamlaşıyorlar. (Theodore Zeldin)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.