Helal ile İlgili Sözler

0
9609
Helal ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Helal ile İlgili Sözler, Helal Kazanç ile İlgili Sözler, Helal Lokma ile İlgili Sözler, Helal ile İlgili Sözler Kısa, Helal ile İlgili Sözler Facebook, Helal ile İlgili Sözler Twitter, Helal ile İlgili Hadisler, Helal ile İlgili Ayetler, Helal ile İlgili Özlü Sözler, Helal ile İlgili Kısa Sözler, 


Güzel sözleri derlediğimiz sitemize Helal ile ilgili sözlerle devam ediyoruz. Yolunuz helal, kazancınız helal olsun. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızdan yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize gönderebilirsiniz. sitemiz ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


HELAL ile İLGİLİ SÖZLER

Kalbin aydınlığı, helal yemekle olur. (Hz. Ali)

Helalin hesabı, haramın da azabı vardır. (Hz. Ali)

Emek ve zeka olmayan iş, helal olmaz. (F.R. Havergal)
Allah! Size haram ettiği şeyde şifa halk etmedi. (Hz. Ömer)

Helal kazanmak için sıkıntı çekene, cennet vacip olurmuş.

Haramı terk etmek, helali talep etmekten hayırlıdır. (Hz. Ebu Bekir)

Harama düşmek korkusundan yetmiş çeşit helali terk ederdim. (Hz. Ebubekir)

Temiz ve helâl ye de, ister sabaha kadar ibâdet et, ister uyu! (İbrahim Bin Edhem)

Diline ve gözüne sahip ol, boğazına dikkat et; az ye fakat helal ye. (Yusuf Has Hacib)

Malı helalden kazanırsan suali, haramdan kazanırsan cezası vardır. (İmam-ı Rabbani)

Kuran’ın haram kıldığını, helal sayan bir kimse, Kuran’a inanmamıştır. (Hz. Muhammed)

Dünyada ne varsa; helal, haram, temiz ve pis hepsi din İslam ile bilinir. (Hacı Bektaş-ı Veli)

Bir kuruş haramı terk etmek; yüz bir kuruş sadaka vermekten daha iyidir. (Abdullah b. Mübarek)
Hesaba çekileceğini bildiği halde, haram mal toplamaya devam eden kimseye şaşarım. (Hz. Osman)

Malın helali de biter, haramı da. Ama bu yüzden kazanılan sevap ve günah kalır. (Abdurrahman El Evzaî)

Binlerce kazanç sağladılar. Fakat bu kazançla evlerini genişlettiler, kabirlerini daralttılar. (Hassan bin Sabit)

Haramlardan sakının. Zira midesine haram lokma giren kişinin kırk gün duası kabul olunmaz. (Hz. Muhammed)

Boğazıma takıldı sevdan… 3 kere sırtıma vur helâl de; alışık değilim harama, ondan olacak herhalde. (Cemal Süreya)

Helâlinde, haramında belli olduğu ortadadır, O halde şüpheli gördüğün şeyleri bırak, olmayanları seç. (Hz. Muhammed)

Kıyamete yakın Müslümanlar içinde en az bulunacak şey; helal para ile kendisine güvenilecek arkadaştır. (Hz. Muhammed)

İnsanın helalinden giydiği kendi eski elbisesi, başkalarından gelen sadaka elbiseden daha güzel ve iyidir. (İbrahim Havvas)

Haram yiyenlerin bütün azaları istese de istemese de, günah işler. Helal yiyenlerin azaları ise ibadet eder. (Abdullah Tüsteri)

Şüphesiz ki İbrahim Mekke’yi haram kılmış, orayı dokunulmaz yapmıştır. Ben de Medine’yi haram kıldım. (Hz. Muhammed)
Kıyamete yakın Müslümanlar içinde en az bulunacak şey; helal para ile kendisine güvenilecek arkadaştır. (Hz. Muhammed)

Helal ile beslersen çocuğunu hürmet ile öder borcunu, haram ile beslersen o’nu hakaret ile öder borcunu. (Necip Fazıl Kısakürek)

Helal yemek bir nur ise, haram yemek boğucu bir karanlıktır. Haram yemek kalbi öldürür, helal lokma ise gönlü diriltir. (A. Geylani)

Bir elde kadeh, bir elde Kur’an; bir helaldir işimiz, bir haram. Şu yarım yamalak dünyada ne tam kâfiriz, ne tam Müslüman. (Ömer Hayyam)

Kim demiş haram nedir bilmez Hayyam, ben helâli haramı karıştırmam. Seninle içilen şarap helâldir, sensiz içtiğimiz su bile haram. (Ömer Hayyam)

Dünya ahret ehline haramdır, ahrette dünya ehlline haramdır! Her ikisi de (kendilerine tamamen Allah’a verenlere) haramdır. (Hz. Muhammed)

Ateşe kimin haram kılındığını haber vereyim mi? Sana yakın, ağır başlı, yumuşak huylu, kolayca iş gören kimselere haram kılınmıştır. (Hz. Muhammed)

Evlilik hayatının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelmedikçe evlenme. Önce ilim talep et, sonra helâl mal kazan, sonra da evlen. (Ebu Hanife)

Şüphesiz, helal bellidir. Haram da bellidir. Lakin, aralarında şüpheliler vardır. Kim bu şüphelilerden sakınırsa, dinini ve şerefini korumuştur. (Ebu Hanife)

Şam ipeğinden burma giysen bile. Zemzem suyuyla yıkansan bile. Dünya ahiret bir keyif sürmek için. Mutlak dökmeli helal alın teri. Barış Manço

Ey iman edenler! Eğer siz ancak Allah’a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların iyi ve temizlerinden yiyin ve Allah’a şükredin. (Bakara Suresi 172. Ayet)

Allah’ın size rızık olarak verdiklerinden helal, iyi ve temiz olarak yiyin ve kendisine inanmakta olduğunuz Allah’a karşı gelmekten sakının. (Mâide Suresi 88. Ayet)

Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır. (Bakara Suresi 168. Ayet)

O adamın haline hayret ederim ki, ‘hasta olacağım’ korkusu ile helal gıda maddelerinden perhiz eder de, ateşe gireceğinden korkup, isyandan sakınmaz. (İbni Şübrüme)

Gücün yettiğince helalden ye. Çünkü helal lokma, salih amel yaptırır. Ondan husul bulan nutfeden de salih evlat çıkar Haram lokmadan ise bozuk amel ve âsî evlat çıkar. (Ebu Hanife)

Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı iyi ve temiz nimetleri (kendinize) haram etmeyin ve (Allah’ın koyduğu) sınırları aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez. (Mâide Suresi 88. Ayet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.