Hz. Osman Sözleri

0
7042
Hz. Osman Sözleri

SAYFA İÇERİĞİ: Hz. Osman Sözleri, En Güzel Hz. Osman Sözleri, Hz. Osman Veciz Sözleri, Halife Sözleri, Hz. Osman Kısa Sözleri, Hz. Osman En Güzel Sözleri


Güzel sözler sitemizde Hz. Osman sözleri bir araya getirilmiştir. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz.


HZ. OSMAN SÖZLERİ

Doğru alın, doğru verin.

Sabredin, yoksa pişman olursunuz.

Geçmişten ibret alın da hayra çalışın.
Ben terazi değilim ki hata işlemeyeyim.

Cenabı Hakk’dan başka hakiki sığınak yoktur.

Allah nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz.

İçkiden kaçının, zira her kötülüğün anahtarı içkidir.

Gözü haramdan korumak en güzel şehvet perdesidir.

Mükafatın büyüklüğü, belanın büyüklüğü nispetindedir.

Ölüme, kudretinizin yettiği en hayırlı amellerle hazırlanın.

Ecel erişmeden yapabileceğiniz hayırlı işler için acele ediniz.

Ya bela ve musibetlere sabredersin, yahut nedamet edersin.

Çok söyleyen hakimdense, çok iş gören amire ihtiyacımız vardır.
İnsanların en hayırlısı, günahsız olan ve Allah’ın kitabı ile amel edendir.

En sonra varacağınız Hakk’dan korkun ki, fitne ve fesada düşmeyesiniz.

Sen ferahladığın zaman, kıskanç kimsenin kedere boğulması ne büyük intikamdır.

Zamanı kıyaslamayan, kaderleri tanıyamaz; gelecek günlerin neler vadettiğini de bilemez.

Suç işleyenin kulağını iyi çek; Zira dünyada ceza görmek, ahiretteki cezadan daha kolaydır.

Bütün işlerin Allah’ın emri ile olduğunu bildiği halde elden kaçırdığı için üzülene hayret ederim.

Bir zorlukla karşılaştığında sabret. Çünkü hiçbir güçlük yoktur ki arkasından kolaylık gelmesin.

Cennet mutluluğunu bilerek istirahat edene ve Allah’ı bildiği halde başkasını zikredene hayret ederim.

Ey insanlar! Kumar aletlerinden sakınınız. Kimsenin görmediği, vakıf olamadığı işlerinizde Allah’a muhalefetten sakınınız.

Mezar dünya duraklarının sonu, ahiret duraklarının ilkidir. Orada azap görenin ilerisi de kötü, iyilik görenin ilerisi de iyidir.
Biliniz ki Allah kiminle beraberse o hiçbir şeyden kokmaz. Allah kime gazab etmişse onun affını isteyeceği başka kimse yoktur.

Kişi nefsini ihmal etse de, fakirlik canına tak dese de, gönül tokluğu onu başkalarına muhtaç olmaktan vareste kılar. Kendisini de güzelleştirir.

Öldükten sonra dirilecek insanların hesaba çekileceğini bildiği halde mal biriktirene, cehennemdeki ızdırabı bilerek günah işleyene hayret ederim.

Ben  Kaynuka denilen yahudi kabilesinden hurma alır, kârına satardım. Rasulullah(sav) bunu duyunca bana şöyle dedi: Ya Osman,alırken de satarken de ölç.

Allah korkusu, insanı O’nun gazabından koruyan bir kalkan ve rızasını kazanmaya bir vesiledir. Hadiseler karşısında Allah’tan korkun, cemaate sarılın, fırka fırka ayrılmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın.

Aziz ve Celil olan Allah size ahireti kazanmanız için dünyayı vermiştir. Dünya fani,ahiret ise bakidir. Fani olan dünya sizi şımartıp da baki olan ahiretten alıkoymasın. Fani olana baki olanı tercih ediniz. Dünya yok olup gidicidir. Sonunda varılacak yer Allah’ın huzurudur.

Geçenlerden ibret alınız,gayretle çalışınız,gafil olmayınız. Hiç bir hareketinize göz yumulmaz. Hani nerede dünyaya gelipde,orada uzun müddet menfaatler sağlayan,orayı imar edenler,ekip biçenler ve onların kardeşleri. Onları unuttunuz mu? Dünyaya Allah’ın verdiği kadar değer veriniz. Ahirettende nasibinizi unutmayınız.

Küçük çocukları kazanca zorlamayın. Eğer onları kazanca zorlarsanız hırsızlık yaparlar. Elinde bir sanatı olmayan cariyeleri de kazanca zorlamayın. Eğer onları kazanca zorlarsanız zina yaparak istediğiniz parayı getirmeye mecbur olurlar. Namus ve şerefinizi koruyun ki, Allah da sizin namus ve şerefinizi korusun. Yiyeceklerinizin helal ve temiz olmasına dikkat edin.

Ey Ademoğlu! Bilmiş ol ki;ruhunu almakla vazifeli olan melek seni bırakmaz,ecelin geldiğinde seni bırakıpta başkasına gitmez. Sanki bırakıpta sana gelecekmiş gibi ölüme hazır ol. Gafil olma çünkü sen unutulmuş değilsin. Ey ademoğlu! Sen bil ki;kendinden gafil olur hazırlanmazsan başkası senin yerine hazırlanmaz. Mutlaka Allah’ın huzuruna çıkacaksın,kendini hazırla,kendi işlerini başkasına havale etme.

Ey insanlar! Allah’a muhalefetten sakınınız. Çünkü Allah’a muhalefetten sakınmak bir ganimettir. En akıllı insan kendisini hesaba çeken,kendini iyi idare eden,ölümden sonrası için iyi amel yapan ve kabrin karanlığı için Allah’ın nurundan faydalanandır. Kul gözleri gördüğü halde Allah’ın kendisini âmâ olarak haşretmesinden korksun. Hikmetten anlayana manalı bir söz kafidir. Ma’nen sağır olanlar,zaten Hakk’ı duyamaz.Her nimetin bir musibeti vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.