İftar Duaları ve Anlamları

0
3632
İftar Duaları ve Anlamları

SAYFA İÇERİĞİ: İftar Duaları, Arapça İftar Duaları ve Anlamı, İftar Duaları ve Anlamları, Peygamber Efendimizin İftar Duası, İftar Duasının Hikmeti, Peygamber Efendimizin Rahat Oruç Tutma ile İlgili Tavsiyeleri


Ramazan ayına ulaştığımız şu günlerde sizler için iftar dualarını bir araya getirmeye çalıştım. İftar öncesi, sonrası ve iftar sırasında okuyacağınız dualarla Ramazan’ın hikmetine daha iyi mazhar olabilirsiniz. Sayfamızda yer alan duaları sosyal medya hesabınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize ulaştırabilirsiniz.


İFTAR DUALARI ve ANLAMLARI

İftar Duasının Hikmeti:

Peygamber Efendimiz iftar duasının hikmeti ile ilgili şunları söylemiştir:

Üç kimsenin duası reddolunmaz” iftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allah-ü Teala bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve” izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim” diye yemin eder.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’ in İftar Duası:

Arapçası: Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.

Anlamı: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum. (Ebu Davud, Savm: 22)

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed orucunu açınca şöyle derdi:

Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Teala’ ya sevap kesinleşti. Cenabı Allah bütün dualarımızı kabul etsin.


Yemek Duası:

Arapçası: Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimîn. Ehamdülillahillezi menne aleyna ve hedana vellezi eşbeanâ ve ervânâ ve külle’l-ihsâni âtânâ. Allahümme barik lena fihî ve et’imna hayran minhu”

Anlamı: Bizleri yediren, içiren ve Müslüman olarak yaratan Allah’a hamd olsun. Bize ikram edeni bize hidayet eden, doyuran, (içirip) kandıran ve her türlü nimeti bize ihsan eden Allah’a hamd olsun. Allah’ım, bu yemekte bize bereket ihsan eyle, bundan daha hayırlısı ile bizi doyur.
İftar Duası:

Arapçası: Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü.

Anlamı: Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.İftar Duaları ve Anlamları


İftar Duası:

Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym.

Anlamı: Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allah’ım Benden kabul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.

Radyo ve Televizyonlarda Dinlediğimiz İftar Duası: 

Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, Sana inandım, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım, hamdolsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. Ey bağışlaması bol Rabbim! Beni, ailemi, milletimi, devletimi ve bütün inananları koru, rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden, bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Âmin.


Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in rahat oruç tutulması ile ilgili tavsiyeleri:

İbni Malik aktarıyor:

Dört şey yapan kişi orucu gayet rahat tutar:
1-İftarı su ile açması
2-Sahuru terk etmemesi
3-Öğle istirahatını terk etmemesi
4-Güzel koku kullanması.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.