İmrenmek ile İlgili Sözler

0
6462
İmrenmek ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: İmrenmek ile İlgili Sözler, İmrenmek Hakkında Sözler, En Güzel İmrenme Sözleri, Kısa İmrenme Sözleri, İmrenmek Üzerine Sözler, İmrenmek Üzerine En Güzel Sözler, İmrenmek Hakkında Kısa Sözler, İmrenmek ile İlgili Sözler Facebook


Güzel sözler sitemizde ”İmrenmek” ile ilgili sözler yer almaktadır. Sizlerde yayımlanmasını istediğiniz sözleri yorum bölümünden bizlere iletebilir, görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.


İMRENMEK ile İLGİLİ SÖZLER

Kıskanılmayan, imrenilecek bir fazileti olmayandır. (Aiskhylos)

Başkalarına imrenme, çok kimseler var ki senin hayatına imreniyorlar. (Mevlana)

Bazen halimize Melek’ler imrenir, bazen de halimizden Şeytan bile iğrenir. (Mevlana)
Sevgili eşiğinde can verene gıpta edilmez, asıl sağ kalana gıpta edilir. (İskender Pala)

Senin olmayacak bir şeye gıpta etme, göz dikme, tamah etme sakın. (Charles Brokaw)

İmrenme imanlı kişinin, kıskanma ise, içi başka dışı başka nifakçının işidir. (Nuri Tatlıdede)

Zenginlere imrenme. Nice zengin vardır, bir ömür huzur ve saadete hasretlik çekerek yaşar.

Geçmişe gıpta, onunla övünme, bugün övünülecek şeyi olmayanlara özgüdür. (Mehmet Rauf)

Hayat böyle işte güzel dostum bazen imrenerek baktıklarına, yeri geliyor kıskanarak bakıyorsun.

Başkalarının mutluluğuna imrenmek deliliktir; çünkü bunu nasıl kullanacağımızı bilemeyiz. (Andre Gide)

Ey ruhum, ölümsüz hayata gıpta etme; ama, olanaklar tarlasından olabildiğince yararlan. (Colette Estin)

Hayranlık mağlup olmuş bir kıskançlıktır. Yani kıskançlık gıptaya, gıpta hayranlığa yerini verir. (Peyami Safa)

Bakıp da imrendiğimiz başarılı, kanat takıp uçan insanlar hayatında mutlaka bir uçurumun kenarından geçmiştir.
Dar kafalı insan aslında en mutlu insandır, her ne kadar talihinde gıpta edilecek hiçbir şey yoksa da. (Arthur Schopenhauer)

Geleceğin karanlık bir tesadüfün cilvesine terk etme. Hilekâr ve düzenbaz zekânın kartondan köşküne imrenme. (Ali Fuad Başgil)

Çok az insan mantıklıdır. Çoğumuz ön yargılıyız. Pek çoğumuz kuşku, onur, imrenme, kıskançlık gibi duyguların kölesiyiz. (Dale Carnegie)

Kahramanın doğası hayran olunacak kadar iyi ise de, kendisi mutlu değildir, ona duyulan sevgide ancak imrenme olabilir. (Soren Kierkegaard)

Herkes bir gün, imrenmenin kendini aşağılamak, taklidin intihar olduğunu anlar. Kendisini iyi ya da kötü, olduğu gibi görmesi gerektiğini öğrenir. (Ralph W. Emerson)

Bence büyük bir hata yapıyorsun. Hep aynı şeyi yaparak sıradanlaşan şey bunu yapamayana büyük bir özgürlük gibi görünür. Buna ölüme imrenmek denir. (Franz Kafka)

Gerçek aşk imrenme nedir bilmez. O, nesnenin mutluluğundan, başarılarından ve iyi niteliklerinden sevinç duyar. Aşk saldırgan değildir, şefkatin en yüce halidir. (Theoder Reik)

İnsan bir kimsede bulunan nimetin ondan gitmesini istemeyip, kendisinde de bulunmasını isterse, hased olmaz. Buna (Gıpta) imrenmek denir. Gıpta güzel bir huydur. (Hüseyin Hilmi Işık)

En önde olmaya gıpta etmeyi istemeyecek kadar mağrur ve ikinci sırada kalmaktan da memnun olmayacak kadar kendimi beğenmiş olduğu için kimselerle görüşmüyordu. (Jean-Paul Sartre)

İstekli olmak tehlikelidir. Hoşnutsuzluk ve düş kırıklıklarının üreticisidir. Gıpta etmenin bir adım ilerisindedir. Gıpta etmek akıldışı öfkelerin babası ve bağışlanmaz acılar ile kan döküşlerin anasıdır. (Dean R. Koontz)
Gerçek kandırılmış kimse, kendisini kandırandır. Özenilip gıpta edilen insan, dinini selamette tutandır. Mutlu kişi, başkasından ibret alandır. www.incesoz.com Kötü kişi ise, hevasına kapılıp kendisini aldatandır. (Eş Şerih Er Radi)

Ne kadar önemsiz olursa olsun, kendisinin sahip olmadığı bir üstünlüğü bir başkasında gördüğünde, bunun bir üstünlük değil, bir dert olduğuna kendini inandırır ve o kişiye gıpta etmek durumunda kalmamak için, acırdı. (Marcel Proust)

Bir tür imrenme, kıskanma, anlamsız bir çekişme ve sanki sonuçlanmamış bir hesabın geçmişten çıkıp gelmesi gibi karmaşık duygular bende, şuursuzca ve nefes almadan konuşma dürtüsünü harekete geçirdi. (Stefano E. D’Anna)

Kimseye karşı kin tutma ve kimsenin başarısını ve mutluluğunu kıskanma fakat imren.Sen de öyle bir başarı ve mutluluğa erişmeye çalış.İmrenmek yükselmenin şartıdır.Kin ve kıskançlık ise iç huzurun, sağlık ve mutluluğun iki azgın düşmanıdır. (Ali Fuad Başgil)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.