Kız Kulesi ile İlgili Sözler

0
11064
Kız Kulesi ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Kız Kulesi ile İlgili Sözler, Kız Kulesi Hakkında Sözler, Kız Kulesi ile İlgili Şiirler, Kız Kulesi Sözleri, Kız Kulesi Üzerine En Güzel Sözler, Kız Kulesi ile İlgili En Güzel Sözler, Kız Kulesi ile İlgili Kısa Sözler, Kısa Kız Kulesi Sözleri, En Güzel Kız Kulesi Sözleri


Güzel sözler sitemizde İstanbul’un simgelerinden biri olan ”Kız Kulesini” işledik. Sayfamızda en güzel kız kulesi sözlerini bulabilirsiniz. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Bizlere yorum bölümünden ulaşarak görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.


KIZ KULESİ SÖZLERİ

Denize düşmüş bir oyuncaktır kız kulesi. (Sunay Akın)

Anlat kimlerin yüreğinde Kız Kulesi gibi grev çivileri var. (Ece Ayhan)

Bir yanıt veren olmadı bugüne kadar İnliyor Kız Kulesi (Erdem Bayazıt)
Bilirim ki Kız Kulesi doğum günü pastasıdır özgürlüğün! (Sunay Akın)

Kız Kulesi, kavuşamayan aşıkların simgesi olmuştur. (Ahmet Özdemir)

Yalnızlığım Kız Kulesi gibiydi koca şehrin ortasında tek başına.  (Ahmet Özalhas)

Pulsuz zarf gibisin üstünde adresi evde kaldın naber Kız Kulesi. (Sunay Akın)

İstanbul’u özelleştiren, boğazı güzelleştiren, sevgilileri romantikleştiren Kız Kulesi.

Kız Kulesi çok mutluluklara şahit olmuştur, çok ayrılıklara ev sahipliği yapmıştır.

Yolun açık olsun Galata, Kız Kulesi tek başına da yakışır bu masala! (Eda Tezcan)

Adamın konuşmadığı bir “Kız Kulesi ” kalmış,hala helalimi bekliyorum diyor. (Mehmet Yıldız)

Boğazın en yakıştığı yerinde gözlerini üzerimize dikmiş aşık bir kadındı kız kulesi. (Özlem Demirkan)

Kız kulesi oradadır işte, aşıklara konu olan, denizin ortasında sessiz gözyaşlarıyla yalnızlıktan saklanan.
Böylece Kız Kulesi mektuplar yazmaya başladı Galata’ya. Hiç gönderilmeyecek mektuplardı bunlar. (Eda Tezcan)

Sen her göreni kendine aşık edersin, sen kendinde aşk barındırırsın, sen aşkın, yalnızlığın simgesi Kız kulesisin.

Kız Kulesi bu aşka sen tanık ol, sana gelen aşıklara aşkımızı anlat, sakın onlara mutsuzluktan, yalnızlıktan bahsetme.

…Geliyor Boğaziçi’nden doğru/ Bir iskeleden kalkan vapurun sesi,/ Mavi sular üstünde yine/ Bembeyaz Kızkulesi (Ziya Osman Saba)

…Kız Kulesi Üsküdar’la bakışır/ Kubbe kubbe hilalinde gün ışır/ Dost ve düşman hep burada barışır/ Tarih tarih geziyorum İstanbul… (Yakup Kavas)

…Çocuğunu asma köprüde sallayan/ bir annedir İstanbul/ ki onun/ içi süt dolu/ biberonudur Kız Kulesi/ soğusun diye suya tutulan. (Sunay Akın)

Güneşin doğuşu bir başka, batışı bir başka, gecesi ayrı keder, gündüzü ayrı bir yer, sevgililerin vazgeçilmezi, gözyaşlarının sessiz adresi Kız Kulesi.

İstanbul’daki Kız Kulesi ve Galata Kulesi evlenseydi bir sürü küçük kuleleri olurdu. İstanbul daha da güzelleşirdi. Beyazıt Kulesi de dede olurdu. (Mevlâna İdris Zengin)

Bakma sen, Kızkulesi’nin aldırmaz tavırlarına./ Her ne kadar ilgilenmiyormuş gibi de dursa,/ Aslında, onun da gönlü yok değildir hani Galata’da. (İbrahim Uğur Toprak)

…Karanlıktan korkan çocukların/ müzik kutusudur Kız Kulesi/ kapağı açıldığında/ dansa başlayan balerin/ hınzır martıların şakalarıyla/ ıslanır elbisesi. (Sunay Akın)
İstanbul deyince aklıma kuleler gelir, ne zaman birini çizsem öbürü kıskanır, ama şu Kız Kulesinin aklı olsa Galata Kulesine varır, bir sürü çocukları olur. (Bedri Rahmi Eyüpoğlu)

…topla kendini topla/ vururum seni İstanbul/ vururum en yeşil baharından/ Kızkulenden Aşiyan’dan Bebek’den/ denizinden vururum seni masmavi kanarsın… (Ceyda Görk)

İlk kez gitmiştik, Kız Kulesi’nde ” Beni ne kadar seviyorsun.” diye sordu, sustum, konuşamadım, dünyada sevgimi anlatacak kadar çay yoktu… (Hikmet Anıl Öztekin)

İki sevgili için ayrılık çanları çaldığı vakit son vedayı yapmak için sözler boğaza düğümlenir de hiç konuşamazsın ya, sende İstanbul’un boğazındaki düğümsün Kız Kulesi.

Sen akşamüstü güneşin batmaya yüz tuttuğu o romantik anların vazgeçilmezi, iki sevgilinin el ele tutuşup önünden geçmeden gidemediği mekansın Kız Kulesi.

Kız Kulesi ile İlgili Sözler…Kuzguncuk’tan Salacak’a gümüşlenen dalgacıklar/ gizemli bir kadın gibi/ geceye süsleniyor/ Kız Kulesi/ kararmış bir elmas yüzük ışıltısıyla/ sularda yüzdürüyor mahzunluğunu… (Ceyda Görk)

…eskimo bir şair dokunuyor omzuma/ ve Kızkulesi’ni göstererek/ bırak artık diyor üzülmeyi/ yedi tepeli bu şehirde/şiir okunacak tek yer/ elbette denizin ortasındaki/ şu küçük buz dağı… (Sunay Akın)

Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 arşındır. Yüzölçümü ise iki yüz adımdır, iki taraftan yerde kapısı vardır. (Evliya Çelebi)

Kız Kulesi neler gördün sen; bir güzel prensese ecel oldun, balıkçılara iskemle, şarapçılara masa oldun, aşıklara samanlık, Ahmet Çelebi uçtu başından, Galata’ya sevdalandın, kaç gemi geçti önünden. (Anonim)

Kız Kulesi karşısında oturmak sahilde çay içmek, dostlarla muhabbet etmek, zamanın nasıl geçtiğini bir türlü anlayamamak, saat gecenin yarısı olmuş ama Kız Kulesi önü hala kalabalık.

Kızkulesi! Sen şair olsan; Fuzulî, Baki diz çöker, Orhan Veli sadece seni dinler. Sen şair olsan; Nazım Hikmet sus pus olur, Atilla’ya ilham gelmez. Şair olsan sen; tüm der saadet sana hazır, Akif Mehmet sana nâzır olur. (Ahmet Gökçen)

Bir şey içime oturmuş kalmıştı. Yok olmak, toz olmak istiyordum. Varlığım orada olmamalıydı. Gelip beni alsalardı. Uzaydan ya da bir yerden gelselerdi. Sessiz sedasız kaybolsaydım. Yerime Kız Kulesi’ni bıraksalardı. Ne alakaysa? (İlhami Algör)

Geceydi onu ilk gördüğümde saçlarını denize dökmüş, mağrur bir kadındı Kız Kulesi. Hüzündü aradığım yüzünde sevdaydı gördüğüm oysa anladım. Denizdi sevgilisi. Boğazın en yakıştığı yerinde gözlerini üzerimize dikmiş aşık bir kadındı kız kulesi. (Özlem Demirkan)

Koşmaca oynayalım Güzinciğim, sen ben dino bir de verusam, koşmaca oynayalım yağmurun altında yalın ayak başıkabak ve geçelim Sen Mişel Bulvarından İstanbul’u kovalayarak ve fır dönelim Notr Dam’ın bahçesinde Kızkulesi’yle. (Nazım Hikmet)

Ben sıvaları dökülen Galata Kulesi, sen dalgalar arasında kız kulesi. Sırtını dönmüşsün bana, dalgalardan bahsediyorsun aramızdaki, oysa ben tüm dökülen sıvalarıma rağmen, yüzyıl sonra bile sana en yakın. Ben Galata Kulesi, sen Kız Kulesi. (Anonim)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.