Mahir Çayan Sözleri

0
6172
Mahir Çayan Sözleri

SAYFA İÇERİĞİ: Mahir Çayan Sözleri, En Güzel Mahir Çayan Sözleri, Mahir Çayan Devrimci Sözleri, Mahir Çayan Sözleri ve Alıntıları, Mahir Çayan Alıntıları, Devrimci Sözler, Etkileyici Mahir Çayan Sözleri, Mahir Çayan Kısa Sözleri, Mahir Çayan Sözleri Kısa


Sayfamızda Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin lideri olan Marksist-Leninist devrimci olan Mahir Çayan sözleri ve kitap alıntıları yer almaktadır. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızdan yayımlayabilirsiniz. Sayfamıza katkılarınızı bekliyoruz.


MAHİR ÇAYAN SÖZLERİ

Erleri geri çekin, rütbeliler gelsin!

Devrim yolu engebelidir, dolambaçlıdır, sarptır.

Politik devrim , sosyal devrimin zorunlu bir aşamasıdır.
Kişiliklerinde devrim yapamayanlar, devrim yapamazlar.

Ülke faşizmin kuşatması altındaysa tüm güçler birleşmelidir.

Her engebede düşen gerillaların gövdesi bir devrim fırtınası yaratır.

Asıl siz teslim olun! Biz buraya teslim olmaya değil, ölmeye geldik!

Kemalizm soldur, Milli Kurtuluşçuluktur, emperyalizme karşı bu zümrenin isyan bayrağıdır.

Savcı sordu: Cezaevinden açtığınız tünelden çıkan toprağı ne yaptınız? Topraksız köylülere dağıttık!

Örgütü, örgüt yapan, onu kitlelere tanıtan, programlar veya yaldızlı laflar değil, devrimci eylemdir.

Kurtuluş bayrağı bu yolu tırmanan gerillaların birbirine iletmesi ile oligarşinin burçlarına dikilecektir.

Ve onlar; liderdirler, liderler devrim savaşında masa başında oturmazlar, bu savaşta en ön safta savaşırlar.

Düşenler devrim için, devrim yolunda vuruşarak düştüler. Kalbimize, ruhumuza ve bilincimize gömüldüler.
Kemalizm emperyalist boyunduruk altında olan yarı sömürge ülkelerin devrimci milliyetçilerinin bir kurtuluş bayrağıdır.

Onlar; kurtuluşa kadar savaş şiarını devrim yolunda kanlarıyla yazdılar. Yolumuz; devrim yolunda düşenlerin yoludur.

Emperyalizmin işgali altındaki ülkelerde bu çark hep böyle döner. Ülkemizde de parçalanana kadar bu çark hep böyle dönecektir.

Onların bugün büyük görünen güçleri ve imkanları bizlere vız gelir. Onlar bir avuç, biz ise milyonlarız. Kaybedeceğimiz hiçbir şey yoktur ama kazanacağımız koca bir dünya vardır.

Milli Kurtuluşçu bir tutum yansıtması açısından bizler sapına kadar Atatürkçüyüz. Onun Milli Kurtuluşçuluk bayrağını, hayatımız da dahil, her şeyimizi ortaya koyarak biz dalgalandırıyoruz.

Düşen gerillaların kanı devrim yolunu kızıllaştırır, Düşenler geride kalmazlar, onlar; emekçi halkın kalbinde, ruhunda ve bilincinde, devrimin önder ve itici sembolleri olarak yaşarlar.

Bu mücadele sınıflar mücadelesidir. Burada el titremesine, tereddüte ve kararsızlığa yer yoktur. Sınıflar mücadelesinde proletarya yoldaşlığının dışında feodal ve ataerkil ilişkilere yer yoktur.

Biz Marksizmi entellektüel gevezelik ve dünya devrimci hareketinin trafik polisliğini yapmak için okuyup öğrenmiyoruz. Biz dünyayı değiştirmek için, dünyanın Türkiye’sinde devrim yapmak için Marksizmi öğreniyoruz!

Çark dönmesine devam edecek; cuntalar birbirini takip edecektir. Kimileri ‘Atatürkçü, laik’ kimileri ‘reformcu’ diye lanse edilecek, yurtsever aydınlar her defasında yeni bir umutla yeni gelenlere bel bağlayacak, sonra yanıldıklarını anlayacaklar, tekrar bir ‘ilerici’ atılım olmasını bekleyeceklerdir.

Politik devrimin sosyal dönüşümü sağlayabilmesi için ,yani sosyal bir devrim olabilmesi için , bir yandan tarihsel koşulların ,ekonomik ve sosyal yapının yeterli olması , öte yandan da halk kitlelerinin bilinç ve örgütlenme seviyelerinin yüksek olması gerekir.
Bugün sömürge ve yarı sömürge ülkelerin solu içerisinde ideolojik mücadele, en son tahlilde, uzun, dolambaçlı bir halk savaşıyla, zafere erişebileceğini savunanlarla, şehirlerde düşmanın çizdiği sınırlar içinde legalite uğruna mücadele ederek kendi öz gücünün dışındaki güçlere bel bağlayanlar arasında cereyan etmektedir.

Varsın bütün oklar üstümüze yağsın. Biz, doğru gördüğümüz bu yolda sonuna kadar yürüyeceğiz. Bu yolda çeşitli suçlamalara, haksız kötülemelere, iftiralara, küfürlere hatta, provokasyonlara hedef olacağız. Dünyanın herhangi bir ülkesinde oportünizm tarafından bu çeşit suçlamalara hedef olmamış, bir marksist- leninist hareket gösterilebilir mi? Ve yine gösterilebilir mi ki, bu çeşit suçlamalarla oportünizmin bir marksist- leninist hareketin üstesinden geldiği? Hayır, hayır arkadaşlar, dünyanın her yerinde, her zaman marksist hareket oportünizmin suçlamalarına, iftiralarına, hatta provokasyonlarına rağmen, emperyalizmin ve hakim sınıfların insanlık dışı bütün cebir ve baskılarına rağmen, giderek güçlenmiş, çelikleşmiş ve zafer kazanmıştır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.