Mevki Makam ile İlgili Sözler

0
19469
Mevki - Makam ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Makam ile İlgili Sözler, Makam Hakkında Sözler, Makam, Mevki ile İlgili Sözler, Makam, Mevki Sözleri, Makam ile İlgili En Güzel Sözler, Makam Hakkında Özlü Sözler, Makam, Mevki Hakkında Kısa Sözler, Makam, Mevki Hakkında Etkileyici Sözler


Güzel sözler sitemizde bu sayfamızı ”Makam, Mevki” sözlerine ayırdık. Bizlere yorum bölümünden ulaşarak görüş ve önerilerinizi belirtebilir, yayımlanmasını istediğiniz sözleri gönderebilirsiniz.


EN GÜZEL MAKAM, MEVKİ SÖZLERİ

Büyük bir mevkii, büyük bir boyunduruktur. (Seneca)

İkbal insanları değiştirmez, sadece maskeleri sıyırır. (Taine)

İnsanın mevkiine göre yaptığı işlerin de ismi değişir. (Moliere)
Mevki; insanın ya iyiliğini, ya da kötülüğünü meydana çıkarır. (F.Bacon)

Makamlar insanlara değil, insanlar makamlara şeref kazandırır. (Lâ-Edrî)

Makamla büyümeye çalışması, insanın küçüklüğünün itirafıdır. (Ali Suad)

Bir insanı tanımak istiyorsanız, onu büyük bir mevkie geçiriniz. (La Bruyére)

Bir insan işgal ettiği mevki ile değil, göz diktiği mevki ile ölçülmelidir. (Tolstoy)

Kimi günahları ile yükselir, kimi meziyetleri ile kaybeder. (William Shakespeare)

Makam ve paraya sahipsen, insanların gerçek yüzünü göremezsin. (İsmail Ergün)

Mevki insana değil, insan mevkie çok şey kazandırabilmelidir. (R. Necdet Evrimer)

Makamını kaybedersen üzülme! Güneş de her sabah doğar ve akşam batar. (Platon)

Makam ve mevkinin kişiyi yücelteceği sözü kadar, yanlış bir söz olamaz. (Lord Acton)
Bulunduğumuz mevkileri, kendi kötü davranışlarımız alçaltıyor. (William Shakespeare)

Mevki kapmak ne denli güç olursa olsun, o mevkie lâyık olmak daha güçtür. (La Bruyére)

Mevkilerini para ile satın alan kişiler, masraflarını geri almak yoluna düşerler. (Aristoteles)

İlmiyle kibirleneni ve makamından rüşvet devşireni Allah ateşten kurtarsın. (Muhammed Bozdağ)

Doğuda makamlar, insanlara kıymet kazandırır. Batıda ise insanlar makamlara. (Kazım Taşkent)

Mevki ve zenginlik çoğu zaman, yüz kızartıcı hareketlere karşı alınan rüşvetlerdir. (John Webster)

Bilgisizlerin geçtikleri mevkiye yaptığı fenalığı, yüzlerce aslan bir araya gelse yapamaz. (Mevlana)

Her insanın bir makamı ve değeri vardır. Kendini o konumda tutabiliyorsa tamam. (Beydeba)

Yüksek makamlar yüksek tepeler gibidir, koşarak çıkanlar nefes darlığı hisseder. (Cenap Sehabettin)

Layık olmadan devletin makamlarına atananlar, astlarını ısırır, üstlerine kuyruk sallarlar. (İmam Gazali)
Aslında bir makam, sadece başında olan insanın o makamda ne yaptığıyla değer kazanır. (Stefan Zweig)

Yüksek mevkiler, kayaların tepesine benzer. Kartallarla yılanlar ancak, oraya ulaşabilirler. (Madame Necker)

Her şeyin ta tepesine çıkmak iyi şeydir; ama tepeler ıssızdır, soğuktur, ebedi karlarla kaplıdır. (Andre Maurois)

Yüksek tepelerde hem yılana, hem kuşa rastlayabilirsiniz, biri sürünerek, öteki uçarak yükselmiştir. (Cenap Şehabeddin)

İnsan kendi mevkiini, dostlarının gösterdikleri nokta ile düşmanlarının gösterdikleri nokta arasında aramalıdır. (Cenap Şahabettin)

Yüksek mevki ve zenginlik, genelde bütün insanların arzusudur; fakat bunlara erişmek, muhafaza etmek kadar güç değildir. (Han Yu)

Yüksek bir mevkiye sahip olmadığından dolayı telaşlanma, ama o mevkiye lâyık olup olmayacağından dolayı endişe et. (Konfüçyus)

Yüksek mevkiler her eşyayı büyülten bazı camlar gibidir, bu mevkilerde bütün kusurlar olduklarından daha büyük görünür. (François Fenelon)

Bir insanın hür olup olmadığını anlamak için mevkiine bakma, iş tersinedir, makam yükseldikçe o makamın sahibi, daha çok esirdir. (Epiktetos)

Mevkii için milleti feda eden değil, aksine gerektiği zaman millet uğruna mevkiini, hatta hayatını verebilen adam büyük adamdır. (Hüseyin Nihal Atsız)

Ademin Allah indinde bir mevkii vardır ki, ona ibadetle erişilmez. O mevkiye erişinceye kadar Allah, ona hoşuna gitmeyen şeyleri verir. (Hz. Muhammed)

İnsanın en büyüğü, en yüksek mevkide iken tevazu gösteren, kudret sahibi iken affeden ve kuvveti olduğu vakit adaletle hareket edendir. (Abdulmelik bin Mervan)

Kişi kendini tanıtırken mesleğini ön plana çıkarıyorsa, demek istiyordur ki; Aslında ben malın önde gideniyim ama, her ne hikmetse mevki sahibi oldum. (Anonim)

Amirlik isteme. İstemeden sana reislik teklif edilirse, yardım görürsün. Eğer istemek suretiyle bir mevkiye geçersen yardımsız, acziyet içinde kalırsın. (Hadis-i Şerif)

Vicdanlı ve dürüst olmak,hesaplı olmaktan iyidir.Hesap insanı makam sahibi yapar da,vicdan daha önemli bir işe yarar,insanı insan yapar. (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

Mevki sahibi değildir diye kaygılanmasın kişi, o mevkiye layık olabilmek için çalışsın. Şan ve şöhret sahibi değildir diye üzülmesin kişi, bunları hak edebilmek için çabalasın. (Konfüçyus)

Bazı rütbeler/makamlar/roller bir ayrıkotu gibi yaşam bahçemizi kaplıyor ki, onlar sökülüp gittiğinde, artık ekilip biçilmeyen bir bahçe, işe yaramayan bir ömür kalıyor elimizde. (Üstün Dökmen)

Şeytan uyuyakaldı bir gün. Rüzgar sert esti. Üç tüy düştü şeytandan dünyaya. Biri paraya yapıştı, diğeri mevkiye, öteki de ihtirasa. O günden sonra şeytan hiçbir iş yapmadı. (Dostoyevski)

Ulu makama, iyi bir konuma tırmanmak çok zordur; oysa oradan düşmek kolaydır. Ağır taşı düşün; yerden kaldırıp omuza koymak ne denli güç değil mi? Ama o taşı yere bırakmak öyle kolay ki. (Beydeba)

Mevki hırsı, insanların başlıca dürtüsüdür. Yükselme umudu oldukça, herkes layık olmaya çalışır; fakat bir kere en yüksek dereceye geldikten sonra da, rahattan başka bir şey düşünülemez. (Napoleon)

Zirvelerde kartallar da bulunur, yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir. (Cenap Şahabettin)

Dünyanın en önemli şeyi,insanın kendi kendisi olmayı bilmesidir.İnsanı soylu kılan, makam,kanın ayrıcalığı,yeteneği değil,kişiliğini korumayı ve kendine özgü biçimde yaşamayı başarma ölçüsüdür. (Stefan Zweig)

Hak yolunun erleri, bela okuna nişangah oldukları için bulundukları makamlara varmışlardır. Veliler, edepsizlerin kahrına sabır gösteren insanlardır. O makama yükselmek istiyorsan, bırak halk seni insafsızca eleştirsin. (Sadi Şirazi)

Ne para ne kadın, bence ahlakın baş düşmanı iktidardır. Ahlaktan yoksun bir iktidar makamı, ya hırsız yapar insanı ya soysuz. Ne yazık ki insanoğlu iktidar denen o büyük kudretle başa çıkmayı henüz başaramadı. (Ahmet Ümit)

Görmez ve bilmez misin ki herkes makam sahibinin önünde el pençe divan durur ve onu över; fakat talihi dönünce, bu göbek üzerindeki ellerin parmakları, önünde iki büklüm olduklarının gözlerini oymak ister; dünlerinin utanç verici riyakarlıklarının şahidi kalmaması için. (Sadi Şirazi)

Beyinsiz ve haysiyetsiz olanlara gerçeği öğretmek için boşuna vakit harcama. Onlarsa belâlarını bulacaktır. Sen vakit kaybetmeden bir baltaya sap olmaya çalış. Bir baltaya sap olmak demek, millete hizmet edecek bir yer, bir su başına geçmek demektir. Makamlar, mevkiler ancak Türk milletine yararlı olabilmek içindir. (Hüseyin Nihal Atsız)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.