Mantık ile İlgili Sözler

0
2957
Mantık ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Mantık ile İlgili Sözler, Mantık Üzerine Söylenmiş Sözler, Mantık Hakkında Sözler, En Güzel Mantık Sözleri, Mantık ile İlgili Söylenmiş En Güzel Sözler, Mantık Hakkında Güzel Sözler, Mantık ile İlgili Kısa Sözler, Mantık ile İlgili Özlü Sözler, Mantık ile İlgili En Anlamlı Sözler, Mantık Sözleri Facebook,


Güzel sözler sitemizin bu sayfasında Mantık üzerine söylenmiş en güzel sözleri bir araya toparlayarak devam ediyoruz. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızda yayımlayabilir mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz.


MANTIK HAKKINDA EN GÜZEL SÖZLER

”Mantık; eleştiri aracı, matematik ise buluş aracıdır.” (Galileo Galilei)

”Korkunun olduğu yerde mantık barınmaz.” (Lucius Lactantius)

”Aşkın ilk soluğu mantığın son soluğudur…” (Antoine Bret)

”Mantık, mantıktır; hepsi bu kadar!” (Holmes)

”Sezgi sadece mantık tükendikten sonra işlemeye başlar.” (Osho)
”İnsanlar mantık çerçevesine oturtulmayacak şeyleri bile anlamlandırmak isterler.” (Tami Hoag)

”İnsanın kendini akılsız sayması, mantıkça da mümkün değildir.” (Montaigne)

”Mantık, sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere…” (Einstein)

”Dünyada mantık aramak düpedüz saçmalık!Seni incitmişse,sen değil odur asıl suçlu olan.” (Dostoyevski)

”Mantıklı düşünüp mantıksız davranmak insan yapısının özelliğidir.” (Anatole France)

”Mantık, insanı gerçeklere ulaştırmaz; yalnız birtakım yanılmalardan korur.” (İbn-i Sina)

”Sorunlar, onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez.” (Albert Einstein)

”Mantık ne kadar sarsılmaz olsa da, yaşamak isteyen bir insanın önünde duramazdı.” (Franz Kafka)

”Aşk bir seçimdir, basit ya da mutlaka mantıklı bir seçim değildir.” (Carter Heyward)

”Mantıklı düşünüp mantıksız davranmak insan yapısının özelliğidir.” (Anatole France)

”Bizi rahatsız eden, çoğu kez mantığımızın hatasıdır.” (Mahmut Yesari)

”Mantık matematiği doğurur, mantıksızlık​ ise şiiri. Mantık bilimi getirir, mantıksızlık​ ise dini.” (Osho)

”Aşkın kurallarıyla ilgili tavsiye istemek deliliğin kurallarıyla ilgili tavsiye istemekten daha mantıklı değildir.” (Terence)

”Mantık her zaman kötülük yolunda insanları çukura doğru indirecek birkaç adım daha kaldığını gösterir.” (José Saramago)

”Bir safsata yerleşti mi, onun mantıkla yıkmaya çalışmayın, çünkü başaramazsınız. Onu zamana terk edin.” (Cenap Şahabettin)
”Rakamlar; dünyanın nasıl yönetildiğini gösterir; fakat nasıl yönetileceğini söylemez.” (Immanuel Kant)

”Bilgi sahibi ahmak bulunabilir; ama mantık sahibi ahmak görülmemiştir.” (François de La Rochefaucauld)

”Mantıklı olmak her zaman kolaydır. Sonuna kadar mantıklı olmak ise neredeyse imkansız.” (Albert Camus)

”İki türlü ifrat vardır, mantığı hesaba katmamak ve mantıktan başka bir şey tanımamak.” (Bla’ıse Pascal)

”Herkes; kendisine sakladığı en dürüst mantığıyla, kötülüklerin farkındadır.” (H.Erhan Bener)

”Kabul etmediğimiz fikirlere karşı, ne kadar kuvvetli mantığımız vardır.” (Cenap Şahabettin)

”Bir kadının duygularıyla oynayacağınız yerde,o duygular tutunacağınız dalınız olsun.Çünkü bir kadında mantık devreye girerse sen devre dışı olursun.” (Miraç Çağrı Aktaş)

”Zihin uyanık realiteyi gözlerle görür ve algılar. Zihin aynı zamanda gözle görünmeyeni de görür ve algılar. Ama mantık bu ikinci algılamanın pek farkında olmaz.” (Don Miguel Ruiz)

”İnsan başkalarında akıl ve mantık bulmaktan ümidini kesti mi, akıl ve mantığını kendisi kaybetmiş demektir.” (François de La Rochefaucauld)

”Mantıklı kişilerden bıktım artık; tembellik etmek, çalışmadan oturmak için, ne yapıp edip mantıklı bir neden buluyorlar.” (Bernard Shaw)

”İnsanlar mantıktan çok heyecana tabidirler, mantığımız; derin, karanlık, fırtınalı bir heyecan denizinde bocalayan bir kayık gibidir.” (Dale Carnegie)

”İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.” (Goethe)

”İyi seçilmiş bir grafik veya bir resim binlerce kelimeyle ifade edilecek anlamı içerir. Diğer yanda iyi seçilmiş bir matematik denklemi, binlerce grafikle ifade edilebilecek anlamı içerir.” (Nathan Spielberg & Byron D. Anderson)

”Herhangi bir insanın hayatına başarı gitmeden geçici yenilgilerle ve başarısızlıklarla karşılaşması kaçınılmazdır. Bir insan başarısızlıkla karşılaştığında yapılacak en mantıklı ve kolay şey vazgeçmektir. İnsanların çoğunun tam olarak yaptığı budur.” (Napoleon)

”Arzular dürtüler kötü hisler ve duygular aklı iptal eder ve mantıklı düşünmemizi engeller aklımızı ön plana alıp mantıklı düşünemiyoruz aklımız bu noktada aciz kalıyor ve hata ediyoruz.” (Dr. Said Sözühikmet)

”İncittiğin insanların yüzlerini ve isimlerini bilmezken yaptığın şeyde bir mantık aramak çok kolaydır. Kafanda tamamen soyut bir kavram olarak yer eden diğer kişi yerine kendini haklı görmek kolaydır.” (Taylor Jenkins Reid)

”Yüreğim, benim dünyamdan olmayan bir kadın tarafından baştan çıkarılmamak için boş yere direniyordu.Mantık yenik düştüğünde,boyun eğmekten ve âşık olduğumu kabullenmekten başka çarem kalmamıştı.” (Paulo Coelho)

”Ahlak üzerinde mantık yürütmek söz konusu olamaz. İnsanların çok ahlakla kötü davrandıklarını gördüm, dürüstlüğün kurallara gereksinimi olmadığını da her gün görüyorum!” (Albert Camus)

”Mantıklılığın sınırları deneyimlerimiz tarafından çizilmiştir, bu sınırlar içinde kaldıkça değişim yapmanız mümkün olmaz. Aykırı düşünün, fikirlerinizi kışkırtın, kışkırtıp orijinal şeyler yaratın, orijinal fikirler siz onları kışkırtmadıkça ortaya çıkmaz.” (Edward de Bono)

”Ya benim mantık dediğim şey sandığım kadar akla dayalı değildi, ya da bana akıl dışı gözüken şey sandığım kadar akıl dışı değildi. Ben de akılcı bilgiye dayalı düşünce çizgimin geçerliliğini araştırmaya koyuldum.” (Tolstoy)

”Hiç kuşkusuz mantık akılları esnekleştirmiştir, onlara daha önceden sahip olmadıkları bir çeviklik vermiştir; fakat aynı zamanda sonucu doğru gibi görünen bir muhakeme yürütüldüğü vakit, her şeyin kazanılmış olduğuna inanmak gibi tehlikeli bir fikir hediye etmiştir.” (Andre Maurois)

”Çıkarımın sonucu öncüllerden çıkar ve mantık bununla ilgilenir. Mantık, bir çıkarımın öncüllerinin doğru mu yoksa yanlış mı olduğuyla ilgilenmez. (…) Mantıkçılar, çıkarım sonucunun öncüllerden gerçekten çıktığı bir çıkarımı ‘geçerli’ diye adlandırırlar. Dolayısıyla, mantığın temel amacı geçerliliği anlamaktır.” (Graham Priest)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.