incesoz.com

Martin Luther King Sözleri

Paylaş
 

SAYFA İÇERİĞİ: Martin Luther King, Martin Luther King Sözleri, Martin Luther King Etkileyici Sözleri, Martin Luther King Özlü Sözleri, Martin Luther King Sözleri Kısa, Martin Luther King Sözleri Facebook, En Güzel Martin Luther King Sözleri, Kısa Martin Luther King Sözleri, Etkileyici Martin Luther King Sözleri, Özlü Martin Luther King Sözleri


Sayfamızda dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmakta olan ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmış Martin Luther King sözlerini bir araya toplamaya çalıştık. Sayfamızda yer alan Martin Luther King sözlerinden beğendiklerinizi sosyal medya hesabınızdan  paylaşımda bulunabilirsiniz.


MARTİN LUTHER KİNG SÖZLERİ

”Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk.”

”Her insan meyvesi ile tanınır.”

”Kardeşiniz ile ilgili olun. Birlikte hareket etmeyebilirsiniz. Ancak ya birlikte yükselir ya da birlikte düşeriz.”

”Hepimiz kardeşler gibi yaşamayı öğrenmeliyiz veya aptallar olarak çürümeyi.”

”Şiddet, ahlak dışıdır. Çünkü sevgi yerine nefret üzerinde yol alır, toplumu yıkar ve kardeşliği olanaksızlaştırır.”

”Bir sorunu çözmenin en iyi yolu nedenini yok etmektir.”

”Zaman, doğru olanı yapmak için daima doğrudur.”

”Sevgiye saplanıp kalmaya karar verdim. Nefret, taşımak için çok ağır bir yük.”

”Bir insanın uğruna öleceği bir şeyi yoksa,yaşamaya da hakkı yoktur.”

martin luther king2

”İsyan, sözü dinlenmeyenlerin dilidir.”

”Tıpkı kontrol dışına çıkmış bir kanser gibi, nefret kişiliği çürütür ve onun yaşamsal bütünlüğünü yiyip bitirir.”

”Asla unutmamalıyız ki Adolf Hitler’in Almanya’da yaptığı her şey yasalara uygundu.”

”Gerçek bir lider mutabakat aramaz, mutabakatı şekillendirir.”

”Sevginin gücünü keşfetmeliyiz, kurtaran sevginin gücünü. Ve biz onu keşfettiğimizde bu yaşlı dünyayı yeni bir dünya yapabileceğiz.”

”Bir rüyam var gün gelecek, eski köleler evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları, kardeşlik sofrasında birlikte oturacaklar.”

”Bir yerdeki haksızlık, adalet için her yerde tehlikedir.”

”Yaşamımız önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar.”

”Dünyada yapılmış olan her şey umutla yapılmıştır.”

”İlk adımınızı inançla atın.Tüm merdiveni görmek zorunda değilsiniz, yeter ki siz ilk adımı atın.”

”Bir insanın uğruna öleceği bir şeyi yoksa, yaşamaya da hakkı yoktur.”

”Karanlık karanlığı uzaklaştıramaz; bunu ancak ışık yapabilir. Nefret nefreti uzaklaştıramaz; bunu ancak sevgi yapabilir.”

”Bilimsel gücümüz, manevi gücümüzün önüne geçti. Güdümlü füzelerimiz, ve güdümsüz insanlarımız var.”

”Herkes gibi bende yaşamak istiyorum.”

”Görmek her zaman inanmak değildir.”

”İnsanlığı yücelten her iş, onurlu ve önemlidir; dört dörtlük yapılmalıdır.”

”Bu dünyada hiçbir şey bilinçli cehaletten ve aptallıktan daha tehlikeli değildir.”

”Hayatın en ısrarcı ve acil sorusu şu: Başkaları için ne yapıyorsunuz?”

martin luther king3

”Enine boyuna düşünecek olursak aslında her yeşil ağaç, altın ya da gümüşken olabileceğinden daha çok muhteşemdir.”

”Beni korkutan kötülerin baskısı değil iyilerin kayıtsızlığı.”

”Çok bilmeli, az konuşmalı, her soruya cevap vermemelidir.”

”Karanlık karanlığı defedemez: bunu sadece ışık yapabilir.Nefret nefreti defedemez: bunu sadece sevgi yapabilir.”

”İnsanlığı yücelten her iş, onurlu ve önemlidir; dört dörtlük yapılmalıdır.”

”Sevgisiz inancın hiçbir değeri yoktur.”

”Kendi yüreğinden korktuğum kadar ne papadan,ne de papazlardan korkuyorum.”

”Bir insanın asıl ölçütü, rahat ve refah zamanlarında nerede durduğu değil, münakaşa ve mücadele zamanlarında nerede durduğudur.”

”Sevgi bu dünyadaki en kalıcı güçtür. Bu yaratıcı güç; sevgi, insanlığın barış ve güvenlik isteminde en kudretli vasıtadır. Sevginin gücünü keşfetmeliyiz, kurtaran sevginin gücünü. Ve biz onu keşfettiğimizde bu yaşlı dünyayı yeni bir dünya yapabileceğiz.”

”Korkaklık ”güvenilir mi?” diye sorar. Menfaat ”politik mi?” diye sorar. Ancak vicdan ”doğru mu?” diye sorar. Ve öyle bir an gelir ki insan ne güvenilir, ne politik ne de popüler olmayan bir tavır almak zorunda kalır; çünkü vicdanı ona bunu yapmanın doğru olduğunu söylemektedir.”

”Herhangi bir yerdeki adaletsizlik, her yerde adalete yönelik bir tehdittir. İçinden çıkılamaz bir karşılıklılık ağı içine yakalanır, alın yazısının tek bir biçimine bağlanırız. Bir kişiyi doğrudan etkileyen her ne olursa olsun herkesi dolaylı yoldan etkiler.”

”Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup Burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.”

”İnsanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar; birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar; birbirlerini tanımazlar çünkü iletişim kurmazlar; iletişim kurmazlar çünkü sınıflara ayrılmışlardır.”

”Her şeyin sonunda düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız.”

”Bazı şeyler doğrudur ve bazı şeyler yanlıştır. Ezelden beri öyle, kesinlikle öyle. Nefret kötüdür. Her zaman yanlıştı ve her zaman yanlış olacaktır.”

”Adına demokrasi diyebilirsin ya da adına demokratik sosyalizm diyebilirsin, fakat bolluğun paylaşımında Tanrı’nın tüm çocukları için daha iyi bir dağıtım olmalıdır.”

”Nerede durduğunuz fark etmez, ne kadar popüler olduğunuz fark etmez, ne kadar eğitimli olduğunuz fark etmez, ne kadar paranız olduğu fark etmez, onlara sahipsiniz çünkü bu evrende bazıları onları edinmeniz için size yardım etti. Ve bunu gördüğünüzde, kibirli olamazsınız, mağrur olamazsınız. Bulunduğunuz yeri tarihsel olaylar nedeniyle ve arka planda bulunan bireylerin sizin orada duruyor oluşunuzu mümkün kılmaları nedeniyle elde ettiğinizi keşfedin.”

”Bir Hayalim Var, 1963
Bugün diyorum ki dostlarım, şu anın ve yarının getireceği güçlüklere ve engellemelere rağmen hala bir hayalim var benim. Amerikan Rüyası içinde derinden yer edinmiş bir hayal.
Bir hayalim var: Gün gelecek bu ulus, ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak; Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır.
Bir hayalim var: Gün gelecek eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları, Georgia’nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar.
Bir hayalim var: Gün gelecek, adaletsizliğin ve eziyetin sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan Missisippi Eyaleti bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.
Bir hayalim var: Gün gelecek dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.
Bugün bir hayalim var!
Bir rüyam var: Gün gelecek ahlaksız ırkçılarıyla, “müdahale etme” ve “etkisiz hale getirme” kelimelerini dilinden düşürmeyen valisiyle Alabama, işte tam orada Alabama’da, küçük siyah oğlanlar ve kızlar; küçük beyaz oğlanlar ve beyaz kızlarla el ele tutuşma şansına sahip olacaklar.
Bugün bir hayalim var!
Bir hayalim var: Gün gelecek her vadi yüceltilecek, her tepe ve her dağ alçaltılacak, engebeli alanlar engebesiz hale getirilecek ve eğri büğrü bölümler dümdüz olacak; Tanrı’nın zaferi ortaya çıkacak ve bütün bedenler bunu birlikte izleyecekler.”

 

Bu yazı 1435 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
BİZİ TAKİP EDİN
BİZİ TAKİP EDİN