Matematik ile İlgili Sözler

0
10213

SAYFA İÇERİĞİ: Matematik ile İlgili Sözler, Matematik Hakkında Sözler, Matematik Sözleri, En Güzel Matematik ile İlgili Sözler, Kısa Matematik ile İlgili Sözler, Matematik ile İlgili En Güzel Sözler


Güzel sözler sitemizde Matematik hakkında sözleri bir araya getirdik. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilirsiniz. Görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


MATEMATİK ile İLGİLİ EN GÜZEL SÖZLER

Geometri, yaratılış öncesi de vardı. (Plato)

Allah kainatı matematik dilinde yaratmıştır. (Galileo)

Bariz matematikteki en tehlikeli sözcüktür. (E.T. Bell)
Matematik bilimlerin sultanıdır. (Carl Friedrich Gauss)

Doğanın muazzam kitabının dili matematiktir. (Galileo)

Dünyadaki en mâsum uğraş matematiktir. (G. H. Hardy)

Kara delikler, Tanrının 0’a böldüğü yerlerdir. (Steven Wright)

Şu an ispatlananlar, bir zamanlar sadece tasavvurdu. (Atasözü)

Çözümde görev almayanlar, problemin bir parçası olurlar. (Goethe)

Neden her konuda tek sayıların daha güçlü olduğuna inanırız? (Plıny)

Matematikle ifade edebiliyorsanız, bilginiz doyurucudur. (Lord Kelvın)

Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir. (Albert Einstein)

Gerçek hayatta sizi temin ederim,cebir diye bir şey yoktur. (Fran Lebowıtz)
Matematik aşk gibidir: Basit bir fikir, fakat her an karmaşıklaşabilir. (R. Drabek)

Aritmetik, ayakkabıları çıkarmadan yirmiye kadar sayabilmektir. (Mickey Mouse)

Matematikçi,kahveyi teoreme dönüştürmeye yarayan bir makinedir. (Paul Erdos)

Bir matematik problemine dalıp gitmekten daha büyük mutluluk yoktur. (C. Morley)

Hayat sadece iki şey için güzel; matematiği keşfetme ve öğretme. (Simeon Poisson)

Matematikte bir şeyleri asla anlamazsın, sadece onlara alışırsın. (John Von Neumann)

Tabiat yasaları Tanrı’nın matematiksel düşüncelerinden başka bir şey değildir. (Eucklides)

Bir matematikçi sanmaz fakat bilir, inandırmaya çalışmaz çünkü ispat eder. (Henri Poincare)

Matematiksel olarak gösterilemeyen hiçbir araştırma gerçek bilim sayılamaz. (Leonardo da Vinci)

İnsanlar sayılar gibidir, o insanın değeri ise o sayının içinde bulunduğu sayı ile ölçülür. (Newton)
Algoritma şöyle diyor: Rabbimiz ve koruyucumuz olan Allah ‘a hamd ve senalar olsun. (Harezmi)

Tanrı vardır, çünkü matematik tutarlıdır; şeytan vardır, çünkü bunu ispat edemiyoruz. (Morris Kline)

Sen de biliyorsun ki biz hepimiz aynı sebepten dolayı matematikçi olduk; tembeliz. (Rosenlicht, Max)

Matematik, dünyayı anlamamızda ve yaşadığımız çevreyi geliştirmede başvurduğumuz bir yardımcıdır. (Baykul)

Matematik düzen, simetri ve limitleri ortaya koyar ve bunlar güzelliğin en muhteşem formlarıdır. (Aristotle)

Bir denklem, Tanrı’nın bir düşüncesini ifade etmediği sürece benim için anlamsızdır. (Srınıvasa Ramanujan)

Matematik,üzerine konuşurken neden bahsettiğimizi asla bilmediğimiz konu olarak tanımlanabilir. (Bertrand Russell)

Müzikten aldığımız zevk bilinçsiz bir saymadan ileri gelir. Müzik bilinçsiz aritmetikten başka bir şey değildir. (Gottfrıed Leıbnız)

Bir karenin kenarlarıyla köşegenlerinin rasyonel orantılı olmadığı gerçeğinden habersiz olan, insan sıfatına layık değildir. (Plato)

Başka her şey de olduğu gibi matematiksel bir teori için de öyledir; güzellik algılanabilir fakat açıklanamaz. (Cayley, Arthur)

Matematik ile İlgili SözlerMatematik genelde şiirin tam zıttı olarak görülür.Oysa bunlar yakın akrabadır.çünkü ikisi de hayal gücünün ürünüdür. (Thomas Hıll)

Matematiğin hiçbir dalı yoktur ki, ne kadar soyut olursa olsun, bir gün gerçek dünyada uygulama alanı bulmasın. (Lobachevski)

Eğer mutsuzsam, matematikle uğraşıp mutlanırım. Eğer mutlu isem; matematikle uğraşıp mutluluğumu muhafaza ederim. (P. Turan)

Matematik ne neden söz ettiğimizi, ne de söylediğimiz şeyin doğru olup olmadığını bilmediğimiz bir konudur. (Bertrand Russell)

Matematikte karşılaştığınız güçlükler için endişe etmeyin. Emin olun benim karşılaştıklarım sizinkilerden daha büyüktür. (Albert Einstein)

Yeterli matematik çalışıncaya ve sayısız olası istisnaları görüp kafası karışıncaya kadar herkes bir eğrinin ne olduğunu bilir. (Felix Klein)

Matematik, insan zihninin idrak edebildiği bütün kavramların ve bu kavramlar arasındaki bütün ilişkilerin ifade edildiği dildir. (Aidos 2000)

Bir teoremin zerafeti onda görebildiğin fikirlerin sayısıyla doğru, o fikirleri görebilmek için harcadığın çabayla ters orantılıdır. (George Polya)

Bir matematikçi sanmaz fakat bilir. İnandırmaya çalışmaz çünkü ispat eder. Güveninizi beklemez. Belki dikkat etmenizi ister. (Henri Poincare)

İnsanlar matematiğin basit olduğuna inanmıyorsa bunun tek nedeni yaşamın ne kadar karmaşık olduğunu anlamamalarıdır. (John Von Neumann)

Resim bir bilimdir ve tüm bilimler matematiğe dayanır. İnsanın ortaya koyduğu hiçbir şey matematikte yerini bulmaksızın bilim olamaz. (Leonardo Da Vinci)

İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür. (Tolstoy)

Çoğu bilimde bir nesil diğerinin yaptığını yıkar,birinin kurduğunu başkası yerle bir eder.Yalnızca matematikte her nesil eski yapının üstüne yeni bir kat ekler.’ (Hermann Hankel)

Dünyanın en güzel oyunu,saf matematiktir.Satrançtan daha ilginçtir,pokerden daha risklidir ve monopolden daha uzun sürer.Bedavadır.Her yerde oynanabilir.Arşimet banyosunda bile oynamıştı. (R.J.Trudeau)

Matematikteki en büyük ilerlemelerin bazıları daha sonra açıklanması zorunlu hale gelen küçük sembollerin icadıyla olmuştur; eksi işaretinden bütün negatif niceliklerin teorisi çıkmıştır. (Aldous Huxley)

Tarihte üç büyük olay vardır: Bunlardan ilki, evrenin oluşumudur. İkincisi, yaşamın başlangıcıdır. Bu ikincisi ile aynı derecede önemli olan üçüncüsü ise, yapay zekanın ortaya çıkışıdır. (Edward Fredkin)

Matematikçiler aşıklar gibidir. Onlardan birine en küçük bir ilkeyi verin, o ondan bir sonuç (consequence) çıkaracaktır, tabi bu sonucu kabul etmeniz gerekecektir, o da bu sonuçtan başka bir sonuç çıkaracaktır. (Bernard le Bovier Fontenelle)

Transandantal sayıların gerçek veya kompleks sayılar alanındaki yeri böceklerin hayvanlar alemindeki yerine çok benzer. Herkes onların en kalabalık sınıf olduğunu bilir ancak çok az insan onların bir ya da ikisinden fazlasını ismen tanır. (Donald R. Newman)

Bilim deyince, onda hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur. O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir. O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır. (M.Kemal Atatürk)

Evren her an gözlemlerimize açıktır; ama onun dilini ve bu dilin yazıldığı harfleri öğrenmeden ve kavramadan anlaşılamaz. Evren matematik diliyle yazılmıştır; harfleri üçgenler, daireler ve diğer geometrik biçimlerdir. Bunlar olmadan tek sözcüğü bile anlaşılamaz; bunlarsız ancak karanlık bir labirentte dolanılır. (Galileo)

Geometri zekayı aydınlatır ve aklı doğru yola sokar. Onun bütün kanıtları açık ve düzenlidir. Çok iyi düzenlendiğinden geometrik mantık yürütmeye hata girmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle sürekli geometriye başvuran bir aklın hataya düşmesi çok nadirdir. Buna göre de geometri bilen kişi zeka kazanır. Eflatun’un kapısında aşağıdaki sözlerin yazılı olduğu nakledilir: Geometrici olmayan evimize giremez. (İbn-i Haldun)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.