Matematik ile İlgili Sözler

0
4534

SAYFA İÇERİĞİ: Matematik ile İlgili Sözler, Matematik Hakkında Sözler, Matematik Sözleri, En Güzel Matematik ile İlgili Sözler, Kısa Matematik ile İlgili Sözler, Matematik ile İlgili En Güzel Sözler


Güzel sözler sitemizde Matematik hakkında sözleri bir araya getirdik. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilirsiniz. Görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


MATEMATİK ile İLGİLİ EN GÜZEL SÖZLER

”Bilim deyince, onda hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur. O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir. O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır.” (M.Kemal Atatürk)

”Geometri zekayı aydınlatır ve aklı doğru yola sokar. Onun bütün kanıtları açık ve düzenlidir. Çok iyi düzenlendiğinden geometrik mantık yürütmeye hata girmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle sürekli geometriye başvuran bir aklın hataya düşmesi çok nadirdir. Buna göre de geometri bilen kişi zeka kazanır. Eflatun’un kapısında aşağıdaki sözlerin yazılı olduğu nakledilir: “Geometrici olmayan evimize giremez.” (İbn-i Haldun)

”İnsanlar sayılar gibidir, o insanın değeri ise o sayının içinde bulunduğu sayı ile ölçülür.” (Newton)
”Matematik genelde şiirin tam zıttı olarak görülür.Oysa bunlar yakın akrabadır.çünkü ikisi de hayal gücünün ürünüdür.” (Thomas Hıll)

”Matematik ne neden söz ettiğimizi, ne de söylediğimiz şeyin doğru olup olmadığını bilmediğimiz bir konudur.” (Bertrand Russell)

“Matematiksel olarak gösterilemeyen hiçbir araştırma gerçek bilim sayılamaz.” (Leonardo da Vinci)

”Matematiğin hiçbir dalı yoktur ki, ne kadar soyut olursa olsun, bir gün gerçek dünyada uygulama alanı bulmasın.” (Lobachevski)

”Resim bir bilimdir ve tüm bilimler matematiğe dayanır. İnsanın ortaya koyduğu hiçbir şey matematikte yerini bulmaksızın bilim olamaz.” (Leonardo Da Vinci)

”Doğanın muazzam kitabının dili matematiktir.” (Galileo)

”Müzikten aldığımız zevk bilinçsiz bir saymadan ileri gelir. Müzik bilinçsiz aritmetikten başka bir şey değildir.” (Gottfrıed Leıbnız)

”Çözümde görev almayanlar, problemin bir parçası olurlar.” (Goethe)

”Matematikçiler aşıklar gibidir. Onlardan birine en küçük bir ilkeyi verin, o ondan bir sonuç (consequence) çıkaracaktır, tabi bu sonucu kabul etmeniz gerekecektir, o da bu sonuçtan başka bir sonuç çıkaracaktır.” (Bernard le Bovier Fontenelle)

”Matematikte bir şeyleri asla anlamazsın, sadece onlara alışırsın.” (John Von Neumann)

”Bir teoremin zerafeti onda görebildiğin fikirlerin sayısıyla doğru, o fikirleri görebilmek için harcadığın çabayla ters orantılıdır.” (George Polya)

”Bir karenin kenarlarıyla köşegenlerinin rasyonel orantılı olmadığı gerçeğinden habersiz olan, insan sıfatına layık değildir.” (Plato)

“Matematikte karşılaştığınız güçlükler için endişe etmeyin. Emin olun benim karşılaştıklarım sizinkilerden daha büyüktür.” (Albert Einstein)
”Algoritma şöyle diyor: Rabbimiz ve koruyucumuz olan Allah ‘a hamd ve senalar olsun.” (Harezmi)

”…evren her an gözlemlerimize açıktır; ama onun dilini ve bu dilin yazıldığı harfleri öğrenmeden ve kavramadan anlaşılamaz. Evren matematik diliyle yazılmıştır; harfleri üçgenler, daireler ve diğer geometrik biçimlerdir. Bunlar olmadan tek sözcüğü bile anlaşılamaz; bunlarsız ancak karanlık bir labirentte dolanılır.” (Galileo)

“Eğer mutsuzsam, matematikle uğraşıp mutlanırım. Eğer mutlu isem; matematikle uğraşıp mutluluğumu muhafaza ederim.” (P. Turan)

“Tanrı vardır, çünkü matematik tutarlıdır; şeytan vardır, çünkü bunu ispat edemiyoruz.” (Morris Kline)

”Yeterli matematik çalışıncaya ve sayısız olası istisnaları görüp kafası karışıncaya kadar herkes bir eğrinin ne olduğunu bilir.” (Felix Klein)

”Matematik, dünyayı anlamamızda ve yaşadığımız çevreyi geliştirmede başvurduğumuz bir yardımcıdır.” (Baykul)

”Tabiat yasaları Tanrı’nın matematiksel düşüncelerinden başka bir şey değildir.” (Eucklides)

“Sen de biliyorsun ki biz hepimiz aynı sebepten dolayı matematikçi olduk; tembeliz.” (Rosenlicht, Max)

”Bir matematikçi sanmaz fakat bilir. İnandırmaya çalışmaz çünkü ispat eder. Güveninizi beklemez. Belki dikkat etmenizi ister.” (Henri Poincare)

“Şu an ispatlananlar, bir zamanlar sadece tasavvurdu.” (Atasözü)

“Başka her şey de olduğu gibi matematiksel bir teori için de öyledir; güzellik algılanabilir fakat açıklanamaz.” (Cayley, Arthur)

”Bir matematikçi sanmaz fakat bilir, inandırmaya çalışmaz çünkü ispat eder.” (Henri Poincare)

”Bariz matematikteki en tehlikeli sözcüktür.” (E.T. Bell)
”Neden her konuda tek sayıların daha güçlü olduğuna inanırız?” (Plıny)

”Kara delikler, Tanrının 0’a böldüğü yerlerdir.” (Steven Wright)

”Transandantal sayıların gerçek veya kompleks sayılar alanındaki yeri böceklerin hayvanlar alemindeki yerine çok benzer. Herkes onların en kalabalık sınıf olduğunu bilir ancak çok az insan onların bir ya da ikisinden fazlasını ismen tanır.” (Donald R. Newman)

”Dünyadaki en mâsum uğraş matematiktir.” (G. H. Hardy)

”Gerçek hayatta sizi temin ederim,cebir diye bir şey yoktur.” (Fran Lebowıtz)

“Matematik düzen, simetri ve limitleri ortaya koyar ve bunlar güzelliğin en muhteşem formlarıdır.” (Aristotle)

”Matematik, insan zihninin idrak edebildiği bütün kavramların ve bu kavramlar arasındaki bütün ilişkilerin ifade edildiği dildir.” (Aidos 2000)

“Bir matematik problemine dalıp gitmekten daha büyük mutluluk yoktur.” (C. Morley)

”Çoğu bilimde bir nesil diğerinin yaptığını yıkar,birinin kurduğunu başkası yerle bir eder.Yalnızca matematikte her nesil eski yapının üstüne yeni bir kat ekler.” (Hermann Hankel)

Matematik ile İlgili Sözler“Geometri, yaratılış öncesi de vardı.” (Plato)

“İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.” (Tolstoy)

”Bir denklem,Tanrı’nın bir düşüncesini ifade etmediği sürece benim için anlamsızdır.” (Srınıvasa Ramanujan)

”Matematikle ifade edebiliyorsanız, bilginiz doyurucudur.” (Lord Kelvın)

”Dünyanın en güzel oyunu,saf matematiktir.Satrançtan daha ilginçtir,pokerden daha risklidir ve monopolden daha uzun sürer.Bedavadır.Her yerde oynanabilir.Arşimet banyosunda bile oynamıştı.” (R.J.Trudeau)

”Hayat sadece iki şey için güzel; matematiği keşfetme ve öğretme…” (Simeon Poisson)

“Allah kainatı matematik dilinde yaratmıştır.” (Galileo)

”Tarihte üç büyük olay vardır: Bunlardan ilki, evrenin oluşumudur. İkincisi, yaşamın başlangıcıdır. Bu ikincisi ile aynı derecede önemli olan üçüncüsü ise, yapay zekanın ortaya çıkışıdır.” (Edward Fredkin)

“Matematik bilimlerin sultanıdır.” (Carl Friedrich Gauss)

“Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir.” (Albert Einstein)

”Matematikteki en büyük ilerlemelerin bazıları daha sonra açıklanması zorunlu hale gelen küçük sembollerin icadıyla olmuştur; eksi işaretinden bütün negatif niceliklerin teorisi çıkmıştır.” (Aldous Huxley)

”Matematik,üzerine konuşurken neden bahsettiğimizi asla bilmediğimiz konu olarak tanımlanabilir.” (Bertrand Russell)

“Matematik aşk gibidir: Basit bir fikir, fakat her an karmaşıklaşabilir.” (R. Drabek)

”İnsanlar matematiğin basit olduğuna inanmıyorsa bunun tek nedeni yaşamın ne kadar karmaşık olduğunu anlamamalarıdır.” (John Von Neumann)

“Aritmetik, ayakkabıları çıkarmadan yirmiye kadar sayabilmektir.” (Mickey Mouse)

”Matematikçi,kahveyi teoreme dönüştürmeye yarayan bir makinedir.” (Paul Erdos)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.