Örnek Olmak ile İlgili Sözler

0
2657
Örnek Olmak ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Örnek Olmak ile İlgili Sözler, Örnek Olmak Hakkında Sözler, Örnek Olmak Sözleri, Örnek Olmak Üzerine Sözler, Örnek Almak Sözleri, Örnek Almak ile İlgili Sözler, Etkileyici Örnek Sözleri, Örnek Olmak Hakkında Sözler Facebook, Örnek İnsanlar ile İlgili Sözler, Örnek Davranış ile İlgili Sözler


Güzel sözler sitemizde ”Örnek Olmak” ile ilgili sözler bir araya getirilmiştir. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Bizlere yorum bölümünden ulaşabilir görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.


ÖRNEK OLMAK HAKKINDA SÖZLER

”Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur.” (Atasözü)

”Örnek her zaman, kaideden daha faydalıdır.” (Samuel Johnson)

”Ancak içinden aydınlanan, dışına ışık verir.” (İsmet Özel)

”Biz, tabiatı örnek alırsak asla yanılmayız.” (Cicero)

”Öğüdün yolu uzun, örneğin yolu kısa ve etkilidir.” (L. Annaeus Seneca)
”Nasihat etmek kolay, örnek olmak zordur.” (François de La Rochefaucauld)

”İnsan, kendinden başkasını örnek almadıkça ilerleyemez.” (Oliver Goldsmith)

”Davranışlar kelimelerden daha fazla konuşur, daha çok şey ifade eder.” (Oscar Wilde)

”İyi bir örnek, insanları yola getirmek için en iyi metod değildir, tek çaredir.” (Albert Schweitzer)

”Oğul babadan görür; at oynatmayı,kız anadan görür; sofra donatmayı.” (Atasözü)

”Eğer aktardıklarının örneğini vermezlerse, kişiler dengeli kişilikler oluşturamaz.” (Delia Steinberg Guzman)

”Öğüt verecek insana değil, örnek olacak insana ihtiyaç var.” (Mevlana)

”İnsanlığa yapılabilecek en iyi nasihat, onlara uyabilecekleri güzel bir örnek olmaktır.” (Anonim)

”Bir iyi davranış, dünyadaki bütün güzel sözlerden daha tesirlidir.” (Andrev Marvell)

”Öyle bir hayatınız olsun ki, çocuklarınız hakkaniyet ve dürüstlüğü düşündüklerinde, akıllarına siz gelesiniz.” (Anonim)

”Kötü örnek her zaman iyi tavsiyeden daha başarılı olmuş ve daha çok sonuç getirmiştir.” (Jose Saramago)

”Başkalarına örnek olun sadece erdem ve doğru davranış yolunu izleyenler başkalarını yönetmeyi hak eder.” (Anonim)

”Başkalarını örnek alma, kendini tanı! Olduğun gibi görün ve buna inan. Çünkü dünyada senden değerlisi yok.” (Dale Carnegie)

”Çocuklarınıza ders vermek istiyorsanız ki bu hiç de gerekli değildir, kendinizi örnek gösterin; ama sizin gibi olmaları için değil, sizin gibi olmamaları için.” (Bernard Shaw)
”Sürekli faziletten dem vurup öğütlerinden hiç birini yapmayanlar, çok güzel sesler çıkardıkları halde, hiçbir şey hissetmeyen musiki aletlerine benzerler.” (Romanos Diogenes)

”Cahillerin önünde güzel sözleri sayıp dökme, en iyisi bu özlü sözlerin emrettiği şeyleri yap, bir davette nasıl yemek yeneceğini anlatma ama nasıl yemek yenmesi gerekirse öyle ye.” (Epictetos)

”Başarısızlık ve felaketlere rağmen, hayata karşı güvenlerini sonuna kadar saklayabilen iyimser insanlar, daha çok iyi bir anne tarafından büyütülmüş olanlardır.” (André Maurois)

”Kendisini görmüş olman seni terbiye etmiyor, hali de seni edebe sevk etmiyorsa bil ki o kişinin kendisi henüz terbiye olmamıştır.” (İbn Nüceyd)

”Tohum nasılsa fide de öyle olur. Yiyecek nasılsa geğirmekte öyle olur. Eylem nasılsa sonuçta öyle olur. Lider nasılsa halk da öyle olur. Eğer bir önder, topluma açık bir bahçede bir meyve koparırsa, millet geride kök bırakmaz.” (Anonim)

”Birçok kez, bir dokunuşun, bir gülümsemenin, bir kelimenin, dinleyen bir kulağın, içten söylenmiş güzel bir sözün ya da değer veren en ufak bir davranışın gücünü küçümseriz. Bunların hepsinin hayatımızı değiştirme potansiyeli var.” (Leo Buscaglia)

”İnsanlara uygulamanla, fiilinle nasihat et, sözlerinle değil. Nasihatçi, bir şeyi emir ve tavsiye etmek istediğinde kendi nefsinden başlar ve onu önce kendisi yapar. Bir kötülükten de sakındırmak istediğinde ondan önce kendisi sakınır.” (Hasan-ı Basri)

”Kim kendisini başkalarına bir önder olarak tayin ederse başkasına öğüt vermeden önce kendi kendisine öğüt versin. Diliyle terbiye kurallarını anlatmadan önce davranışlarını o kurallara uydursun. Kendi kendisine öğüt veren ve kendisini düzelten, başkalarına öğüt verip başkalarını düzeltmeye çalışan kimseden daha çok saygıya lâyıktır.” (Hz.Ali)

”Hakiki büyük adamlar güzel ağaçlara benzer. Dallarında yuvalar kurulur, gölgesinde yorgunlar dinlenir, çiçeklerine sürünenler güzel koku alırlar, meyvesiyle açlar doyar ve yaprakları arasından dökülen güneş damlaları toprağa hayat verir. Hiç kimseye ve hiçbir şeye zararı dokunmaz.” (Cenap Şahabettin)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.