Örnek Olmak ile İlgili Sözler

0
10876
Örnek Olmak ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Örnek Olmak ile İlgili Sözler, Örnek Olmak Hakkında Sözler, Örnek Olmak Sözleri, Örnek Olmak Üzerine Sözler, Örnek Almak Sözleri, Örnek Almak ile İlgili Sözler, Etkileyici Örnek Sözleri, Örnek Olmak Hakkında Sözler Facebook, Örnek İnsanlar ile İlgili Sözler, Örnek Davranış ile İlgili Sözler


Güzel sözler sitemizde ”Örnek Olmak” ile ilgili sözler bir araya getirilmiştir. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Bizlere yorum bölümünden ulaşabilir görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.


ÖRNEK OLMAK HAKKINDA SÖZLER

Biz, tabiatı örnek alırsak asla yanılmayız. (Cicero)

Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur. (Atasözü)

Ancak içinden aydınlanan, dışına ışık verir. (İsmet Özel)
Örnek her zaman, kaideden daha faydalıdır. (Samuel Johnson)

Öğüt verecek insana değil, örnek olacak insana ihtiyaç var. (Mevlana)

Öğüdün yolu uzun, örneğin yolu kısa ve etkilidir. (L. Annaeus Seneca)

Nasihat etmek kolay, örnek olmak zordur. (François de La Rochefaucauld)

İnsan, kendinden başkasını örnek almadıkça ilerleyemez. (Oliver Goldsmith)

Oğul babadan görür; at oynatmayı,kız anadan görür; sofra donatmayı. (Atasözü)

Bir iyi davranış, dünyadaki bütün güzel sözlerden daha tesirlidir. (Andrev Marvell)

Davranışlar kelimelerden daha fazla konuşur, daha çok şey ifade eder. (Oscar Wilde)

İnsanlığa yapılabilecek en iyi nasihat, onlara uyabilecekleri güzel bir örnek olmaktır. (Anonim)

İyi bir örnek, insanları yola getirmek için en iyi metod değildir, tek çaredir. (Albert Schweitzer)
Kötü örnek her zaman iyi tavsiyeden daha başarılı olmuş ve daha çok sonuç getirmiştir. (Jose Saramago)

Eğer aktardıklarının örneğini vermezlerse, kişiler dengeli kişilikler oluşturamaz. (Delia Steinberg Guzman)

Başkalarına örnek olun sadece erdem ve doğru davranış yolunu izleyenler başkalarını yönetmeyi hak eder. (Anonim)

Öyle bir hayatınız olsun ki, çocuklarınız hakkaniyet ve dürüstlüğü düşündüklerinde, akıllarına siz gelesiniz. (Anonim)

Başkalarını örnek alma, kendini tanı! Olduğun gibi görün ve buna inan. Çünkü dünyada senden değerlisi yok. (Dale Carnegie)

Kendisini görmüş olman seni terbiye etmiyor, hali de seni edebe sevk etmiyorsa bil ki o kişinin kendisi henüz terbiye olmamıştır. (İbn Nüceyd)

Çocuklarınıza ders vermek istiyorsanız ki bu hiç de gerekli değildir, kendinizi örnek gösterin; ama sizin gibi olmaları için değil, sizin gibi olmamaları için. (Bernard Shaw)

Başarısızlık ve felaketlere rağmen, hayata karşı güvenlerini sonuna kadar saklayabilen iyimser insanlar, daha çok iyi bir anne tarafından büyütülmüş olanlardır. (André Maurois)

Sürekli faziletten dem vurup öğütlerinden hiç birini yapmayanlar, çok güzel sesler çıkardıkları halde, hiçbir şey hissetmeyen musiki aletlerine benzerler. (Romanos Diogenes)

Cahillerin önünde güzel sözleri sayıp dökme, en iyisi bu özlü sözlerin emrettiği şeyleri yap, bir davette nasıl yemek yeneceğini anlatma ama nasıl yemek yenmesi gerekirse öyle ye. (Epictetos)
Tohum nasılsa fide de öyle olur. Yiyecek nasılsa geğirmekte öyle olur. Eylem nasılsa sonuçta öyle olur. Lider nasılsa halk da öyle olur. Eğer bir önder, topluma açık bir bahçede bir meyve koparırsa, millet geride kök bırakmaz. (Anonim)

İnsanlara uygulamanla, fiilinle nasihat et, sözlerinle değil. Nasihatçi, bir şeyi emir ve tavsiye etmek istediğinde kendi nefsinden başlar ve onu önce kendisi yapar. Bir kötülükten de sakındırmak istediğinde ondan önce kendisi sakınır. (Hasan-ı Basri)

Birçok kez, bir dokunuşun, bir gülümsemenin, bir kelimenin, dinleyen bir kulağın, içten söylenmiş güzel bir sözün ya da değer veren en ufak bir davranışın gücünü küçümseriz. Bunların hepsinin hayatımızı değiştirme potansiyeli var. (Leo Buscaglia)

Hakiki büyük adamlar güzel ağaçlara benzer. Dallarında yuvalar kurulur, gölgesinde yorgunlar dinlenir, çiçeklerine sürünenler güzel koku alırlar, meyvesiyle açlar doyar ve yaprakları arasından dökülen güneş damlaları toprağa hayat verir. Hiç kimseye ve hiçbir şeye zararı dokunmaz. (Cenap Şahabettin)

Kim kendisini başkalarına bir önder olarak tayin ederse başkasına öğüt vermeden önce kendi kendisine öğüt versin. Diliyle terbiye kurallarını anlatmadan önce davranışlarını o kurallara uydursun. Kendi kendisine öğüt veren ve kendisini düzelten, başkalarına öğüt verip başkalarını düzeltmeye çalışan kimseden daha çok saygıya lâyıktır. (Hz.Ali)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.