Rahmet ile İlgili Sözler

0
5196
Rahmet ile İlgili Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Rahmet ile İlgili Sözler, Rahmet Sözleri, Rahmet Hakkında Sözler, Rahmet ile İlgili Ayetler, Rahmet ile İlgili Hadisler, En Güzel Rahmet Sözleri, Kısa Rahmet Sözleri, Rahmet ile İlgili Sözler Facebook, Rahmet ile İlgili Sözler Twitter, Rahmet ile İlgili Kısa Sözler, Rahmet ile İlgili En Güzel Sözler, 


Güzel sözler sitemizde Rahmet ile ilgili sözlerle karşınızdayız. Sayfamızda bulacağınız Rahmet söz, ayet ve hadislerden beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Sayfamızda yayımlanmasını istediğiniz sözleri yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.


RAHMET ile İLGİLİ SÖZ, AYET ve HADİSLER

Salihin zahmeti, rahmettir. (Hz.Ali)

Zahmetsiz rahmet olmaz. (Atasözü)

Evliyayı anmak, rahmetin inmesine vesile olur. (Hz. Ali)




Hakkın rahmeti, bizim günahlarımızdan büyüktür. (Muhiyiddin-i Arabi)

Allah, insanlara merhamet etmeyene rahmette bulunmaz. (Hz.Muhammed)

Cenab-ı Hak’kın rahmetinden vad buyurduğu şeylere koşun. (Hz.Ebubekir)

Allah’ın rahmetini ulaştırmak için geldik. Başka işimiz yok. (Hz.Muhammed)

Allah’ın rahmetinden ümitsiz olmak, günahkar olmaktan daha tehlikelidir. (Hz. Ali)

Nerde akarsu varsa, orada yeşillik vardır. Nerde akan gözyaşı varsa, oraya rahmet gelir. (Mevlâna)

Allahü Teâlâ bize rahmetiyle muamele etsin. Adaletiyle muamele ederse yanarız. (Abdulhakim Arvasi)

Oruçlunun yanında oruçsuzlar yemek yiyecek olursa, melekler oruçluya rahmet okurlar. (Hz. Muhammed)

Beğler azdı yolundan, bilmez yoksul halinden. Çıktı rahmet gölünden, nefs gölüne dalmışdur. (Yunus Emre)

Ancak Rabbin’den bir rahmet olarak böyle yapmadık. Çünkü O’nun sana olan lütfu büyüktür. (İsrâ Suresi 87)




O, kime dilerse rahmetini tahsis eder, Allah büyük ‘lütuf ve ihsan (fazl)’ sahibidir. (Al-i İmran Suresi, 74. Ayet)

Kadrini bilen, haddini aşmayan, diline sahip olan, ömrünü boşa sarf etmeyen kişiye Allah rahmet eylesin. (Hz.Ali)

Dünyanın ellerinde emanet olduğunu bilen ve teslim edipte usulca oradan ayrılanlara, Allah rahmet eylesin. (Hasan-ı Basri)

Hastayı ziyarete giden, kalkıncaya kadar rahmete dalar. Yanında oturduğu zaman, rahmet onu kuşatır. (Hz. Muhammed)

Biz bu âleme rahmette nasibi olmayanlara, Allah’ın rahmetini ulaştırmak için geldik. Başka bir işimiz yok. (Hz. Muhammed)

De ki: “Ancak Allah’ın lütuf ve rahmetiyle, yalnız bunlarla sevinsinler. Bu, onların toplayıp durduklarından daha hayırlıdır. (Yûnus Suresi 58. Ayet)

Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifâ ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi. (Yûnus Suresi 57. Ayet)

Andolsun, eğer Allah yolunda öldürülür veya ölürseniz, Allah’ın bağışlaması ve rahmeti onların topladıkları (dünyalıkları)ndan daha hayırlıdır. (Âl-i İmrân Suresi 157. Ayet)

Siz ise, bundan sonra da yüz çevirdiniz. Eğer Allah’ın üzerinizdeki fazlı (lütuf ve ihsanı) ve rahmeti olmasaydı, siz gerçekten hüsrana uğrayanlardan olurdunuz. (Bakara Suresi, 64. Ayet)

Ey zerre kadar hayrı da, zerre kadar şerri de karşılıksız bırakmayan Allah’ım. Bu kulunu cehennem azabından ve ona yaklaştıran şeylerden koru. Bu kulundan rahmetini esirgeme. (Ebu Hanife)




Melekler, “Allah’ın emrine mi şaşıyorsun? Allah’ın rahmeti ve bereketi size olsun ey (peygamber ocağının) ev halkı! Şüphesiz O övülmeye layıktır, şanı yücedir.” dediler. (Hûd Suresi 73. Ayet)

O, “Ben, kendimi sudan koruyacak bir dağa sığınacağım” dedi. Nûh, “Bugün Allah’ın rahmet ettikleri hariç, onun azabından korunacak hiç kimse yoktur” dedi. Derken aralarına dalga giriverdi de oğlu boğulanlardan oldu. (Hûd Suresi 43. Ayet)

Allah’ın rahmetini yüz parçaya bölüp, doksan dokuzunu katında alıkoymuş ve birini yeryüzüne indirmiştir. İşte tüm mahlukat, binek hayvanının yavrusunu ezmemek için ayağını kaldırmasına kadar, bu tek dilimle birbirlerine karşı merhamet gösterirler. (Hz. Muhammed)

Salih dedi ki: “Ey kavmim! Söyleyin bakayım, eğer ben Rabbim tarafından apaçık bir delil üzerinde isem ve bana tarafından bir rahmet (peygamberlik) vermişse ona karşı geldiğim takdirde beni Allah’dan kim koruyabilir? Demek ki zarara uğratmaktan başka bana katkınız olmaz. (Hûd Suresi 63.Ayet)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.