Sun Tzu Sözleri

0
3854
Sun Tzu Sözleri

SAYFA İÇERİĞİ: Sun Tzu Sözleri, Sun Tzu, Sun Tzu En Güzel Sözleri,  En Güzel Sun Tzu Sözleri , Sun Tzu Özlü Sözleri, Savaş Sanatı, Sun Tzu Sözleri ve Alıntıları, Sun Tzu Alıntıları, Güzel Sözler, Alıntı Sözler, Sun Tzu Sözleri Facebook, Sun Tzu Savaş Sanatı Sözleri, Sun Tzu Savaş Sanatı Alıntıları 


Sayfamızda Çinli komutan, filozof ve askeri bilge olan Sun Tzu sözlerine yer vermekteyiz. Savaş Sanatı adlı eserinden alıntıları sayfamızda yayınlıyoruz. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesabınızda yayınlayabilirsiniz.


SUN TZU SÖZLERİ  ve ALINTILARI

”Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.”

”İnsanlar bir kez birleştiler mi,cesurlar tek başlarına ilerleyemez,korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler.

”Sonuçta, düşmanı ve kendinizi iyi biliyorsanız, yüzlerce savaşa bile girseniz sonuçtan emin olabilirsiniz. Kendinizi bilip, düşmanı bilmiyorsanız, kazanacağınız her zafere karşın yenilgiyle de tanışabilirsiniz. Ne kendinizi ne de düşmanı biliyorsanız, sizin için gireceğiniz her savaşta yenilgi kaçınılmazdır.”
”Kurnazlık ve gizlilik denilen kutsal sanat! Senin sayende görünmez olmayı; senin sayende duyulmaz olmayı öğrenip, düşmanın kaderini elimizde tutuyoruz.”

”Stratejisi olmayanları sadece yenilgi bekler.”

”Savaş için en güçlü olduğunuzda,kendinizi güçsüz göstermeli,kuvvetlerinizi harekete geçirirken hareketsizmiş gibi durmalı,düşmana yaklaştığınızda,uzakta olduğunuz izlenimi vermeli,uzakta olduğunuzdaysa düşmanın burnunun dibinde olduğunuza düşmanı inandırmalısınız.”

”Planlarını anlamak için onları gözden geçir.”

”Savaşta sürat ana silahtır. Düşmanın hazır olmadığı anı kollayın. Beklenmedik yollardan geçip, korunması ihmal edilmiş noktalardan vurun.”

”Düşmana savaşmadan boyun eğdirmek, maharetin doruk noktasıdır.”

”Size zafer kazandıran bir taktiği bir daha tekrarlamayın. Ancak, metotlarınızı koşullara göre gerekli değişiklikleri yaparak sürdürebilirsiniz.

”Düşmanla daha karşı karşıya gelmeden önce savaşı kazanan kişiye gerçek savaşçı derler.”

”Ben savaşırken herkes taktiklerimi görebilir; fakat hiç kimse asıl zaferin kaynağı olan stratejiyi göremez.”

”Eğer aklını tamamen düşman üzerinde yoğunlaştırırsan, bin mil uzaktan bile askeri önderini öldürebilirsin. Bu, görevini başarıyla yerine getirmektir.”

”İnsan doğası gereği zora düşmedikçe, yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz.”

”Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir.”
”Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın.”

”Başarılı bir hareket başına vurulduğunda kuyruğu ile, kuyruğuna vurulduğunda başı ile, orta kısmına vurulduğunda hem başı, hem kuyruğu ile hareket eden hızlı bir yılan gibi olmalıdır.”

”Planlarını gece gibi karanlık ve geçilmez yap ve hareket ettiğinde bir yıldırım gibi in.”

”Lider örnekle liderlik eder, güçle değil…!”

”Nehir kenarında yeterince beklersen düşmanlarının cesetleri yüzerek gelir.”

”Disiplin ve sukunetle düşmandaki düzensizliği, kargaşayı beklemek – insiyatif kullanma sanatıdır.”

”Savaşın beş kuralı vardır: Ölçme, değerlendirme, hesaplama, kıyaslama ve zafer. Mevzi ölçmeyi, ölçme değerlendirmeyi, değerlendirme hesaplamayı, hesaplama kıyaslamayı, kıyaslama ise zaferi doğurur.”

”İlk davranan olmaktansa bekleyip izlemek daha iyidir.  Bir adım ilerlemektense iki adım geri çekilmek daha iyidir. Bunun adı ilerlemeden ileri gitmektir. İki büyük güç karşı karşıya geldiğinde; Zafer Yol Vermeyi bilenin olacaktır.”

”Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.”

”Fırsatlar kovalandıkça katlanırlar.”

”Gerçek zafer ordular savaşmadığında, şehir kuşatılmadığında, yıkım uzun sürmediğinde yani düşman stratejilerle alt edildiğinde kazanılır.”

”Asıl her şeyden korkulacak durumlarda, korkulacak hiçbir şey yoktur.”
”Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.”

”En büyük ustalık zayıf ve beceriksiz gözükmektir.”

”Düzenliliği düzensizlik pelerinin altına saklamak kısaca bir bölme meselesidir. Cesareti ürkeklik gösterisiyle örtmek, ilerisi için enerji biriktirmektir. Gücü zayıflık maskesi altına almaksa savaş taktik manevrasıdır.”

”Eşitsen, gücün varsa savaş. Sayıca az isen, mümkünse uzak dur. Durumun parlak değilse, mümkünse hemen kaç.”

”Dağları, ormanları, dar geçitleri, çıkmaz yolları ve bataklıkları bilmiyorsan; silahlı bir güçle manevra yapamazsın. Yerli rehberler kullanmadıkça arazinin yararlarını bilemezsin.”

”Taktik olmadan strateji, zafere uzanan en yavaş yoldur. Strateji olmadan taktik, yenilgiden önceki gürültüdür.”

”Başarı cesaret ister, başlangıçtaki cesaret sonradan inanca dönüşür. İnanç insanlığa daha iyi hizmet arzusuna dönüştüğünde, fırsatlar yelpazesi yukarı bir seviyede tekrar açılır.”

”Çok konuşmayarak, gizliliği güven altına almak; dimdik durup, adaletli olarak disiplini sağlamak komutanın görevidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.