Timur Han Sözleri

0
10963
Timur Han Sözleri

SAYFA İÇERİĞİ: Timur Han Sözleri, Aksak Timur Sözleri, Timurlenk Sözleri, En Güzel Timur Han Sözleri, Başbuğ Timur Sözleri, Başbuğ Timurlenk Sözleri, Kısa Timur Sözleri, Türk Hükümdar Timur Sözleri, Emir Timur Sözleri, Timur Kanunları


Güzel sözler sitemizin bu sayfasında Timur Han sözleri ve kanunları sizler için hazırlanmıştır. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilirsiniz.


TİMUR HAN SÖZLERİ 

Güç birliktedir!

Ülkeler kılıçla alınır, ancak adaletle korunur.

Bahadırlık ancak tehlikeli bir anda sabredebilmektir.
Hak uğruna sarf olunan para hiçbir vakit israf sayılmaz.

Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk’e kılıç kaldıran eli kır!

Özgürlük denizi göremeyen kılıcın ucundaki ölü böcek gibidir.

Nüfuzu dayaktan daha zayıf olan bir “vali” oturduğu makama layık değildir.

Şu Allah’ın işine bak! Koca dünya senin gibi bir körle benim gibi bir topala kaldı, ona gülüyorum!

Gökyüzünde nasıl bir tek tanrı varsa yeryüzünde de bir tek hükümdar olmalı. Tengri, Türk’ü korusun!

Komuta edemediğim 10.000 adamım olacağına, komutam altında olan 10 adamım olmasını tercih ederim.

Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, biz ki Türk oğlu Türk’üz; biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün başbuğuyuz!

Tecrübe gösterdi ki hakiki dost şudur: Asla gücenmez, dostunun düşmanları onun da düşmanlarıdır ve gerektiğinde hayatını feda eder.

Kuvvetli bir hükümdarın adil bir veziri, efendisinin bütün adaletsizliklerini tamir edebilir. Fakat bizzat vezir de zalim olursa devlet binası yerle bir olur.
Âlemi yaradan Tanrı yalnızdır; O’nun şeriki (ortağı) yoktur. Böyle olunca, Tanrı’nın mülkü olan yeryüzüne sahip olan kişinin de şerikinin (ortağının) olmaması gerekir.

Ey Firdevsi! Sen Şehname’nde milletinin, Türkler üzerine kazandığı galebelerle övündün. Kalk gör, bugün İran topraklarıyla beraber, mezarın Türk kahramanlarının ayağı altındadır.

Tecrübelerim bana gösterdi ki, hukuka bağlı olmayan bir hükümet uzun müddet ayakta kalamaz. Böyle hükümetler çıplak olup, kendini gören herkese karşı gözlerini yere diken ve kimsenin yanında hürmet ve itibarı olmayan birine benzerler. Hatta böyle bir hükümet, tavanı, kapısı, avlu duvarları olmayan ve her önüne gelenin içeriye daldığı bir eve de benzetilebilir.

Oğul, torun, dost, müttefik, benimle bağlılığı olan herkes iyiliğimden nasiplendi. İkbal ve saadetimin parlaklığı ve yüksekliği hiç kimseyi unutmaya sebep olmadı. Tarafımdan her zaman, herkes lâyık olduğu mükâfat ve hürmete kavuştu. İkbal yıldızımın sönüklüğü zamanlarında edindiğim tecrübeler, dostlara karşı nasıl, düşmanlara karşı nasıl davranmak gerektiğini bana öğretmişti.


TİMUR KANUNLARI

 • Allah’ın dinini yaydım. Her zaman her yerde İslam’ı tuttum.
 • Halkımı halini iyi anlardım. Büyüklere kardeşim küçükler çoçuğum gibi davrandım.
 • Etrafımındaki adamları 12 ye ayırdım. Fethettim yerlerin idaresi konusunda onlara danıştım.
 • Seyittlere ilim adamlarına fakihlere düşünürlere ve tarihçiler farklı muamelede bulundum.
 • Her teşebbüsümü sonuçlandırmakta sabırlıydım. Bir fikri bir kere kabul ettimmi bütün zihnim ona yönelirdi.
 • Oğul torun dost müttefik benimle bağlılığı olan herkes kazandı. Benim şan ve şöhret olmam onları unutturmadı.
 • Gerek leh veya aleyhte hareket etsin. Her zaman askerlere hürmet ettim. Ebedi saadeti çabucak geçen adamlara şükretmek borçtur.
 • Kurallara ve kanunlara uymak benim iktidarımı o kadar sağlamlaştırdı ki vezirler emirler askerler ve halk üst sınıfa geçmek için can atar değildi.
 • Bir kabile veya bir Arap ve İran göçebesi benim nüfusum altına girmek isteyince şerefle kabul ettim. İyiliklerine iyilikle ve kötülerine ise fenalık ettim.
 • Adalet ve tarafsızlık ile yüce Allah(cc) kullarının iyiliklerini isteyen bir kişi oldum. Suçsuzlara olduğu kadar kabahatlilere de iyi davrandım. Mazlumu zalimin elinden kurtardım.
 • Subay ve askerlerimi gayretlendirmek için onlara altın ve kıymetli şeyler dağıtmaktan çekinmedim. Onları kendi soframa oturttum . Onlarda benim için can verdiler.
 • Düşman ordularını mağlup ve eyaletleri fethetmekte alimlerle istişare ihtiyat uyanıklık ve faaliyet bana çok yardım etti. Devlet idaresinde tahammül insaniyet ve sabırla hareket ettim. (Kısaltılmıştır)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.