Turgut Özal Sözleri

0
1419

SAYFA İÇERİĞİ: Turgut Özal Sözleri, En Güzel Turgut Sözleri, Turgut Özal Kısa Sözleri, Turgut Özal Sözleri Facebook, Siyasetçi Sözleri, Türk Siyasetçiler, Siyasetçi Sözleri


”Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti’ nin 8. Cumhurbaşkanı aynı zamanda 45. ve 46. hükümetlerde Başbakanlık yapmış olan Sayın Turgut ÖZAL ‘a ait sözlere yer verdik. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya aracılığıyla kendi profilinizde yayımlayabilirsiniz.”


TURGUT ÖZAL SÖZLERİ

”Seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim?”

”Devlet millet içindir, millet devlet için değildir!”

”Devlet de, kalkınma da, iktisadi gelişme de tek bir amaç taşır: İnsanın, insanca, özgürce, refah ve mutluluk içinde yaşaması.”

”Ekonominin tabii kanunları vardır. Bu kanunların dışına çıkarak nehri tersine akıtmayalım.”

”Cumhurbaşkanı oldum diye namazımı terkedeceğim.”

”Biz çocukları severiz. Biz gençleri severiz. Biz insanı severiz. İnsandan daha mübarek, ne bir mahlûk, ne bir kurum, ne de bir doktrin vardır.”
”Biz çağı doğru okuyorduk ve çağı doğru okumak demek, Türk ekonomisini dünyadaki mukadder gelişmeleri göğüsleyebilecek donatıma kavuşturmak, dünyanın gidişatına senkronize etmek demektir.”

tö1a

”Ben öbür dünyaya inanır ve bu dünyanın bir geçiş yeri olduğunu düşünürüm. Öbür dünyada bugün yaptıklarının hesabı sorulur. İlim sahibinden ilmini, para sahibinden paranı doğru yolda kullandın mı diye sual edilir. Bize de sana hizmet imkânı verdik, bu imkânı iyi değerlendirdin mi diye sorulur.”

”Allah’ın verdiği ömrü O’nun izninden başka alacak yoktur! Biz de O’na teslim olmuşuzdur.”

”Demir yolları moskof işidir.”

”Sayın Evren’in Türkiye’yi 12 Eylül ile beraber bir yıkıntıdan, çöküntüden kurtardığına canı gönülden inanıyorum.”

”Benim memurum işini bilir.”

 

tö2a

”Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz.”

”Irak Savaşına Amerikalıların yanında girersek bir koyar üç alırız.”

”Bir müzik koyda havamızı bulalım Semracığım”

 

”Canım pahasına da olsa yeminime sadık kalacağım. Tarafsız kalacağıma dair yemin ettim ama ben taraf tutacağım. Neyin tarafını tutacağım? Atatürk ilke ve inkılâplarının tarafını tutmaya devam edeceğim. Anayasal kuruluşlarımıza destek olmaya devam edeceğim. Türkiye’mizin yakın vadede Avrupa Topluluğu’nun en seçkin üyelerinden biri olmasının tarafını tutacağım. Cumhurbaşkanlığı makamını, her türlü iç siyaset sorunlarının üstünde tutacağım ama halkımın içinde, mütevazı bir vatandaş olarak, halkımla birlikte yaşayarak… Ve nihayet sözlerimi şu idrak içerisinde bitirmek istiyorum: Bu sımsıcak milletin, bu güçlü ülkenin ve bu büyük Cumhuriyetin Cumhurbaşkanı olmak, benim için şereflerin en büyüğüdür. Ne mutlu Türküm diyene!”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.