Türkler Hakkında Söylenmiş Sözler

0
5552
Türkler Hakkında Söylenmiş Sözler

SAYFA İÇERİĞİ: Türkler Hakkında Sözler, Türklerle İlgili Söylenmiş Sözler, Yabancıların Türkler Hakkında Sözleri, Türkler Hakkında Söylenmiş Sözler, Türk Milleti Hakkında Sözler, Türkler İçin Söylenen Tarihi Sözler, Türkler Hakkında En Güzel Sözler, Türkler Üzerine Söylenmiş En Güzel Sözler, Türklerle İlgili Efsane Sözler, Türk Sözleri, Türkleri Anlatan Sözler


Güzel sözler sitemizde ”Türkler” hakkında söylenen sözleri bir araya getirdik. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz. Görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


TÜRKLER HAKKINDA EFSANE SÖZLER

Türkler Asya’nın güçlü ulusudur. (Albert Sore)

Türkler az söylerler çok yaparlar. (Maktul İbrahim Paşa)

Türklerle dost ol ama düşman olma. (Gianni de Michelis)
Türkler öldürülebilir fakat mağlup edilemezler. (Napolyon)

Eğer bir Türk devleti olmasaydı yaratmak gerekirdi (Thiers)

Türklerin vatana bağlılıkları, her özelliklerinin üstündedir. (Câhiz)

Nerede bir Türk varsa orayı kalbinden seveceksin. (Bahadır Han)

Türkler bilime saygılı ve ince duygulu bir millettir. (Baron Büsbek)

Hiçbir millet bu dünyayı Türk kadar çalkalamadı. (İsmail Habib Sevük)

Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler… (Pierre Loti)

Her Türk kendini aslan, düşmanını av, atını ceylan bilir. (Semame İbni Eşreş)

Artık Türklerle savaşmam. onlar çok cesur ve iyi insanlar. (Andreas Phitiades)

Türkler size dokunmadıkça siz de onlara sakın dokunmayın. (Hz. Muhammed)
Türkler bir ırk ve bir millet olarak yeryüzünün en şerefli insanlarıdır. (Lamartine)

Türklerin Avrupa dengesi için gerekli bir unsur oldukları kesindir. (Lord Beaconsfield)

Türklerin en çok konuştuğu şey savaştır, zaferdir. eğlenceleri ise attır, silahtır. (Câhiz)

Eğer kendilerini tanımış olsaydınız, Türklere hayran olurdunuz. (Napoléon Bonaparte)

Türklerin doğrulukları ve namuslulukları ne kadar övülse yeridir. (Charles Macfarlene)

Türkler kahramandırlar. Dostlarına zarar vermezler. Fakat kazanç getirirler. (Comenius)

Türk dilini incelerken insan zekasının dilde başardığı büyük mucizeyi görürüz. (Max Muller)

Türk toplumunda kişisel nitelik ve değer dışında hiçbir şeye önem verilmez. (Baron Büsbek)

Türklerin yürekleri temizdir. Onlarda batıl fikirler, basit düşünceler yoktur. (Semame İbni Eşreş)

On ulusun on yiğit adamının gücü tek bir kimsede toplansa yine bir Türk’e bedel olmaz. (Câhiz)
Türkler yaman binicidirler. Türkler hücumunda düşmanı bir yaprak gibi çevirip bozarlar. (Câhiz)

Türk milleti iki bin yıldır profesyonel askerdir. Tüm olarak Türklerin mesleği askerliktir. (Donaldson)

Türkler muhakkak ki Avrupa tarihinin ve yakın Asya tarihinin bildiği en halis efendi millettir. (Kayzerling)

Türk’ün ezeli meziyetlerini, tarihî faziletlerini, yüksek kabiliyetlerini inkar etmeyelim. (Lord Beaconsfield)

Kemal Atatürk, sahasındaki en büyük adam ulusunu ve büyük ulusu da onu bulmuştur. (Helbert Melzig)

Kılıcı insafsız bir beceriyle kullanan Türk’ün eli, yendiği insanların yarasını sarmakta da ustadır. (Lord Byron)

Türk gibi ölüme gülerek bakan bir eri başka hiçbir ulusta bulamazsınız. Yalnız ona iyi bir komutan gerektir. (Mulman)

Türk korkmaz, korkutur. Bir şey isterse onu yapmadıkça vazgeçmez. Hangi işe al atarsa başarır. (Semame İbni Eşreş)

Türk, asillerin asilidir. Yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir. (Pierre Loti)

Türklerin biricik sevdikleri şey hak ve hakikattir ve hiçbir haksızlık yapmadıkları halde haksızlığa uğramışlardır. (William Pitt)

Her türkün bakışında silahın ruha verdiği güveni görmek mümkündür. O hayata ve olaylara güvenle bakmayı öğrenmiştir. (Molkte)

Türk’ün ahlaki seciyesi çocukluğunda aldığı iyilik telkinleriyle değil çevrelerinde fenalık görmemek suretiyle oluşur. (Thomas Thorsten)

Yaşlılık hiç bir yerde Türkiye’de olduğu kadar saygıya değer olmadığı için yaşlı Türkler burada günlerini pek tatlı geçirirler. (A. Ubucuni)

Türkler kendilerini anlamayanlara, kim olursa olsun, kendilerini anlatmak yolunu biliyorlar. Onları bu yola niçin sürüklemeli. (Antoine Galland)

Türkler pek namuslu insanlardır. ne savaşta be barışta hile yapmazlar. Fırsattan istifadeye tenezzül etmezler. Özleri ve sözleri doğrudur. (Câhiz)

Türkler pek farkında değil ama Avrupalılar şu gerçeğin farkındadır. Tarihten Türkler çıkarılırsa ortada tarih diye bir şey kalmaz. (Torquato Tasso)

Türkler canlı ve yaşamaya kabiliyetli olduklarını her fırsatta ve hayrete değer bir kahramanlıkla ispat etmekten geri kalmıyorlar. (Lord Beaconsfield)

Türkler denizin dibinde bir istiridye kabuğunun içindeki inciye benzer. Bu denizden çıkarılıp bir hükümdarın tacını ya da bir gelinin kulaklarını süslediği zaman değer kazanır. (Efrasyap)

Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü türkü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor. (Gelland)

Seceat ve cesaret bakımından Türklerden üstün; büyük hedeflere ulaşmak bakımından da onlardan dirayetli hiçbir kavim yoktur. Cenab-ı Hak onları aslan sıfatında yaratmıştır. (İngiliz Komutan Charles V. F. Townshend)

Türkler merhametli ve hoşgörülüdürler. İnanmadıkları gerçeklerin yanıbaşlarında yaşamasına göz yumarlar. Bu, kendi güçlerine gururlu bir şekilde güvenmekten ileri gelse bile pey asilanedir. (Chateu Briand)

İnsanları yücelten iki büyük meziyeti vardır: Erkeğin cesur, kadının iffetli olması. bu iki meziyetin yanında bir meziyet daha vardır: Vatana her şeyini feda edecek kadar bağlı olmak. Bunlar büyük kahramanlığı, elem ve kedere karşı koymayı doğurur. İşte Türkler bu çeşit kahramanlardandır. (Napolyon)

Irk ve millet olarak Türkler, bence geniş imparatorluklar içinde yaşayan kavimlerin en asili ve başta gelenidir. Dini, sosyal ve örfi faziletleri, tarafsız kimseler için birer takdir ve hayranlık kaynağıdır. (İsveç Kralı XII. Karl)

Doğulu önderler, milletlerinin başından ayrılmayarak her hükümetin temeli olan şu iki kanunu hakkıyla yapıyorlar: iyi yola götürmek ve kötülüklerden korumak. Bu asil hareket Ruslardan fazla özellikle Türklerde göze çarpıyor. (Auguste Comte)

Türklerin yaratılışlarında semavi bir azamet, gönül alışlarında meleklerde bulunmayan bir mahviyet var. bu büyük ruhlu milletin arasında vatanımı unutmaktan korkuyorum. Vatan aziz ve pek aziz. lakin Türk de aziz ve çok aziz! (Conte de Bonneval)

Türkün güzel yüzünü, kuvvetli endamını, pırıltılı kostümünü, zarif tavırlarını, kibar gülüşünü, aslanca kükreyişini fırçayla göstermek mümkündür. Fakat pek güç olan, türkün özünü göstermektir. Bu öz, ayışığı gibi görülür fakat gösterilemez. (Decamps)

Türk’ü anlamamak için tarihe göz yummak gerekir. Haksız saldırılar ve adi iftiralar önünde Türk’ün vakur kalışı, kuşku yok ki körlerin gerçeği, eşyayı anlamadıklarını düşündüklerinden ve körlere acıdıklarındandır. Bu soylu davranış o adi iftiralara ne açık bir cevap oluyor. (Mark Sykes)

Türk kadınlarının en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır. (Lady Mary Wortley Montagu)

Türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. Zaten Avrupa’nın yarısını yüzyıllarca boyunduruk altına almak başka türlü mümkün olamazdı. (Çarnayev)

Türkler kahramandırlar, dostlarına zarar vermezler. Yüce Türk milleti tuttuğu eli bırakmaz, sözünden dönmez, iyi ve kötü günlerde dostundan ayrılmaz. Böyle bir ulusla el ele vermek yeryüzünde her zorluğu yenmek için sonsuz bir güç ve yetenek kazanmak demektir. (Fransız Bilgin Gelland) www.incesoz.com

Türkler devlet yıkmakta ve devlet kurmakta birinci sınıf ustadır. Ülkeleri değil kıtaları altüst etmişler ve korkunç saldırışlar arasında sarsılması hiç de kolay olmayan egemenliklerini yaratmışlardır. Tarih Türklerden çok şey öğrendi. onların elinden çıkma öyle eserler vardır ki uygarlık için birer süs olmaktadır. (Hammer)

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler. (Alman İktisatçı Fritz Neumark)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.